You are here
Home > Psychologia > Jak oswoić lęk?

Jak oswoić lęk?

Odczuwanie lęku w różnych sytuacjach jest nieodłączną częścią życia. Tak naprawdę lęk spełnia ważną funkcję! Chroni nas, alarmuje, gdy coś nam grozi, zapala lampkę ostrożności. Dobrze, że jest. Ale też dobrze nie ulegać mu tak zupełnie, spojrzeć mu odważnie w twarz i… robić swoje. Szczególnie, gdy rzecz dotyczy opuszczenia swojej strefy komfortu.

Lęk towarzyszy nam każdego dnia. Może objawiać się uczuciem dyskomfortu, pewnej niewygody. Pojawia się gryzący wewnętrzny niepokój, aż wreszcie może dojść do totalnej paniki. Utrudnia podejmowanie decyzji, racjonalne myślenie i dystans do otaczających spraw. Problemy stają się większe, bariery nie do pokonania.

Lęk nie pojawia się bez uzasadnienia. Niepokoją nas różne problemy. Najczęściej sprawy związane z życiem zawodowym, sytuacją finansową, swoją przyszłością w miejscu pracy, sprawami rodzinnymi, niepokój o dzieci, bliskich.  Szczególnie gdy wszystko chcemy dopiąć na ostatni guzik, a czasami brakuje na wszystko czasu i sił.

Lęk wrogiem zmian

Przede wszystkim lęk i wewnętrzny niepokój nie opuszcza w procesie zmian w swoim życiu. Często blokuje pierwszy krok lub zmusza do wycofania się z zaplanowanych działań. Bo tak naprawdę nie lubimy zmian, wchodzenia w nieznane, opuszczania bezpiecznego przylądka.

W jednym z numerów magazynu Coaching filozof, trener i coach Adam Aduszkiewicz napisał: „sztuka życia polega na zdolności wewnętrznych zmagań”. Przede wszystkim zmagań ze swoim lękiem. Wyzwaniem jest właśnie zmiana, która odziera nas z tego co, znane. Może nielubiane, ale bezpieczne, opanowane. Pocieszająca jest wiadomość, że lęk jest integralną częścią rozwoju. Gdy się pojawia, oznacza to, że wychodzisz ze strefy komfortu.

Jak radzić sobie z lękiem?

  1. Przede wszystkim przyznaj się sama przed sobą, że się boisz, że dana sytuacja wywołuje w Tobie strach. Masz prawo się bać i jest to zupełnie normalne. Boimy się tego, czego nie znamy.
  2. Wypisz na kartce, co czujesz i czego się obawiasz. Szczerze odpowiedz sobie na pytania:
    Dlaczego się niepokoisz?
    Co jest nowego?
    Co Cię zaskakuje?
  3. Wyobraź sobie najgorszy scenariusz wydarzeń. Możesz puścić wodze fantazji i doprowadzić do absurdalnych sytuacji, dzięki którym zauważysz, że Twoje mogą być zdecydowanie przesadzone.
  4. Następnie wyobraź sobie najlepszy scenariusz wydarzeń. Odpowiedz sobie na pytania, jak chciałabyś, aby wyglądało Twoje życie? Wyobraź sobie najlepszy scenariusz tego, czego dotyczy zmiana, która już kiełkuje Ci w głowie.
  5. Następnie podejmij decyzję dotyczącą zmiany.
  6. Jeśli już podjęłaś decyzję – DZIAŁAJ.
  7. Lęki i obawy opuszczą Cię, gdy będziesz dokładnie wiedziała, co musisz zrobić, aby osiągnąć swój cel. Dlatego też dokładnie ZAPLANUJ krok po kroku swoje działania – wyznaczaj sobie terminy, które będą Cię mobilizować do działania.
  8. Bądź dla siebie przyjaciółką. Potknięcia w procesie zmian są zawsze. Mamy gorsze dni, czasami wydaje się nam, że wszystko działa przeciw nam i lęk znów zaczyna szeptać do ucha i przypominać o sobie. Przeczekaj ten moment, daj sobie przestrzeń i więcej luzu.

 

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top