You are here
Home > News > Funkcjonalna łazienka

Funkcjonalna łazienka

Funkcjonalna łazienkaAranżując wnętrza domów i mieszkań najwięcej uwagi poświęcamy projektom salonów, sypialni bądź gabinetów. Równie starannie powinniśmy zaaranżować pomieszczenia kameralne, a nawet intymne… Takie jak łazienka. Warto dobrze wykorzystać tutaj każdy metr, zwłaszcza gdy łazienka, którą przyjdzie nam zagospodarować, nie ma powierzchni z naszych marzeń.

Co jest niezbędne, a co może pozostać w marzeniach?   

Funkcjonalna łazienkaNajbardziej komfortowym rozwiązaniem w architekturze łazienkowej jest bez wątpienia salon kąpielowy – połączenie sypialni z łazienką lub też przestronna łazienka z elementami SPA. Rzadko jednak doświadczamy takiego komfortu i to mała łazienka okazuje się standardem, nawet w nowym budownictwie. Jak zatem w tak niewielkim pomieszczeniu wygospodarować jak najwięcej przestrzeni użytkowej?

– Zadajmy sobie pytanie, czy są nam potrzebne prysznic i wanna jednocześnie. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, dobrym pomysłem może być rezygnacja z brodzika. Jako alternatywę zastosujmy zasłonę lub szklaną przegrodę. Rezygnując z brodzika i stopnia dzielącego przestrzeń, osiągnąć można optyczne powiększenie pomieszczenia, a także większą ergonomię wnętrza. Jeśli projekt przewiduje połączenie łazienki kąpielowej z wc, pamiętajmy, aby znaleźć ustronne miejsce dla muszli klozetowej. Umiejętnie ukryta, dodatkowo podwieszona, ułatwi nam sprzątanie oraz wygospodaruje dodatkową przestrzeń. Nie zapominajmy, że podstawową rolą łazienki jest przede wszystkim kąpiel – mówi Marta Hubka, doradca ds. aranżacji wnętrz, Parku Handlowego Bielany.


Umywalka – mała rzecz, a nie błaha

Kwestią wartą uwagi i dokładnego przemyślenia oraz zaprojektowania jest przestrzeń pod umywalką. Godne polecenia są szafki zamknięte, z kolei odradza się umieszczania tam otwieranych szafek. W małej łazience są one uciążliwe w eksploatacji. Dobrze porządkującym tę przestrzeń zabiegiem jest umieszczenie pod umywalką blatu. Pod blatem umieśćmy nie szafki, a półki z wysuwanymi elementami, np. koszami na kosmetyki.  – Jeśli nasza łazienka jest niewielka, możemy także wykorzystać wolną przestrzeń nad wanną czy sedesem. Polecam szklane lub metalowe półki, doskonałe na ręczniki, bądź kosmetyki – dodaje Marta Hubka.

Dyktatorzy wnętrzarskich trendów odchodzą obecnie od umieszczania umywalek w centralnym miejscu. – Ciekawą propozycją mogą być zatem umywalki narożne, montowane jednostronnie. Pozwalają one na wykorzystanie niezagospodarowanego zwykle rogu pomieszczenia. Kształt umywalki zależeć powinien od funkcji, którą ma ona spełniać. Jeśli w domu znajduje się dodatkowe pomieszczenie z umywalką, to jedna z nich może być płytsza i przeznaczona wyłącznie do podstawowych zabiegów higienicznych. Ważne jednak, by żadna z umywalek nie była za mała i nie ograniczała nas – dodaje Marta Hubka.

A po całym dniu warto zrelaksować się w wannie …

W małych pomieszczeniach łazienkowych wannę można zastąpić kabiną prysznicową. Jednak dla osób, które preferują długie kąpiele, niezastąpionym rozwiązaniem będzie połączenie niewielkiej wanny z prysznicem. Nie obawiajmy się zamontowania parawanu. Dość łatwo jest utrzymać go czystości, gdyż producenci wyposażenia łazienkowego stosują obecnie specjalne powłoki antyosadowe.    

– Każdy projekt wymaga oczywiście przemyślenia oraz umiejętnego zastosowania reguł ergonomii. Przyglądając się ofertom, należy dokładnie zdefiniować swoje oczekiwania. I to do nich dobierać elementy, które każdego dnia będą podlegać testom na funkcjonalność i niezawodność – podsumowuje Marta Hubka.

Funkcjonalność połączona ze smacznym designem jest kwintesencją salonu kąpielowego. Warto przyjrzeć się wnętrzarskim trendom i przełamywać łazienkowe stereotypy, chociażby ten o „kaflowym więzieniu”. Dziś już wiemy, że łazienka pokryta od podłogi po sufit płytkami ceramicznymi nie jest ani praktyczna, ani gustowna. Dlatego poszukujmy architektonicznych rozwiązań na miarę naszych potrzeb i upodobań.
 

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top