You are here
Home > Kultura > Muzeum nie musi być nudne!

Muzeum nie musi być nudne!

Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl zachęca do wizyty  w sześciu  niezwykłych muzeach

Muzeum często kojarzone jest z nudą, kustoszem powtarzającym „nie dotykać eksponatów!” i kapciami na buty. Po ukończeniu szkoły, w której kilka razy w ciągu roku organizowane były wycieczki edukacyjne, większość osób do końca życia odmawia przekraczania progu tego majestatycznego gmachu. Czy rzeczywiście słowo „muzeum” musi się tak źle kojarzyć? Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl udowadnia, że są na świecie miejsca, gdzie słowo to nabiera zupełnie nowego znaczenia!

1.Finlandia. Muzeum Szpiegostwa

Wizyta w Muzeum Szpiegostwa w miejscowości Tampere w Finlandii to szansa na poznanie największych tajemnic najlepszych na świecie agencji wywiadowczych. Jak niepostrzeżenie śledzić podejrzanego? Jak zmienić dźwięk głosu? W jaki sposób łamać szyfry? W tym miejscu można poznać odpowiedzi na te i szereg innych pytań. Fani agenta 007 niejednokrotnie starali się dowiedzieć, czy stosowane przez niego urządzenia istnieją, a jeżeli tak, to jakie są zasady ich działania. Tu mogą zdobyć te informacje! Wizyta w Muzeum Szpiegostwa to szansa na poznanie życiorysów najbardziej znanych światowych agentów, takich jak Oleg Gordievsky czy Mata Hari, a także historii międzynarodowych organizacji szpiegowskich. Muzeum jest interaktywne, więc zwiedzający mają szansę nie tylko zobaczyć eksponaty, ale także sprawdzić jak one działają. Miejsce to ma również elementy znane z tradycyjnych muzeów – na przykład przewodniki, przygotowane m.in. w polskiej wersji językowej. Turyści mogą odwiedzać obiekt przez siedem dni w tygodniu. Dorośli płacą za bilet wstępu 7, a dzieci 5,5 euro. Rezerwując przelot do fińskiego Tampere na stronie serwisu eSKY.pl zapłacimy 610 zł w dwie strony, natomiast noc w trzygwiazdkowym hotelu Sokos Villa to dodatkowe 300 zł.

2.Wielka Brytania. Muzeum Kosiarek

W brytyjskim miasteczku Southport, zlokalizowanym w sąsiedztwie Liverpoolu, znajduje się jedyne na świecie Muzeum Kosiarek. Zakochani w swoich ogrodach Anglicy postanowili oddać należytą cześć urządzeniu, które od lat umożliwia im utrzymanie trawników w nienagannym stanie. Założycielem muzeum jest Brian Randam – entuzjasta kosiarek i pomysłodawca nowych sposobów na ich udoskonalanie. W zgromadzonej kolekcji znajdują się zarówno prototypowe urządzenia, skonstruowane ponad 200 lat temu, jak i najnowsze cuda techniki. Dużą popularnością cieszą się kosiarki należące do sławnych osób. Wśród eksponatów znajdują się bowiem sprzęty otrzymane od księcia Karola, lady Diany czy znanych brytyjskich prezenterów Richarda Madeley’a i Judith Finnigan. Muzeum współpracuje z Brytyjskim Stowarzyszeniem Wyścigów na Kosiarkach i wraz z nim kilka razy do roku organizuje zawody. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających przez siedem dni w tygodniu. Opłata za wstęp to 2 funty od osoby dorosłej i 1 funt od dziecka. Chcąc odwiedzić Muzeum Kosiarek pod Liverpoolem, który jest też rodzinnym miastem zespołu The Beatles, najlepiej wejść na stronę Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl i zarezerwować bilety lotnicze, których ceny zaczynają się od 33 zł w jedną stronę. Natomiast rezerwacja noclegu dla dwóch osób w trzygwiazdkowym hotelu Devonshire Mouse to kosz ok. 260 zł.

3.Islandia. Muzeum Fallologiczne

W stolicy Islandii – Reykjavíku – znajduje się Muzeum Fallologiczne. Choć nazwa tego miejsca może budzić dwuznaczne skojarzenia, to muzeum ma więcej wspólnego z nauką niż z erotyzmem. Eksponatami są penisy ponad dwustu różnych ssaków zamieszkujących naszą planetę. Założyciel muzeum – Sigurður Hjartarson – poświęcił swoje życie na poważne badania dotyczące fallusów u różnych gatunków i teraz chciałby podzielić się swoją wiedzą. Poza informacjami o tym ważnym organie, zdobędziemy także wiele przydatnych wiadomości o jego właścicielach. Muzeum można odwiedzać od wtorku do soboty, zaś godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku. Wstęp kosztuje 400 koron islandzkich. Cena biletu lotniczego do Rejkiawiku, zakupionego za pośrednictwem  Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl, wynosi już za 350 zł. Rezerwacja pokoju dla dwóch osób w trzygwiazdkowym hotelu Metropolita kosztuje ok. 300 zł za noc.  

