You are here
Home > News > Pielęgnacja skóry z przebarwieniami

Pielęgnacja skóry z przebarwieniami

Główną przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierne odkładanie się melaniny w komórkach skóry. Na proces powstawania przebarwień mają wpływ przede wszystkim czynniki hormonalne i genetyczne, a także ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe, zaburzenia endokrynologiczne (np. choroby tarczycy, nadnerczy, jajników), ciąża, przyjmowanie leków hormonalnych np. doustnych środków antykoncepcyjnych, substancji o działaniu fototoksycznym bądź fotoalergicznym oraz stosowanie niektórych  kosmetyków. Ciekawym przykładem powstania przebarwień jest tzw. Berloque-dermatiti, zmiany przebarwieniowe powstałe pod wpływem ekspozycji słonecznej i bergaptenu, zawartego w olejku bergamotowym np. w perfumach. Dochodzi wtedy do powstawania smugowatych przebarwień w miejscach aplikacji perfum – na bocznych powierzchniach szyi i dekolcie.  
Przebarwienia powstają również jako efekt zejścia stanów zapalnych (np. trądziku, urazów skóry).

Zmiany przebarwieniowe w postaci plam różnej wielkości najczęściej zlokalizowane są na twarzy, dekolcie i grzbietach dłoni. W zależności od umiejscowienia dzielimy je na naskórkowe (bardziej powierzchowne) oraz głębsze skórno-naskórkowe i skórne. Do najczęściej spotykanych przebarwień zaliczamy: piegi, plamy soczewicowate, ostudę, przebarwienia pozapalne i polekowe.

Piegi są niewielkimi, brązowymi  plamkami  znajdującymi się w miejscach eksponowanych na słońce. Powstają na skutek zwiększonej syntezy melaniny, przy niezmienionej liczbie melanocytów. Pod wpływem słońca ciemnieją. Plamy soczewicowate powstają na skutek zwiększonej syntezy melaniny oraz zwiększonej liczby melanocytów, zwykle są większe i ciemniejsze od piegów. Ostuda czyli chloasma najczęściej pojawia się na twarzy (policzki, górna warga, czoła) u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi, w ciąży lub w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej.

W celu rozjaśniania przebarwień stosujemy preparaty zawierające aktywne składniki takie jak retinoidy, kwas azelainowy, kwas kojowy, fitowy, witaminę C, kwas alpha liponowy i arbutynę.  Zastosowanie znalazły też alfa i beta-hydroksykwasy, alfa keto-kwasy i polihydroksykwasy. Preparaty te powinny być aplikowane ostrożnie, a osoba, u której przebarwienia wystąpiły, powinna unikać słońca oraz stosować filtry przeciwsłoneczne o wysokim wskaźniku fotoprotekcji.

Niwelowanie już powstałych zmian nie jest łatwe i aby było skuteczne, wymaga determinacji i konsekwencji. Preparaty aplikowane w kuracji należy stosować regularnie, często przez wiele miesięcy. Mogą one wywołać podrażnienia powodujące dyskomfort, a nawet przyczyniające się do powstawania nowych zmian, dlatego tego typu kuracje przeprowadzane są pod kontrolą lekarza.
Preparaty rozjaśniające przebarwienia mogą być stosowane osobno lub jako element kuracji łączonej z zabiegami u dermatologa. Zabiegi stosowane w tego typu problemie skóry to .m.in.: peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, laseroterapia. Najlepsze rezultaty przynoszą zawsze działania skojarzone i wielopłaszczyznowe.
                                                                               
Agnieszka Szewczyk
Klinika Dermatologiczna WUM
Klinika NovaDerm dr E. Chlebus

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top