You are here
Home > Inspiracje > Kuchnia > Najsłynniejszy duet… warzywny

Najsłynniejszy duet… warzywny

Nawet słynący z wierszy dla dzieci poeta poświęcił żartobliwy utwór temu popularnemu w polskiej kuchni dodatkowi warzywnemu. Bez ćwikły nie tylko nie ma wielkanocnego stołu, ale i niedzielny obiad bardzo straci, gdy nie urozmaici go charakterystyczny słodkawo-ostry smak.

Najsłynniejszy duet… warzywnyPonad 400 lat temu Mikołaj Rej wychwalał zalety ćwikły, sugerując, by do utartych buraczków dodawać, oprócz chrzanu, również koper włoski, ocet i sól. Lokalne tradycje kulinarne często proponują swoje wersje ćwikły – z jabłkami, winem, miodem, kminkiem. Niektórzy buraczki pieką przed rozdrobnieniem, inni preferują dodatek cytryny zamiast octu. Ważne, by ćwikła godziła ze sobą odpowiednio nutę słodką, ostrą i kwaskową.

Gdy stół suto zastawiony…

Kuchnia staropolska kojarzy się ze stołem uginającym się pod mięsiwem, często pod dziczyzną, pełnym pasztetów, kiełbas i pieczeni. Bardzo pożądanym dodatkiem do tego nadmiaru tłuszczu, był więc taki, który podkreśli smak i – co tu ukrywać – pomoże w strawieniu potraw.

Ćwikła spełniała te warunki, a walory zdrowotne zarówno buraków, jak i chrzanu znane były w medycynie ludowej od stuleci. Burak jest prawdziwą skarbnicą witamin, mikroelementów, a ze względu na dużą zawartość błonnika i enzymów świetnie reguluje pracę przewodu pokarmowego, odtruwa organizm i oczyszcza krew. Chrzan słynie z właściwości bakteriobójczych, ma działanie rozgrzewające, odkażające, wzmacnia odporność, poprawia trawienie i funkcjonowanie wątroby oraz nerek. Nic więc dziwnego, że ćwikła stanowiła zawsze nieodzowny składnik menu biesiad, uczt, posiłków codziennych i świątecznych. Polecana jest szczególnie jako dodatek do mięs w sosach: bitek, zrazów, pieczeni i oczywiście do pasztetów. Dlatego też Wielkanoc, obfitująca w dania mięsne, kojarzy się przede wszystkim z wykorzystaniem ćwikły.


Trzeć nie trzeba 

Odkąd na sklepowych półkach pojawiły się słoiczki z gotową ćwikłą i nie trzeba pracowicie ucierać buraków oraz – co gorsza – chrzanu, smakowite połączenie dwóch warzyw, wzbogacone przyprawami, częściej gości w polskich domach.

Ćwikła z chrzanem produkowana jest przez Gomar Pińczów zgodnie z tradycyjną recepturą, a odpowiednia proporcja przypraw – soli, cukru i octu – decyduje o jej niepowtarzalnym smaku. Wystarczy odkręcić wieczko i zawartość nałożyć na talerz, a żeberka w sosie, schab ze śliwką, aromatyczna karkówka w ziołach, pasztet z zielonym pieprzem czy kruche zrazy wołowe nabiorą prawdziwie polskiego, kulinarnego charakteru.

By urozmaicić wygląd i podkreślić smak ćwikły, warto skorzystać z proponowanych przez nas dodatków.

Najsłynniejszy duet… warzywnySkładniki:
– Ćwikła z chrzanem Gomar Pińczów – 1 słoiczek,
– śmietana 36 proc. – 100 ml,
– kminek (w całości) – pół łyżeczki.

Sposób przyrządzenia:
Wykładamy na mały półmisek ćwikłę z chrzanem, ubijamy na krem śmietanę, umieszczamy ją na wierzchu ćwikły i całość posypujemy kminkiem.

Ćwikła z chrzanem
Producent: Gomar Pińczów
Pojemność: 260 g
Sugerowana cena detaliczna: 2,20 zł

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top