
Teoretycznie dawanie swojemu dziecku tabletu, zamiast się z nim pobawić, jest niewychowawcze i egoistyczne. Z drugiej jednak strony, każde dodatkowe pół godziny na umycie włosów czy pomalowanie paznokci jest przy małych dzieciach na wagę złota. Zadbajmy jednak wcześniej o to, aby korzystanie z sieci przez nasze maluchy było w pełni bezpieczne.
Krok 1. Rozmowa
Przedstaw dziecku zasady, których musi przestrzegać. Do najważniejszych należy:
- niepodawanie swoich danych osobowych
- niewysyłanie zdjęć
- niepobieranie nieznanych plików.
Krok 2. Nadzór
Pierwsze kroki dziecka w Internecie wymagają Twojej pomocy i kontroli. Choć maluchy interesują się głównie stronami z bajkami i grami, to z wiekiem ich ciekawość będzie się zwiększać.
„Warto po prostu rozmawiać z dzieckiem o tym, co robiło na komputerze i poprosić o to, aby coś rodzicowi pokazało. To bardzo skuteczna metoda wychowawcza, gdy rodzic staje w roli ucznia i pozwala, żeby to dziecko zapoznało go ze swoją ulubioną grą czy stroną internetową” –mówi psycholog i terapeuta Magdalena Rak.
Krok 3. Limit
Na początku warto ustalić określoną ilość czasu, jaką dziecko będzie mogło spędzać przy komputerze. Nie może być ona zbyt długa, aby maluch nie spędzał zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej, w dodatku narażając swój wzrok i osłabiając kreatywność w wymyślaniu nowych zabaw. Jeśli nie możesz przypilnować osobiście pory wyłączenia komputera, zainstaluj program, który po upływie ustalonego czasu odetnie dostęp do Internetu, np. G DATA INTERNET SECURITY.
Krok 4. Zakazane strony
Ustal z dzieckiem, jakie strony są dla niego interesujące, na które może wchodzić, a których według ciebie nie powinien odwiedzać i wyjaśnij dlaczego. Każda nowo odkryta strona powinna być przez ciebie sprawdzona. Z racji, że może to zająć jednak trochę czasu, warto wykorzystać czarne i białe listy, które dostępne są w różnych pakietach oprogramowania antywirusowego G DATA.
Krok 5. Wyjaśniaj
Zawsze bądź gotowa na udzielenie dziecku informacji o tym, co samodzielnie znalazło w sieci. Nigdy go przy tym nie wyśmiewaj, ponieważ przez to straci zaufanie i w przyszłości nie zwróci się już do Ciebie z tego typu problemem. Wykazuj się cierpliwością i zrozumieniem, gdy pokazuje Ci przeglądane strony lub mówi o przykrościach, które go spotkały.
Internet może być dla Twojego dziecka źródłem nie tylko rozrywki, ale także i inspiracji. Jednak tylko pod warunkiem, że początkowo maluch będzie go wykorzystywał w odpowiedni, zaplanowany przez rodziców sposób.
Opracowano na podstawie materiałów prasowych