You are here
Home > Inspiracje > Ciekawostki > „Szkoła po niemiecku” – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

„Szkoła po niemiecku” – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Co by było, gdyby w przyszłym roku zamiast WF na planie lekcji pojawił się Sport, a jedynki stały się nagle najlepszymi ocenami w dzienniku?!

Już od wiosny 2011 roku polscy uczniowie klas ponadgimnazjalnych będą mogli uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych w niemieckich szkołach. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) wspólnie z Fundacją F.C Flick i Fundacją „Borussia”, rozpoczyna projekt wymiany międzyszkolnej pod hasłem „Schule auf polnisch – Szkoła po niemiecku”. Dotychczas PNWM wspierała tylko wyjazdy grupowe uczniów, teraz możliwość nauki będą mieli pojedynczy uczniowie, a właściwie pary uczniów z Polski i Niemiec.
 
„Wymiana indywidualna opiera się na zasadzie wzajemności. Polski uczeń gości u siebie ucznia z Niemiec przez co najmniej trzy miesiące, a w zamian wyjeżdża do niego, zamieszkuje w jego rodzinie i wspólnie z nim uczęszcza do szkoły. Tak pomyślana koncepcja nie tylko daje wiedzę i możliwość lepszego poznania się między sąsiadami, ale uczy otwartości i daje szansę zaznajomienia się z systemem edukacji w drugim kraju. W czasie, kiedy nasze rynki pracy stają się wzajemnie dostępne, taka wiedza może procentować w przyszłości” – mówi Paweł Moras, Dyrektor Zarządzający PNWM. 

Możliwości uzyskania wsparcia oraz zasady dofinansowania projektu:

  •  PNWM przyznaje uczestnikom wymiany indywidualnej kieszonkowe w wysokości 400 zł miesięcznie oraz dofinansowanie kosztów podróży.
  • Zgłaszać mogą się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z podstawową znajomością języka niemieckiego oraz uczniowie, którzy chcieliby sie tego języka nauczyć.
  • Konieczne jest pozwolenie szkoły na udział w wymianie.
  • Każdy uczestnik raz pełni rolę gościa, a raz jest gospodarzem wymiany.
  • Termin nadsyłania wniosków o dofinansowanie udziału w wymianie indywidualnej w drugim półroczu roku szkolnego 2010/2011 upływa 31 grudnia 2010.

Projekt ten kierowany jest przede wszystkim do partnerskich szkół z Niemiec i Polski. Młodzi uczniowie, którzy mają już za sobą pierwsze doświadczenia i kontakty z sąsiednim krajem, mają możliwość jeszcze lepiej poznać życie codzienne i szkolne swoich niemieckich przyjaciół. Dzięki współpracy ze szkołami partnerskimi, zarówno przyjmującymi jak i delegującymi uczniów, PNWM gwarantuje pełną opiekę podczas wymiany młodzieży. Szkoły partnerskie wraz z PNWM powinny wcześniej przygotować uczniów do wyjazdu do Niemiec, a także towarzyszyć zachodnim gościom podczas ich pobytu w Polsce.

„Szkoła po niemiecku” opiera się na doświadczeniach związanych z programem „Kopernik”, który był realizowany podczas wielu wymian uczniów, pochodzących z Brandenburgii i województwa lubuskiego. Projekt kierowany jest do uczniów wszystkich województw polskich i Niemiec.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top