4.Indie. Muzeum Toalet

W Nowym Delhi w Indiach można zobaczyć jak ewoluowały toalety. Niektórym może się to wydać śmieszne, jednak w przeciągu wieków klozet znacznie zmienił swój wygląd i jeszcze sto lat temu można go było traktować jak swoiste dzieło sztuki. Fundatorem tego niezwykłego miejsca jest Bindeshwar Pathak, przez lata zbierający informacje dotyczące modyfikacji i udoskonaleń w projektowaniu i funkcjonalności toalet. Zgromadzone w muzeum eksponaty zostały podzielone w taki sposób, by objaśnić jak najwięcej aspektów związanych z ubikacją i jej rolą w naszym życiu. Jedna z wystaw pokazuje, jak zmieniały się trendy na przestrzeni wieków; druga – to, z czego były robione toalety w różnych okresach historycznych; inna – które rozwiązania stosowane w przeszłości mogą stanowić inspirację dla współczesnych producentów. Turyści mogą odwiedzać to miejsce przez cały rok od poniedziałku do soboty. Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl oferuje bilety lotnicze do stolicy Indii w cenie 1550 zł i noclegi w tym mieście już od 100 zł za pokój dwuosobowy.

5.Stany Zjednoczone. Muzeum pojemników śniadaniowych

W stanie Georgia w mieście Columbus istnieje miejsce przypominające o dzieciństwie i kanapkach pakowanych przez mamę – Muzeum Pojemników Śniadaniowych. Można tu znaleźć wszystko, co przywodzi na myśl szkolną przerwę śniadaniową lub wycieczkę do parku. Pudełka, termosy, puszki należą do prywatnej kolekcji Allena Woodalla, który kilka lat temu uznał, że warto pokazać światu, jak różnorodne mogą być te przedmioty. Najstarsze eksponaty są metalowe i pochodzą z początku lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Najczęściej zdobią je rysunki przedstawiające słynnych amerykańskich kowbojów lub bejsbolistów. Współczesne pojemniki są bardziej różnorodne. Wszystkie są kolorowe, plastikowe, a widniejące na nich obrazki przedstawiają idoli nastolatków, gwiazdy sportowe i postaci z kreskówek. Odwiedzając to miejsce turyści zyskują sporą wiedzę na temat amerykańskiej popkultury. Muzeum jest otwarte codziennie, wstęp jest bezpłatny. Planując podróż do miasta Columbus, najlepiej zakupić bilet lotniczy do pobliskiej Atlanty. Rezerwacja lotu za pośrednictwem Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl to koszt ok. 1900 zł, natomiast noc w dwuosobowym pokoju w hotelu Comfort Inn Buckhead North to wydatek ok. 200 zł.

6.Francja. Paryskie katakumby

Ostatnie polecane przez Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl, miejsce znajduje się w Paryżu, a właściwie pod jego powierzchnią. Są to słynne paryskie katakumby. „Muzeum” nie jest dobrym słowem na określenie tego miejsca, jest to bowiem sieć korytarzy wydrążonych w dawnych kamieniołomach z czasów cesarstwa rzymskiego, rozciągających się na obszarze aż 770 hektarów. Pod koniec XVI wieku, by uniknąć epidemii w przeludnionym Paryżu, zaczęto znosić tu zwłoki z okolicznych cmentarzy. W wieku XVII podjęto próbę uporządkowania korytarzy. Wymierzono je i zamieszczono ich zarys na mapach. W celu poprawienia stanu pomieszczeń zaczęto wypełniać je znajdującymi się tam kośćmi ludzkimi. Przez wieki katakumby fascynowały ludzi i skrywały wiele tajemnic. Pojawiają się one w znanej powieści Victora Hugo „Nędznicy”, zaś podczas II Wojny Światowej spotykali się tu członkowie francuskiego ruchu oporu. Obecnie jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych stolicy Francji. Chcąc zobaczyć to niezwykłe miejsce, warto odwiedzić stronę Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl i kupić bilet do Paryża już za niecałe 300 zł w dwie strony. Rezerwacja dwugwiazdkowego hotelu Armstrong w tym mieście to koszt ok. 350 zł.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top