You are here
Home > Mama i dziecko > Niemowlę na basenie – o czym warto pamiętać?

Niemowlę na basenie – o czym warto pamiętać?

Zajęcia pływania są coraz popularniejsze wśród rodziców niemowlaków. Ćwiczenia w wodzie rozwijają motorykę, koordynację i płynność ruchów. To doskonały trening dla mięśni i stawów maluszka. Dodatkowo wzmacnia się układ odpornościowy: pociecha mniej choruje i szybciej wraca do formy po infekcji. Jednak zanim wybierzesz się na basen z maluchem, sprawdź na co warto zwrócić uwagę.

Kwestie bezpieczeństwa

Sprawdź, czy pływalnia jest przystosowana do najmłodszych dzieci. Ważna jest tutaj zarówno dbałość o higienę i czystość basenu, jak i dość wysoką temperaturę wody.
Absolutny komfort cieplny daje maluchowi temperatura wody na poziomie około 37 stopni Celsjusza (dla dzieci w wieku 2 – 4 miesięcy) oraz 34 stopni Celsjusza  (dla dzieci od 4. miesiąca życia).
Sprawdź czy zejście do basenu jest łagodne. Te pozornie mało ważne elementy mają potem ogromne znaczenie.

Wyposażenie basenu

Ważne jest czy placówka jest wyposażona w odpowiednie miejsce do przewijania i ubierania niemowlęcia. Zwróć uwagę na to, czy jest odpowiednia liczba przewijaków i gdzie są one umiejscowione.

Kiedy maluszek jest gotowy na pierwsze zajęcia basenowe?

Teoretycznie niemowlę może uczyć się pływać od 2 miesiąca życia. Warto jednak wcześniej skonsultować się z pediatrą. Zazwyczaj zalecają wstrzymanie się do 4 – 5 miesiąca. Poza tym wybierz moment, gdy dziecko jest w dobrej formie – nie ząbkuje. Dyskomfort może przysłonić najlepszą zabawę, a woda będzie tylko drażnić i potem źle się kojarzyć.
Głodny maluch również nie będzie się czuł jak ryba w wodzie. Odpowiednio wcześnie nakarm dziecko, aby było spokojne i zrelaksowane.
Co ze sobą zabrać?

Przede wszystkim to, co najważniejsze. Pamiętaj o pieluszce do kąpieli, np. babydream (Rossmann). Zwykłe w wodzie przeciekają. Na liście rzeczy nie może zabraknąć ciepłego ręcznika, najlepiej z kapturem, np. Bubbler Newborn Mountain Lodger (www.babymama.pl). Gwarantuje dziecku pełen komfort: chroni przed wychłodzeniem, zapewnia ciepło, dokładnie osusza. Przydadzą się również kosmetyki do natłuszczenia skóry, np. Emolium. Po wyjściu z basenu warto mieć dla maluszka coś do picia oraz przekąskę. Pobyt w wodzie może bardzo wyostrzyć apetyt.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top