You are here
Home > Inspiracje > Dom i ogród > Sztuka przez wielkie „S”, czyli 10 powodów do dumy

Sztuka przez wielkie „S”, czyli 10 powodów do dumy

Z okazji jubileuszu 220-lecia powstania najstarszej w Polsce fabryki porcelany, ZP „Ćmielów” stworzyły limitowaną kolekcję dziesięciu unikatowych filiżanek. Seria z Ćmielowa jest jednym z największych osiągnięć polskiej sztuki wypalania porcelany, jest kwintesencją Ćmielowskiego stylu i polskiego designu.

– Celem Zakładów Porcelany „Ćmielów” było przygotowanie unikatowej kolekcji filiżanek – mówi Joanna Niedziela, Z-ca Dyrektora ds. Handlowych z ZP „Ćmielów” – która miała stać się swego rodzaju wycieczką przez ponad dwustuletnią historię dziejów polskiej fabryki porcelany oraz polskiej wizji zdobienia i wypalania porcelanowych dzieł sztuki użytkowej. Patrząc na efekt naszych wielomiesięcznych zmagań, jestem przekonana, że osiągnęliśmy zamierzony cel.

Dzięki jubileuszowej kolekcji o Ćmielowie będzie głośno nie tylko w kraju, ale także i poza nim. Nasze zakłady mają niemal nieograniczony potencjał, który zamierzamy wykorzystać zarówno do promocji siebie, swoich produktów oraz całego Województwa świętokrzyskiego, jak i – przede wszystkim – do promocji Polski poza jej granicami.

Polak (jednak) potrafi!

Każda z 10 numerowanych filiżanek jubileuszowej kolekcji reprezentuje inny fason (kolekcję), zaprojektowany i wyprodukowany przez Zakłady Porcelany „Ćmielów” podczas ich wieloletniej historii.

Orszak ćmielowskich pereł otwiera zdobiona 24-karatowym złotem filiżanka, pochodząca z fasonu o nazwie „Kula”, zaprojektowanego w okresie dwudziestolecia międzywojennego przez Wendorfa, słynnego francuskiego projektanta ceramiki. „Kula” to esencja stylu art deco (w „odświeżonej” wersji), cieszącego się od lat niesłabnącą popularnością wśród stylistów, designerów oraz projektantów i aranżatorów wnętrz.  

– Filiżanka o wdzięcznym imieniu „Harmonia” – zauważa Agnieszka Gawot, Specjalistka ds. wzornictwa i promocji ZP „Ćmielów” – została zaprojektowana przez nieznanego projektanta jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Zasługuje ona na szczególną uwagę, bowiem nawiązuje do baroku, epoki pełnej szlachetnych zdobień oraz bogactwa szczegółów i typów materiałów. My, u nas w firmie, nazywamy ją „barocco”, perłą zamkniętą w porcelanowej muszli spodka.   

     Pod względem czasu „narodzin” na deskach kreślarskich projektanta, jubileuszową kolekcję wieńczy filiżanka z fasonu „Ida”, zaprojektowanego w latach ’50 XX wieku przez rzeźbiarza, Wincentego Potackiego. Design ten przywodzi na myśl proste, geometryczne formy, charakterystyczne dla kubizmu, inspirowanego estetyką architektury i aranżacji wnętrz okresu Bauhausu.    

    Każda perełka z kolekcji 10 filiżanek z pewnością zasługuje na szczególną uwagę, lecz nie sposób poświęcić każdej z nich tylu słów i zdań, na ile zasługują razem oraz wszystkie z osobna. Każdy z tych przedmiotów jest zupełnie inny, posiada różne elementy boskości zaklętej w porcelanowej skorupce. Każdy z tych elementów może być odkrywany na tyle sposobów, ile jest osobowości ludzkich oraz charakteryzujących je gustów i guścików. 

Filiżanki jubileuszowej serii ZP „Ćmielów” można nabyć w kolekcji oraz pojedynczo. Każde z tych dzieł sztuki użytkowej opakowane jest w drewniane pudełko, ze specjalnym znakiem spodnim i certyfikatem, co gwarantuje ich autentyczność i niepowtarzalność. Jest to również jedyna (bo zdarzająca się raz na 220 lat!) okazja do nabycia tak eleganckich i wyrafinowanych przedmiotów, które – jak nakazuje tradycja – przekazuję się w polskich domach z pokolenia na pokolenie, z epoki na epokę.

– Ta porcelana to skarb – pointuje Joanna Niedziela – którego wartość rośnie z czasem, jak smak wina, który dojrzewa latami.

Cena pojedynczego zestawu „filiżanka ze spodkiem”: 360 zł.
Zapisy na kolejne numery (limitowanej!) kolekcji przyjmowane są w:
Dziale Sprzedaży ZP „Ćmielów” pod nr tel. 15 861 20 46;
sprzedaz@porcelana-cmielow.pl 

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top