You are here
Home > Rozwój > Mama wraca do gry!

Mama wraca do gry!

Powrót do pracy i pogodzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi może na pierwszy rzut oka wydawać się trudne. Ale… Nie popadajmy w panikę – miliony kobiet doskonale dają sobie z tym radę. Ty także sobie poradzisz. By zminimalizować stres własny i malucha wystarczy się odpowiednio przygotować. Dobra organizacja czasu, wsparcie najbliższych oraz wiara w swoje możliwości to podstawa sukcesu.

Zorganizuj swój czas!

Z badań przeprowadzonych przez markę Bebilon w ramach akcji „Mama wraca do pracy” wynika, że dla prawie 50% mam powracających do pracy kluczową kwestią jest dobra organizacja czasu. Powrót do pracy to konieczność wyboru rzeczy najważniejszych i odpuszczenie sobie tych mniej istotnych, które zajmują dużo czasu, np. sprzątanie, układanie w szafach, gotowanie „wielogarnkowe”. Wiele kobiet wychowywało się w rodzinach, gdzie matki pracowały i samodzielnie prowadziły dom, a teraz próbują dogonić ideał. W dzisiejszych czasach jednak mamy za mało czasu! – twierdzi dr Julita Wojciechowska, psycholog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na brak czasu jest jednak metoda — wystarczy nim umiejętnie gospodarować. Dobre zaplanowanie dnia umożliwi nam pogodzenie obowiązków zawodowych z macierzyństwem, zyskamy więcej czasu dla siebie, rodziny i przyjaciół, na drobne przyjemności, czy po prostu na odpoczynek.

Przyzwyczaj do rozstań

To, co jest nieodłącznie związane z powrotem do aktywności zawodowej to rozłąka z dzieckiem. Choć obawa przed tym rozstaniem towarzyszy większości z nas, to powrót do pracy jest naturalną koleją rzeczy i robimy wszystko, żeby sobie i rodzinie ten moment ułatwić. Zdaniem 56% respondentek, które dotychczas podzieliły się swoimi doświadczeniami wypełniając ankietę podczas akcji Mama wraca do pracy, czynnikiem sprzyjającym wdrożeniu w życie zawodowe jest m.in. przygotowanie dziecka do rozłąki, np. poprzez wychodzenie na kilka godzin dziennie.  Zostaw malca pod opieką taty czy babci. Dziecko stopniowo będzie mogło się przyzwyczaić, że nie jesteś przy nim przez cały czas, a ty będziesz miała okazję sprawdzić, jak się czujesz, gdy pociecha jest daleko od ciebie. Warto również odpowiednio wcześniej rozpocząć przekazywanie szczegółowych informacji na temat dziecka osobie, która przejmie nad nim opiekę podczas naszej nieobecności (opinia 25% badanych). Jeżeli jest to nowa opiekunka, jak najszybciej poznaj ją ze swoim dzieckiem. Zaproś ją do domu, pójdźcie na wspólny spacer, zostaw dziecko pod jej opieką na godzinę, dwie, potem na pół dnia. Czas na oswojenie się dziecka z nowym opiekunem oraz na wzajemnie poznanie się z pewnością sprawi, że twoje „odejście” będzie miało łagodny przebieg.

Ustal priorytety

W dzisiejszych czasach nie tylko młode mamy borykają się z wiecznym brakiem czasu, ale to właśnie one są najlepszym przykładem na to, jak połączyć to, co wydaje się z pozoru niemożliwe do pogodzenia. Będąc pracującą mamą, często muszę stanąć twarzą w twarz z zadaniami, które na pierwszy rzut oka wydają się niewykonalne. Po tym jak mija pierwsza chwila zawahania, okazuje się, że naprawdę większość rzeczy da się pogodzić. Co poradziłabym innym mamom? Ustalcie priorytety – nie wszystko musi być zawsze zrobione na „tip top”. Nie bójcie się też prosić o pomoc — jeżeli tego nie zrobicie, to bliscy albo współpracownicy nawet nie będą wiedzieli, że coś jest nie tak – podpowiada jedna z internautek na forum gazeta.pl.

Jeżeli chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami związanymi z powrotem do pracy, weź udział w akcji i wypełnij ankietę, dostępną przez cały marzec.  W tym roku sprawdzamy, jaki wpływ na nasze decyzje o macierzyństwie ma praca i jak sobie radzimy z organizacją życia codziennego.

Jeśli Twój czas wypełniony jest od rana do wieczora i marzysz, aby doba rozciągnęła się przynajmniej do 30 godzin zapoznaj się z prostymi wskazówkami, które pozwolą Ci wygospodarować kilka chwil dla siebie i zyskać czas dla siebie.

Miniporadnik: Dobra organizacja czasu! Rzeczy, o których warto pamiętać!

  1. Nie rób kilku rzeczy na raz – skup się na jednej rzeczy i doprowadź ją do końca.
  2. Używaj kalendarza. Nikt nie jest w stanie pamiętać o wszystkim.
  3. Rób rzeczy na bieżąco – nie odkładaj ich na później.
  4. Skupiaj się na wykonalnych zadaniach – nie dąż do ideału.
  5. Rozdziel obowiązki na wszystkich członków rodziny – niech to będzie rodzaj umowy, a nie gry w domysły.
  6. Nie narzucaj sobie zbyt wielu zadań – nawet najlepszy plan dnia nie wydłuży doby.
  7. Nie rezygnuj z siebie – w planie dnia uwzględnij swoje „5 minut”.
  8. Zapytaj koleżanek, jak one radzą sobie z organizacją czasu – może jakieś pomysły są godne naśladowania?
  9. Planuj każdy dzień osobno – uwzględniając codzienne, rutynowe czynności.
  10. Zostaw sobie miejsce na improwizację – czasami od planu muszą być odstępstwa!
Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top