You are here
Home > News > Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo latem?

Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo latem?

Pamiętamy o stosowaniu kremów z filtrem słonecznym i nakryciach głowy dla naszych podopiecznych. Co jeszcze należy zrobić, żeby chronić swoje dziecko w czasie wakacji? Zadbajmy o bezpieczeństwo na placach zabaw!

Pomysłowość dzieci nie zna granic. Ich bezpieczeństwo jest dla nas najcenniejsze, ale jak o nie zadbać, kiedy w głowie malucha prześcigają się pomysły na oryginalne wykorzystanie zabawek oraz przedmiotów codziennego użytku. Zastanówmy się, czy odpowiednio dbamy o to, aby dzieci właściwie korzystały z urządzeń na placach? Powinniśmy wyrobić w sobie nawyk uświadamiania dzieci na temat grożących im na placach zabaw niebezpieczeństw i konsekwencji niewłaściwego używania sprzętów. Troska o nasze pociechy powinna wyrażać się nie tylko doraźną opieką podczas ich zabawy, ale także edukacją. Z pewnością pomogłoby to zapobiec wielu tragicznym sytuacjom. Z badań przeprowadzonych w tym roku przez UNICEF wynika, że 40 proc. rodziców rzadko rozmawia z dziećmi na temat ich bezpieczeństwa. Maluchy łatwo dają się zwieść kolorowym urządzeniom, ale dorośli powinni być bardziej czujni. Zawsze należy zwracać uwagę na to, czy plac zabaw jest ogrodzony, posiada bezpieczną nawierzchnię i odpowiednio umocowane oraz rozmieszczone urządzenia. Niewiele osób wie o tym, że do obowiązków każdego właściciela placu należy coroczna kontrola jakości tego miejsca.

Główny specjalista do spraw Norm z Centrum Kontroli Placów Zabaw – Dominik Berliński wyjaśnia co robić, kiedy znajdziemy się na placu zabaw, którego stan nas niepokoi.  Pierwszym krokiem jest niezwłoczne zawiadomienie o dostrzeżonych przez nas nieprawidłowościach właściciela placu lub zarządcy terenu, na którym plac się znajduje (często jest to spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa, dozorca lub administrator budynku). Place zabaw znajdujące sie w miejscach ogólnodostępnych, szkołach i przedszkolach są najczęściej własnością gminy lub osób prywatnych. Informacji o tym, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo użytkowników powinniśmy szukać na specjalnych tablicach informacyjnych, które powinny być zamieszczone na każdym placu zabaw i zawierać datę ostatniej i następnej kontroli, informację o spełnianych przez plac normach oraz o certyfikatach, jakie posiadają zainstalowane na nim sprzęty.
Jeśli wskazane przez nas wady konstrukcyjne nie zostały poprawione i nadal zagrażają bezpieczeństwu dzieci o pomoc możemy zwrócić się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Można również skontaktować się z Wojewódzkim Inspektoratem Inspekcji Handlowej. Adresy do wymienionych instytucji można znaleźć na stronach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego www.gunb.gov.pl oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów www.uokik.gov.pl.

W poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do zabawy dla dzieci, pomoże nam kanał dziecięcy MiniMini, który  zaprasza do włączenia się w akcję społeczną „Bezpieczne place zabaw z MiniMini”. Dzięki niej troskliwy rodzic może się dowiedzieć, co robić, by zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo. Na stronie www.placezabaw.minimini.pl może dołączyć do społeczności osób, które interesują się stanem polskich placów zabaw. Pomysł z aprobatą przyjął Rzecznik Praw Dziecka – honorowy patron akcji. Do udziału w projekcie zostały zaproszone czołowe polskie instytucje, których celem jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci: Instytut Matki i Dziecka, Fundacja Kidprotect.pl, Fundacja MaMa, portal malypodroznik.pl oraz miesięcznik „Mamo to ja”.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top