You are here
Home > Inspiracje > Podróże > Na rodzinne narty do Świętokrzyskiego!

Na rodzinne narty do Świętokrzyskiego!

Przyzwyczailiśmy się kojarzyć zimowy wypoczynek narciarski z Tatrami i Beskidami. Tymczasem porównywalne trasy i warunki na stokach znaleźć można znacznie bliżej, w Województwie Świętokrzyskim. Góry Świętokrzyskie zapewniają swym gościom liczne trasy narciarskie – przygotowane zarówno dla wielbicieli jednej, jak i dwóch desek, a także dla zwolenników nart biegowych.

Istnieją tu trasy nie tylko dla początkujących, czy doskonalących swą jazdę, ale także dla tych zaawansowanych narciarzy, którzy podczas urlopu potrzebują zastrzyku adrenaliny. Dodatkowo już niemal na każdym stoku w regionie, dzieci mają zapewnione właściwe warunki do nauki jazdy na wydzielonych oślich łączkach. Różny stopień trudności stoków, dogodne położenie, piękne panoramy widokowe i stale rozbudowywana baza hotelowa i gastronomiczna sprawiają, że są one odwiedzane przez coraz większą rzeszę turystów.

Na rodzinne narty do Świętokrzyskiego!

Przegląd stoków w regionie warto zacząć od dwóch stoków położnych w granicach Kielc. Pierwszy z nich położony jest na górze Pierścienica (367 m n.p.m.). Z samego wierzchołka roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta. To doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku zarówno zimą, jak i latem. Przez szczyt przebiegają wytyczone ścieżki rowerowe, a u podnóża góry znajdują się „płuca Kielc” – Stadion Leśny, który jest jednym z ulubionych terenów spacerowych Kielczan. Stoki Pierścienicy kryją relikty przeszłości: pomniki masowych straceń w czasie II wojny światowej oraz zbiorową mogiłę ofiar. Patrząc od lewej strony, z wierzchołka, można zobaczyć fragment Pasma Zgórskiego, a przesuwając wzrok w prawo, ukaże się Góra Karczówka (340 m n.p.m.) z zabytkowym XVII-wiecznym klasztorem pobernardyńskim. Przez szczyt przebiega niebieski szlak turystyczny Chęciny – Łagów oraz żółty szlak spacerowy wokół Kielc o długości 69 km.

Stok długości 500 m i szerokości 100 m daje duże możliwości szusowania dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. Stok jest ratrakowany i oświetlony, co umożliwia zjazdy do godziny 22.00

Kolejnym stokiem położonym blisko centrum miasta jest wyciąg Telegraf na północnej stronie góry Telegraf, o wysokości 406 m n.p.m. Jest to nie tylko atrakcyjne miejsce wypoczynku zimą, ale także latem. Znajdują się tam liczne trasy spacerowe oraz rowerowe, którymi można dotrzeć w różne okoliczne miejsca i atrakcje. Ze szczytu góry rozpościera się wspaniały widok na panoramę miasta

Stok na Telegrafie jest doskonałym miejscem dla średniozaawansowanych narciarzy. Ze względu na trudność zjazdu może stanowić wyzwanie nawet dla bardziej wymagających wielbicieli zimowych zjazdów. Dobrze przygotowana trasa, ratrakowana i oświetlona, zapewnia wyśmienite warunki do jazdy także w godzinach wieczornych (stok czynny jest do godziny 22.00), a podwójny orczyk zapewnia przepustowość do 1000 osób na godzinę.

Kolejne wyciągi położone są w pobliskich miejscowościach, z czego najbliższy jest Niestachów dysponujący czterema wyciągami i dużym parkingiem. Ośrodek narciarski w Niestachowie położony jest na zboczu góry Otrocz, o wysokości 372 m n.p.m. Został on otwarty w sezonie 2007/2008 i obecnie jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków narciarstwa w regionie. Tutaj swoje umiejętności mogą rozwijać zarówno początkowi, jak i zaawansowani narciarze, a noclegi zapewniają pobliskie gospodarstwa agroturystyczne i hotele.

Cztery wyciągi, z najdłuższym, 450 metrowym zjazdem, zapewniają „białe szaleństwo” na bardzo dobrze przygotowanych stokach. To miejsce idealne dla całej rodziny, gdzie każdy znajdzie odpowiednie warunki i stopień trudności dla siebie. Wypożyczalnia nart, bar i duży parking to już standard w tego typu stacji narciarskiej. Dostępny na stronie internetowej podgląd z kamerki umożliwia ciągłe śledzenie warunków panujących na stoku.

