You are here
Home > Inspiracje > Dom i ogród > Właściwa oprawa dla widoku z okna

Właściwa oprawa dla widoku z okna

Okno – podobnie jak obraz, potrzebuje właściwej oprawy. Szczególnie mocne wrażenie robi ona we wnętrzu minimalistycznym. Równie ciekawie potrafi komponować się jednak w aranżacji klasycznej, czy nowoczesnej.

Ładny widok potrzebuje równowagi w oprawie okna
Punkt, w którym światło dnia wnika w przestrzeń pokoju, ma naturalną właściwość ogniskowania ludzkiego wzroku. Zwykle pada on na znajdujące się za szybą sąsiedztwo, wyprowadzając uwagę widza na długie nieraz chwile, poza pomieszczenie. Gdy świat za oknem rzeczywiście przedstawia obraz przyjemny dla oka, nie warto zasłaniać go jednak zbyt gęstą, długą firaną. Nie warto także pozwolić mu, by zdominował każde spotkanie towarzyskie w takim pomieszczeniu. Ładny widok z okna łatwo zharmonizować można z wysmakowaną aranżacją wnętrza przy pomocy odpowiednio dobranego karnisza.

Raggio, czyli promień światła
Drewno w kolorze czereśni, mahoniu, bieli bądź czerni sprawia, że karnisz wraz z zasłonami oraz wystrojem wnętrza, tworzyć mogą wytworną kompozycję. Geometryczna prostota karnisza oraz jego odpowiednio szeroki profil (40/60mm), pozwalają pociągnąć w pomieszczeniu dodatkową, wyraźną linię. Doskonale komponuje się ona z kolorem ścian na zasadzie kontrastu. Podkreśla także każdy promień światła padający zza okna oraz buduje elegancką oprawę okna.

Lindo, czyli prostota i elegancja
Okrągłe, delikatnie koloryzowane wąskie drążki (25mm) z wysokogatunkowego drewna (krajowego lub egzotycznego), to rozwiązanie subtelne i odważne zarazem. W połączeniu z klasyczną firaną, stworzą one efekt skromnej i nienachalnej elegancji. Gdy zestawimy je z zasłoną o nasyconej barwie, otrzymamy wystrój klasyczny, lecz pełen temperamentu. Zastosowane natomiast we wzorowanym na dalekowschodni styl wnętrzu minimalistycznym, nawiązywać mogą do dwóch samurajskich mieczy (stal szlachetna końcówek i drewniany drążek).

Salina, czyli mariaż antyku z secesją w chłodnym, północnoeuropejskim stylu 
Stalowe lub mosiężne drążki z misternym koronkowym okuciem obejmującym wykonane z drewna końcówki (kula lub trapez), zaskakują połączeniem ciepła i chłodu. Surowy, dominujący chłód metalowego drążka, przełamany został ciepłymi drewnianymi dodatkami. Spoglądają one na nas jednak spoza imitującej ornamentacje roślinne, łagodnej w liniach, lecz wykonanej z zimnego materiału, stalowej koronki. Znajdziemy tu zarówno nutę sztuki antycznej, bizantyjskiej, jak i szczyptę plastycznej secesji z przełomu XIX i XX wieku. Ponadczasowy urok i siła stali (lub – opcjonalnie, mosiądzu), nawiązują jednak do nowoczesnej stylistyki europejskiej. Decydując się na karnisz tego typu, warto dobierać zasłony do pod kątem kolorystycznym do końcówek karnisza.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top