You are here
Home > Inspiracje > Kuchnia > Wybierz się na najbliższa degustację – odkryj magiczny świat win

Wybierz się na najbliższa degustację – odkryj magiczny świat win

Jeśli intryguje cię tajemniczy świat win, a do tego szukasz ciekawego pomysłu na spędzenie wieczoru, koniecznie wybierz się na najbliższą degustację. Imprezy tego typu przestały być w dużej mierze zarezerwowane dla ekspertów i dziś wstęp na nie ma praktycznie każdy.

Jeszcze kilka lat temu degustacje wina należały w naszym kraju do rzadkości. Obecnie organizuje się ich coraz więcej. Popularnością cieszą się zwłaszcza w dużych miastach, z których prym wiedzie Warszawa. Winiarnie, wine bary oraz restauracje zapraszają na degustacje wszystkich miłośników wina: zarówno koneserów, jak i początkujących amatorów tego trunku.

Odróżniasz białe wino od czerwonego? Gratulacje! Pierwszy krok masz już za sobą. Czas na kolejny szczebel na drabinie winiarskich doświadczeń. – Właściwa ocena  walorów wina wymaga nie tylko wrażliwości zmysłów, ale też przygotowania merytorycznego i doświadczenia. Ważna jest też znajomość odpowiedniego słownika pojęć – mówi Szymon St. Kamiński, ekspert portalu www.nasze-wina.pl. Uczestnicy wieczorów winnych mogą pokonywać kolejne stopnie wtajemniczenia dzięki wygłaszanym w trakcie imprezy wykładom, lub biorąc udział w warsztatach z degustacji. Wiele też wnoszą opinie innych, bardziej zaawansowanych miłośników wina. –  Często zasłyszany  podczas takich spotkań komentarz może być źródłem wiedzy przydatnej potem w domu, albo pozwalającej zabłysnąć w towarzystwie – dodaje znany sommelier.

Uczestników degustacji czekają też dodatkowe atrakcje. Przy doborze trunków organizatorzy często obierają ciekawy temat przewodni: na stołach goszczą wówczas wina z wybranego kraju, regionu lub rocznika, bądź spod znaku wybranej winnicy. Dodatkowo, uczestnicy mogą czasem posłuchać muzyki na żywo albo ciekawego wywiadu ze słynnym ekspertem lub podróżnikiem. Nie zapominajmy też o towarzyskim wymiarze takich wieczorów. –Najważniejsze w winie jest to, że nasze doznania dzielimy z innymi, wspólnie pochylamy się nad tym samym winem. Każdy odbiera je indywidualnie, ale dyskutujemy, tworzą się więzi, budują relacje społeczne. Chwile, które spędzamy wówczas z bliskimi lub przyjaciółmi, są bezcenne – zaznacza Szymon St. Kamiński.

Wstęp na degustacje jest zazwyczaj płatny. Wynosi zwykle od kilkudziesięciu do dwustu złotych i pokrywa koszty spożycia wina oraz – jeśli organizatorzy tę opcję przewidują – serwowanych wówczas przez kuchnię dań. Zdarza się też, że jedynym wymogiem uczestnictwa jest…przyniesienie ze sobą butelki dobrego wina. Warto się wówczas postarać, gdyż możemy być pewni, że dzielić je będziemy z osobami, które docenią jego zalety.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top