You are here
Home > Inspiracje > Dom i ogród > Przywitaj wiosnę na tarasie

Przywitaj wiosnę na tarasie

To tu możemy pić poranną kawę w sąsiedztwie pachnących kwiatów, zapraszać przyjaciół na podwieczorek oraz spędzać czas z dziećmi na świeżym powietrzu. Wraz z nadejściem ciepłych dni coraz chętniej wypoczywamy na balkonach i tarasach, korzystając ze słońca i otaczając się roślinnością. Jak zaaranżować tę przestrzeń, aby nie tylko cieszyła oczy, ale przede wszystkim była funkcjonalna?

Wraz z początkiem wiosny warto więc rozpocząć gruntowne porządki, odnowić zniszczone po zimie meble i wystawić donice z kwiatami. Aby stworzyć nastrojową i przytulną przestrzeń niezbędny jest jednak pomysł. Zarówno roślinność, meble jak i dodatki powinny tworzyć spójną całość i być dopasowane do upodobań mieszkańców. Podobnie jak w aranżacji wnętrz, tak i przy urządzaniu tarasu czy balkonu, warto szukać inspiracji i podążać za obowiązującymi trendami.

Prywatny zakątek świata

Przywitaj wiosnę na tarasieW nowoczesnym budownictwie bardzo modne stały się tarasy zaprojektowane w minimalistycznym stylu, nawiązujące do stylistyki japońskich ogrodów. Dominuje tu drewno połączone z bielą, czernią lub wyrazistą czerwienią. Proste gliniane lub polerowane na wysoki połysk donice wypełniane są kulami uformowanymi z bukszpanu i egzotycznymi kwiatami. Odpoczywa się tu na komfortowych siedziskach wykonanych z drewna lub plecionki, obitych materiałem. Nowoczesny taras doskonale komponuje się z dużymi przeszkleniami okien i drzwi. Zupełnie inaczej prezentują się balkony, loggie i tarasy w stylu rustykalnym czy prowansalskim. Zamiast surowej prostoty, zachwycają bogactwem roślinności i elementów dekoracyjnych. W niewielkich doniczkach poustawianych na stołkach lub w wiszących kwietnikach posadzone są zioła i pachnące kwiaty. Na takim tarasie doskonale sprawdzą się maciejki, dalie, surfinie, pelargonie, niecierpki i aromatyczna lawenda. Na metalowych krzesłach lub wiklinowych fotelach piętrzą się poduchy, a całości dopełniają dodatki: ustawiona w kącie metalowa konewka, świeczki lub zawieszone na ścianach ozdobne figurki. – Taki styl doskonale podkreślają także okna o nietypowych kształtach, ozdobione dekoracyjnymi listwami i podzielone szprosami – mówi Barbara Sarna z firmy MS więcej niż OKNA.

Uwaga próg

Niezależnie od stylu, w jakim postanowimy urządzić nasz taras lub balkon, najważniejszym kryterium jakim powinniśmy się kierować, jest funkcjonalność i bezpieczeństwo. Dlatego decydując się na meble i dodatki, kupujmy te, wykonane z odpornych na działanie wilgoci materiałów. Niemniej istotny jest wybór odpowiednich okien i drzwi prowadzących na taras. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się drzwi podnoszono-przesuwne o obniżonym progu. Dzięki temu łatwiej jest wyjechać na taras wózkiem czy pokonać próg osobom starszym i dzieciom. Drzwi podnoszono-przesuwne to także  sposób na uzyskanie szerokiego światła przejścia oraz dużych przeszkleń bez podziałów, bowiem szerokość dwóch skrzydeł sięgać może nawet 6 metrów. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci, niezbędne może okazać się także usunięcie z balkonu trujących roślin i odsunięcie od barierek mebli, po których nasza pociecha mogłaby się wspinać. Mimo to nie wolno pozostawiać bawiącego się kilkulatka bez opieki oraz należy upewnić się, że nie wejdzie ono na balkon bez naszej wiedzy. – Aby zabezpieczyć okna i drzwi przed otwarciem przez dziecko można zastosować klamki wyposażone w kluczyk lub w specjalny przycisk – radzi Barbara Sarna z firmy MS więcej niż OKNA – Tego typu blokady wymagają jednoczesnego naciśnięcia guzika i przekręcenia klamki, co skutecznie uniemożliwia sforsowanie ich przez kilkulatka.

Od strony słońca

Od samego kształtu i wymiaru tarasu zależeć będzie wybór i rozmieszczenie na nim mebli i dekoracji. W przypadku prostokątnych powierzchni bardziej praktycznym rozwiązaniem może okazać się ława lub ogrodowa huśtawka ustawiona przy ścianie. Na tych opartych na planie kwadratu warto z kolei ustawić stół. Okrągły, zajmie najmniej miejsca i pozwoli dostawić więcej krzeseł w razie wizyty niespodziewanych gości. Urządzając taras warto zdecydować się także na pasujący do wystroju parasol lub zainstalować markizę. Słońce, choć zwykle pożądane, może okazać się uciążliwe zarówno dla niektórych roślin, jak i dla ludzi. Nie należy także zapominać o oświetleniu. Dzięki temu będziemy mogli przebywać na tarasie także w ciepłe, letnie wieczory. Z kolei usytuowanie względem stron świata jest kluczowe podczas planowania uprawy konkretnych roślin. I tak, od strony południowej sprawdzą się jedynie rośliny odporne na duże nasłonecznienie, czyli pelargonie, werbeny, begonie czy petunie. Kwiaty preferujące półcień lepiej sadzić na tarasach wschodnich i zachodnich. Będą to między innymi fuksje, bratki i maciejki. Pamiętajmy, że dobrze urządzony taras i balkon powinien być łatwy w utrzymaniu i funkcjonalny. Przede wszystkim jednak powinniśmy go zaaranżować tak, aby z przyjemnością spędzać w nim wolne chwile. 

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top