You are here
Home > Inspiracje > Ciekawostki > Pokaż język obywatelu

Pokaż język obywatelu

Język polski uważany jest za jeden z trudniejszych na świecie. Skomplikowana gramatyka, wiele wyjątków, zawiła ortografia oraz fleksja dla wielu Polaków do końca życia pozostaje tematem niezgłębionym… Mimo tych obiektywnych trudności mowa ojczysta wybacza wiele. Daje również szansę na twórczy rozwój aprobując żarty językowe i skojarzenia. Wyzwanie to podejmuje marka Żywiec, „pokazując język” słownej sztampie.

Pokaż język obywateluMarka Żywiec poprzez projekt „Pokaż język!” postanowiła tchnąć w przestrzeń słowotwórstwa nową energię i proponuje kreatywną zabawę językową. Dzięki niej można wydobyć z powszechnie znanych zwrotów, powiedzeń, przysłów nowe znaczenia, które mogą wejść do powszechnego użycia. Przykład hasła „Prawie robi wielką różnicę”, które na kilka lat zagościło w języku polskim pokazuje, że jest miejsce na humor i koloryt w mowie potocznej.

Im więcej szalonych i zaskakujących skojarzeń słownych, tym lepiej. W konkursie „Pokaż język!” liczyć się będzie nietuzinkowe podejście do tematu i językowa kreatywność. Nie ma ograniczeń, szablonów czy też wskazówek. To do uczestników konkursu należy nowa interpretacja słowna znanego przysłowia czy budowanie oryginalnych związków frazeologicznych. Nad wysokiej jakości materiałem czuwać będzie jury złożone z osób, na co dzień „pracujących językiem i słowem”. Twórczość oceniać będą: raper AbradAb, aktor Maciej Stuhr i muzyk Fisz. Najlepsze propozycje zostaną nagrodzone licznymi nagrodami rzeczowymi, w tym nagrodą główną w postaci ilustracji do tekstu autorstwa Marka Raczkowskiego oraz wysokiej premii pieniężnej.

Ideą projektu marki Żywiec jest zainspirowanie do pozytywnego myślenia o języku polskim. W codziennym użyciu posługujemy się kalkami słownymi, prostymi wyrażeniami, krótkimi formami zapominając, jaki jest on plastyczny i twórczy. Chwila zastanowienia czy refleksja słowna może doprowadzić do otwarcia na nowe myślenie i budowanie wypowiedzi. Przez to wzmaga się również szacunek do słowa, kiedy każde jest przemyślane i odpowiednio dobrane. Czas przełamać utarte schematy i tabu w myśleniu o języku. W konkursie „Pokaż język!” nie ma barier, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia twórcy.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top