You are here
Home > Inspiracje > Kuchnia > Na co zwracać uwagę kupując żywność?

Na co zwracać uwagę kupując żywność?

Mniejsze lub większe spożywcze skandale, których byliśmy świadkami na przestrzeni ostatnich miesięcy, zdążyły podważyć zaufanie konsumentów względem produktów. Brak mięsa w mięsie czy inne sytuacje, w których jedynie nazwa wyrobu miała związek z jego tradycyjną formułą, wzbudzają oburzenie. O tym na co zwracać uwagę podczas codziennych zakupów mówi p. Jerzy Misiak, Prezes Wytwórczej Spółdzielni Pracy „Społem”.

Po latach fascynacji gotową żywnością zauważamy wyraźny wzrost zainteresowania tradycyjną kuchnią. Propagowana w ostatnim czasie moda na „rozsądne odżywianie” wykształciła w ludziach postawę świadomego konsumenta. Polacy, mając możliwość wyboru, chętniej sięgają po produkty sprawdzone, których smaku i jakości mogą być pewni. „Sprawdzone” w ich przekonaniu nie oznacza „dostępne wyłącznie w sklepach z ekologiczną żywnością”. Dlatego coraz częściej sięgają po produkty regionalne, których smaku, a także jakości, mogą być pewni.

Podczas codziennych zakupów warto zwrócić uwagę na to, co „ląduje” w naszym koszyku – mówi p. Jerzy Misiak, Prezes WSP „Społem”. Niestety tempo i styl życia często wymuszają na nas kupno gotowych produktów o długim terminie ważności. Musimy mieć jednak świadomość, że tego typu wyrób zawiera różnego rodzaju substancje konserwujące. Zgodnie z przyjętą strategię w Spółdzielni staramy się unikać tychże substancji. W większości naszych wyrobów w ogóle nie są stosowane, dlatego też charakteryzują się krótkim terminem przydatności do spożycia. Paradoksalnie jest to zaletą, a nie wadą produktu. Okres przydatności do spożycia stanowi informację w jakim stopniu wyrób został przetworzony. Wyjątkiem są artykuły, które w sposób naturalny mają długi  termin ważności. Przykładem może być Ocet. Dbając o wysoką jakość w Spółdzielni utworzono wewnętrzny Dział Kontroli Jakości, dokonujący analizy każdej z partii produktów przeznaczonych do sprzedaży. Ponadto dostawcy surowców wykorzystywanych w procesie produkcji podlegają stałej kontroli ze strony ekspertów i techników żywienia. Dzięki temu mamy pewność, że dostarczane przez nas wyroby spełniają wszelkie wymogi zgodne z oczekiwaniami konsumentów – dodaje p. Jerzy Misiak.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie danego produktu, warto sprawdzić i zweryfikować jego skład. W przypadku kiedy na sklepowych półkach konkretne artykuły dostępne są w wielu różnych odmianach, opłaca się podejmowanie świadomych decyzji.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top