You are here
Home > Inspiracje > Ciekawostki > Nauka jest piękna!

Nauka jest piękna!

Słowo „nauka” jest rodzaju żeńskiego. Ale niewielu umie wymienić jednym tchem kilka wybitnych kobiet nauki. Zmienić ma to wystawa PGNiG pt. „Nauka jest piękna!” towarzysząca festiwalom nauki w całym kraju.

Nie ma chyba kobiety, która, opalając się, nie martwiłaby się o zdrowie swojej skóry. A problem rozwiązała już inna kobieta, dr Jadwiga Sójka-Ledakowicz, która opracowała włókninę chroniącą skórę przed promieniowaniem UV. Jest mnóstwo takich wynalazków, dokonanych przez polskie kobiety–naukowców. Wybrane prezentowane są na wystawie „Nauka jest piękna!”, towarzyszącej festiwalom nauki w Krakowie, Bydgoszczy i Gdańsku. Wystawa to autorski pomysł spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, sponsora festiwali w Polsce, i ma na celu podkreślenie piękna w nauce.

Nauka jest dziedziną wzbudzającą wielką ciekawość. Warto ją jeszcze  podsycać, aby nasz kraj nie musiał borykać się z niedoborem inżynierów. Dlatego dokładamy starań by pokazać, że nauka jest nie tylko ciekawa, ale również, a może przede wszystkim – piękna – mówi Anetta Stawińska, kierownik ds. promocji PGNiG, pomysłodawczyni projektu.

Badaczki światowego formatu
W historii kobiety często miały decydujący wpływ na odkrycia naukowe. Warto wspomnieć takie przedstawicielki nauki jak Laura Bassi (pierwsza kobieta wykładająca na europejskim uniwersytecie), Maria Somerville (pierwsza w historii członkini Royal Society), czy Maria Curie-Skłodowska. Kobiety odgrywają znaczącą rolę w nauce zarówno na świecie, jak i w Polsce. Jednak pomimo licznych sukcesów i międzynarodowych nagród są mało znane. Wystawa stara się więc przybliżyć ich dorobek i ich wynalazki, które niejednokrotnie znalazły szerokie zastosowanie.

Piękna inspiracja
Organizacja wystawy spotkała się z ciepłym przyjęciem wśród zaproszonych kobiet–naukowców. – To miłe wyróżnienie i ciekawa propozycja – powiedziała prof. dr hab. inż. Czesława Rosik-Dulewska, kierownik Samodzielnej Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi na Uniwersytecie Opolskim, która bada tereny narażone na zanieczyszczenia i opracowuje technologie ich ponownego zagospodarowania.

Okazuje się, że pomysł PGNiG na tego typu wystawę dotyka problemu znanego w środowisku naukowym. Średnio na polskich uczelniach technicznych, wśród studentów znajduje się 31 procent dziewcząt (wg. danych GUS). Niższy współczynnik mają tylko szkoły wojskowe. Wystawa może przysłużyć się tym dziewczynom, które wahają się z wyborem kierunku studiów. Ideą festiwalu jest promowanie nauki i przekonywanie, że nauka jest dobrą ścieżką kariery. Wystawa ilustrująca wynalazki i odkrycia dokonane w ostatnich latach w polskiej nauce, wspiera ten cel. Wystawa pokazuje, że polska nauka ma duży potencjał, który budują również twórcze i wybitne kobiety. To dobrze, że będziemy mogli pokazać ją w budynkach naszej uczelni  – mówi Katarzyna Lutkowska z Biura Organizacyjnego I Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

Wystawa prezentowana była/będzie:
W Krakowie, 13-15 maja 2010 r.
W Bydgoszczy, 26-27 maja 2010 r.
W Gdańsku, 28 maja – 07 czerwca 2010 r.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top