You are here
Home > Inspiracje > Dom i ogród > Kolorowe pomysły na elewację

Kolorowe pomysły na elewację

Budowa i remont domu czy też jego późniejsza aranżacja, to przedsięwzięcia związane z dokonywaniem niezliczonej ilości wyborów. Większość decyzji podejmujemy wspólnie z naszą drugą połową, są  jednak kwestie, w których każde z nas upiera się przy swoim zdaniu i ma własną, wcześniej już sprecyzowaną wizję. Do takich spornych kwestii bez wątpienia należy dobór barwy elewacji.

Kolorowe pomysły na elewacjęWybór kolorystyki elewacji naszego budynku odgrywa niebagatelną rolę i wpływa na postrzeganie całego obiektu. Mnogość dostępnych barw i ich odcieni nie ułatwia jednak podjęcia decyzji. No cóż, kto ma wybór ten ma kłopoty… Poszukujemy zatem najbardziej odpowiadających nam rozwiązań wertując czasopisma budowlane i przeglądając strony internetowe. Nasze pomysły na kolor elewacji zderzają się jednak z – często zupełnie odmienną – wizją kolorystyczną partnera. Jak wiadomo mężczyźni rozróżniają mniejszą ilość kolorów niż kobiety, a nazwy takie jak: łososiowy, ecru czy seledynowy, wywołują na ich twarzach zdziwienie. Gdy więc wydaje się już, że kwestia koloru nieuchronnie prowadzi do sprzeczki, można sięgnąć po rozwiązanie, które pomoże nam dokonać wyboru satysfakcjonującego obie strony…

Przewodnik po świecie barw

Gdy potrzebujemy fachowej informacji, możemy skorzystać z poradnika, w którym znajdziemy różnorodne zestawienia kolorystyczne domów jedno- i wielorodzinnych. Takim przewodnikiem po świecie barw jest „Poradnik kolorów FOVEO TECH” – pierwszy w Polsce poradnik prezentujący kolory elewacji. FOVEO TECH to marka produktów przeznaczonych do wykonywania ociepleń budynków, obejmująca m.in. tynki dekoracyjne i  farby fasadowe. Co ciekawe, w poradniku te same projekty domów zostały przedstawione w rozmaitych aranżacjach kolorystycznych. Daje to możliwość porównania poszczególnych barw i pozwala dostrzec, jak zmiana kolorystyki może wpływać na to, jak kolor wpływa na wizualny odbiór danego budynku.

Naturalne barwy zieleni, dostojne fiolety, nasycone czerwienie czy też neutralne odcienie szarości i bieli – rozwiązań kolorystycznych dla elewacji budynku i jej poszczególnych elementów jest wiele. Każda barwa i jej odcienie może pokazać nasz dom w nieco inny sposób – kolory mogą pozornie zbliżać lub oddalać, rozprzestrzeniać lub koncentrować, dawać wrażenie zimnych lub ciepłych. Żółty, będący barwą bardzo widoczną w krajobrazie, ociepla i rozjaśnia, jednak zbyt nasycony zaczyna drażnić. Mocny akcent w krajobraz wnosi również czerwień, dlatego zazwyczaj jest ona stosowana głównie jako barwa detali architektonicznych. Z kolei naturalna zieleń dobrze komponuje się z przyrodą, tworząc również ciekawe efekty w połączeniu z elementami z drewna.  Szarości utożsamia się zaś obecnie z nowoczesną architekturą i barwami betonu, stali i aluminium. Zastosowana na elewacji szarość, dzięki swej neutralności, wydobywa inne barwy i stanowi dla nich dobre tło. Pomalowanie ścian zewnętrznych na biało umożliwia zaznaczenie czystości formy i bryły całego budynku. Kolor biały charakteryzuje także duża zmienność pod wpływem gry światła i cienia i związane z tym pojawianie się różnokolorowych refleksów na ścianach obiektów.

Kolor dobrze dobrany

Oprócz ciekawych aranżacji kolorystycznych, w „Poradniku kolorów FOVEO TECH” znajdziemy również solidną porcję wiedzy na temat komponowania barw, ich postrzegania, a nawet informacje o historii użycia koloru w architekturze.
Lektura poradnika może nas zaskoczyć nie tylko barwnymi aranżacjami, ale i informacjami na temat zasad doboru kolorów w architekturze. Okazuje się, że kolorystyka elewacji może być uzależniona np. od klimatu obszaru, na jakim znajduje się budynek – Na południu Europy domy często malowane są na biało, co nie tylko ładnie wygląda, ale ma także znaczenie praktyczne – tłumaczy dr inż. arch. Justyna Tarajko-Kowalska, jedna z ekspertek – Kolor biały silnie odbija światło, dlatego zmniejsza nagrzanie powierzchni i chroni wnętrza domów przed przegrzaniem promieniami słonecznymi – dodaje Justyna Tarajko-Kowalska. W naszym klimacie kolor budynku powinien dobrze wpasowywać się w swoje otoczenie, dlatego najlepiej, jeśli kolorystyka domów położonych w otwartym terenie komponuje się z barwami przyrody. Na wybór zestawienia kolorystycznego elewacji mają też wpływ barwy pozostałych elementów budynku, takich jak dach, rynny, okna i drzwi.

Prezentacja barwnych aranżacji umieszczonych w „Poradniku kolorów FOVEO TECH” pozwoli odnaleźć najbardziej odpowiadające nam zestawienie kolorystyczne. Przewodnik, który można znaleźć na stronie internetowej: www.foveotech.pl stanowi kompendium wiedzy na temat doboru kolorystyki elewacji.

Udostępnij lub polub post:

One thought on “Kolorowe pomysły na elewację

Dodaj komentarz

Top