You are here
Home > Inspiracje > Dom i ogród > Zapewnij sobie zdrowie poprzez zdrowy sen

Zapewnij sobie zdrowie poprzez zdrowy sen

16 marca obchodzić będziemy Światowy Dzień Snu. Zadbajmy więc o nasz komfort w nocy – przecież śpiąc prawidłowo (zalecane 8 godzin na dobę), przesypiamy prawie 23 lata!

Zapewnij sobie zdrowie poprzez zdrowy senW marcu, niczym niedźwiedzie budzące się z zimowego snu – nabieramy ochoty na zwiększoną aktywność. Musimy jednak zadbać o nasz organizm i dać mu szansę na odpowiednią regenerację. Tryb życia współczesnego człowieka najczęściej skoncentrowany jest wokół firmowego biurka, fotela samochodu i wygodnej kanapy przed telewizorem. Wciąż nie przykładamy szczególnej wagi do ruchu, rozciągania, wzmacniania mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę. W krajach Europy Zachodniej dość powszechna jest świadomość negatywnego wpływu siedzącego trybu życia na nasze zdrowie i samopoczucie. Profilaktyka obejmuje zamianę dojazdu transportem publicznym, czy prywatnym na rower lub spacer, regularne ćwiczenia na basenie i w sali fitness oraz odpowiednie warunki w jakich śpimy.

W polskich mediach najczęściej słyszymy o wietrzeniu sypialni wieczorem, ustawieniu niższej temperatury niż w pozostałych pomieszczeniach domu, wyciszeniu atmosfery i uporządkowaniu otoczenia – niewielu osobom dobrze śpi się wśród porozrzucanych ubrań, stert dokumentów i nieaktualnych gazet! Stosunkowo mało jednak wspomina się o komforcie w łóżku. Większość z nas nie wie, jak bardzo na jakość życia wpływa to, na czym śpimy. Jeśli budzimy się rano niewypoczęci, winą za taki stan obarczamy zbyt wysoką temperaturę w pomieszczeniu, albo pełnię księżyca. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przyczyną złego samopoczucia może być nieodpowiedni materac. Obawiam się, że niewiedza na temat wpływu warunków spania na zdrowie może wywołać falę problemów m.in. z kręgosłupem bądź plecami – mówi Lars Jagre, dyrektor sprzedaży firmy Tempur. Warto dodać, że odpowiednio dobrany materac poprzez zapewnienie prawidłowego ułożenia ciała umożliwia właściwe krążenie krwi. To z kolei znacząco wpływa na dotlenienie całego organizmu i jego regenerację.

Wybór materaca nie jest łatwym i szybkim zadaniem. Dlatego przed zakupem warto bez pośpiechu wypróbować różnego rodzaju materace, poznać ich zalety i wady. Głównymi czynnikami, które należy brać pod uwagę przy zakupie są: wzrost, waga i kształt ciała. Niezwykle ważny jest wybór twardości – podpowiada Tomasz Czerwiński z firmy NAP, przedstawiciel firmy Jensen w Polsce. Dodatkowym elementem wpływającym na nasz komfort spania jest poduszka – odpowiednio podtrzymująca szyjny odcinek kręgosłupa, tym samym warunkująca ułożenie naszego ciała. Rodzaj poduszki należy dobrać odpowiednio do naszego stylu spania  – na brzuchu, na boku czy na plecach. Zaczynają się pojawiać na polskim rynku salony, w których uzyskamy fachową poradę dotyczącą wyposażenia sypialni – od ramy łóżka, przez stelaże, materac, poduszki, na pościeli i oświetleniu kończąc.
 
Na sen przeznaczamy aż jedną trzecią życia, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę, korzystając z pomocy specjalistów, którzy doradzą jak zadbać o odpowiednie warunki spania – konkludujeTomasz Czerwiński.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top