You are here
Home > News > Nawilżanie – podstawa pięknych włosów

Nawilżanie – podstawa pięknych włosów

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powinno być priorytetem w pielęgnacji włosów, bowiem tylko dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować im piękny i zdrowy wygląd. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na sposób, w jaki myjemy włosy oraz preparaty, których używamy do ich pielęgnacji.

Źródła problemów z nawilżeniem włosów

Włosy to martwe komórki zbudowane głównie z keratyny. Duży wpływ na wygląd i kondycję włosów ma jednak ich wilgotność, która powinna wynosić około 10%. U różnych osób może się ona nieco wahać. Jeśli jednak nie mieści się w normie, włosy stają się suche i trudno je rozczesać. Do takiego stanu mogą doprowadzić: zły tryb życia, ondulacje, solarium, częste stosowanie suszarki, wiatr, chlorowana woda, agresywne substancje chemiczne czy palenie papierosów. W takich przypadkach już samo wycieranie ręcznikiem uszkadza włosy i powoduje rozdwajanie się ich końcówek. Problemy z wilgotnością mogą być również spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi: różne osoby mają różny stopień porowatości włosów, która decyduje o możliwościach wchłaniania wody.


Radzenie sobie z suchymi włosami

W przypadku problemów z wilgotnością włosów może pomóc szampon bogaty w substancje nawilżające takie jak specjalne kompleksy aminokwasów, pantenol, hydrolizaty protein i pochodne poliglikoli. Z początku warto jednak zastosować łagodne szampony ze składników naturalnych np. oleju awokado, oleju kokosowego. Pomocne mogą być również wzmacniające cebulki włosów ekstrakty roślinne z kozieradki, z bringraja czy też z żeń-szenia. Na podrażnienia skóry, które często towarzyszą suchym włosom, dobre są wyciągi z mydlnicy i lukrecji.

Prawidłowy sposób mycia włosów

Mycie włosów szamponem nawilżającym należy zacząć od ich nawilżenia ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Następnie powinniśmy zaaplikować odpowiednią ilość szamponu na rękę a dopiero potem wmasować go w skórę i włosy. Pod wpływem ciepłej wody otwierają się łuski włosowe i wszystkie składniki nawilżające i odżywcze z szamponu dostają się do wnętrza włosa. Substancje te wnikają w uszkodzone miejsca i trwale wiążą się ze strukturą włosa poprawiając jego wilgotność. Należy również pamiętać, aby na koniec spłukać szampon chłodniejszą wodą w celu zamknięcia łusek włosowych. Włosy pozostaną wtedy nawilżone i gładkie, a właściwości szamponu w pełni wykorzystane.

Poprawa ukrwienia poprzez masaż głowy

Masaż głowy jest bardzo dobrą metodą uzupełniającą w stosunku do kosmetyków. Mechanicznie pobudza krążenie, a w ten sposób również zaopatrywanie cebulek włosów w tlen i substancje odżywcze. Dodatkowo czynność ta powoduje złuszczenie martwego naskórka. Ma również właściwości kojące i odprężające. Należy pamiętać, aby przed przystąpieniem do jego wykonywania nawilżyć palce ciepłą oliwą z oliwek. Masaż rozpoczynamy od kolistych ruchów wykonywanych opuszkami palców od skóry tuż nad czołem poprzez miejsca w okolicy uszów i kończąc na szyi. W żadnym wypadku nie wykonujemy go paznokciami. W ten sposób możemy jeszcze bardziej podrażnić skórę głowy. Kolejnym etapem jest delikatne uciskanie wszystkich rejonów skóry głowy. Ważne jest, aby trzymać palce złączone i koncentrować się na każdym kawałku głowy przez minutę. Prostota oraz niewielkie koszty wykonania takiego masażu sprawiają, że w połączeniu z innymi, niekoniecznie drogimi środkami, skutecznie wpływa on na poprawę nawilżenia naszych włosów.

Jak trwale utrzymać odpowiednią wilgotność

Trzeba zaznaczyć, że przy złym trybie życia efekt działania najlepszych szamponów, nawet w połączeniu z masażem, będzie niezbyt zadowalający i krótkotrwały. Sam szampon ma krótki kontakt z włosami w związku
z czym jego działanie jest ograniczone, dlatego poza nim oraz masażem pomóc może dieta bogata w warzywa i owoce. Suche włosy wymagają bowiem wzmocnienia witaminami i minerałami. Pomocne są witaminy A i E. Witamina A przyśpiesza cykl odnowy komórkowej i wpływa na poprawną budowę keratyny, zaś witamina E jest silnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki, co chroni naczynia włosowate zaopatrujące włosy w składniki odżywcze. 

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top