W niedużej odległości od Niestachowa znajduje się inny, równie dobrze wyposażony i przygotowany stok narciarski „Sabat”. Zlokalizowany jest u podnóża Góry Łysicy (612 m n.p.m.), najwyższego wzniesienia w Górach Świętokrzyskich, znanego też ze zlotów czarownic, które ponoć tu się odbywały. To tutaj też Stefan Żeromski jeździł na nartach, lecz wówczas nie było jeszcze wyciągów, które mógłby opisać. Z górnej stacji wyciągu rozciąga się piękny widok na Dolinę Wilkowską oraz położone dalej na północ Pasmo Klonowskie. Po prawej stronie, jak na dłoni, widać pasmo Łysogór ze słynną Łysicą, a pod nią – Św. Katarzynę – miejscowość znaną turystom z klasztoru ss. Bernardynek, źródełka św. Franciszka z Asyżu oraz Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Zjazd po stoku Sabat jest długi (ok.1km) i łagodny, z dwoma ostrzejszymi nachyleniami, które dodają nieco adrenaliny początkującym narciarzom. Dzięki temu to idealne miejsce do rekreacyjnego narciarstwa dla całej rodziny.
Jeśli znudzą się nam już powyższe trasy, możemy udać się na pobliski stok narciarski „Baba Jaga” na Górze Miejskiej (426 m n. p. m.) w Bodzentynie. Ma on długość 650 m i szerokość 90 m, wyposażony jest w dwa orczyki talerzykowe i oferuje możliwość szusowania już od godziny 10.00 w tygodniu, a od 9.00-22.00 w weekendy. To urokliwe miejsce, z którego czaruje nas wspaniała panorama Gór Świętokrzyskich i pięknych lasów Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Oprócz radości ze sportu, zapaleni narciarze mogą w okolicy pogłębić swoją wiedzę turystyczną na temat priorytetowych zabytków ziemi świętokrzyskiej, takich jak historyczne miasto Bodzentyn z ruinami zamku, gotyckim kościołem i zabytkową zagrodą Czarnikiewiczów, czy Święta Katarzyna z Muzeum Minerałów i Skamieniałości i niezamarzającym źródełkiem u podnóża góry Łysicy.

Kierując się na północ od Kielc, w stronę Łodzi, dotrzemy do wyciągu w Tumlinie. Znajduje się on na zboczu góry Łajscowej (409 m n. p. m.), w części Tumlina nazywającej się Podgród. Nazwa ta pochodzi od Góry Grodowej, gdzie według legend miało się mieścić grodzisko, a dziś zachowały się jeszcze resztki pogańskich wałów kultowych, widoczne podczas zjazdów. Dwa nietrudne stoki narciarskie (dostosowane do potrzeb początkujących narciarzy), o długości 500 m i 320 m, wyposażone są w wyciąg orczykowy talerzykowy i oferują narciarzom możliwość szusowania w godzinach 10.00-20.00. Jak inne, dotychczas omawiane stoki, oferują możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego i naukę jazdy pod okiem instruktora.

Najdalej od stolicy województwa położonym terenem narciarskim jest Szwajcaria Bałtowska. Dysponuje ona dwoma stokami długości 570 m i 340 m oraz oślą łączką na potrzeby szkółki narciarskiej. Oba stoki są oświetlone, sztucznie zaśnieżane i oferują możliwość jazdy w godzinach 9.00-21.00. Oprócz takich udogodnień jak wypożyczalnia sprzętu, czy szkółka narciarska, w Szwajcarii można także skorzystać z toru saneczkowego.

Cały obszar leży na terenie gminy Bałtów, na Pogórzu Bałtowskim, tuż obok Doliny Kamiennej, której charakterystyczne strome zbocza opasane są wapiennymi skałkami. Oprócz stoków narciarskich, w okolicy znajdują się także Park Jurajski, Zwierzyniec Bałtowski, całoroczny rollercoaster, Kraina Koni, a także możliwość spływu tratwami, dzięki czemu nawet bardzo młodym i niewytrwałym narciarzom nie grozi znużenie jazdą i otoczeniem.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top