You are here
Home > Uroda > Kosmetyki apteczne – dlaczego warto je stosować?

Kosmetyki apteczne – dlaczego warto je stosować?

Rozwój cywilizacji, zanieczyszczenia powietrza, a w konsekwencji coraz więcej potencjalnych substancji uczulających oraz rozwijające się choroby skórne sprawiają, że poszukujemy preparatów działających kompleksowo. Czasem same kosmetyki są niewystarczające, dlatego pomocne mogą okazać się kosmetyki apteczne, czyli dermokosmetyki (kosmeceutyki). Są one pomostem między lekami a środkami kosmetycznymi. Dlaczego warto je stosować?

Więcej niż kosmetyk

Dermokosmetyki (zwane kosmeceutykami lub kosmetolekami) to produkty kosmetyczne wzbogacone o działanie lecznicze lub wspomagające leczenie. Oznacza to, że oprócz pielęgnacji, mogą one wpływać na procesy fizjologiczne zachodzące w skórze. Dermokosmetyki różnią się od kosmetyków zwiększoną ilością substancji aktywnych, dzięki czemu nie tylko pielęgnują i regenerują, ale też chronią i opóźniają procesy starzenia się skóry.

Jakie składniki aktywne zawierają dermokosmetyki? Są to wyłącznie naturalne substancje. Bardzo często preparaty te wzbogacone są w witaminy, takie jak: A, C, E, K, a także antyutleniacze, związki mineralne, ekstrakty roślinne, fitoestrogeny, kwasy owocowe i wyciągi roślinne.

Skuteczność dermokosmetyków zależy zarówno od zawartości aktywnego związku, jak i jego odpowiednio wysokiego stężenia. Może to wiązać się z pojawieniem się działań niepożądanych, dlatego preparat powinien być dobrany przez dermatologa.

Dermokosmetyk dla alergika

Kosmetyki dostępne w aptekach mogą okazać się szczególnie przydatne osobom cierpiącym na alergie. Dobrze sprawdzają się podczas leczenia większości chorób skóry, takich jak: trądzik różowaty, trądzik młodzieńczy czy atopowe zapalenie skóry. Preparaty te są zwykle łatwiej przyswajalne przez skórę i często mają właściwości przeciwzapalne. Co więcej, produkowane są z zachowaniem standardów właściwych produkcji leków, w związku z czym, niosą ze sobą mniejsze ryzyko wywoływania uczuleń.  Dermokosmetyki poddawane są zwykle specyficznym badaniom dermatologicznym, dzięki czemu mogą je stosować osoby o wrażliwej skórze. Zazwyczaj nie zawierają także środków zapachowych, konserwantów czy sztucznych barwników, dlatego są szczególnie polecane alergikom – mówi Katarzyna Grzesiewicz, farmaceutka z sieci Euro Apteka. Dermokosmetyki przyspieszają także gojenie ran i przyczyniają się do poprawy ogólnej kondycji skóry po wszelkich zabiegach kosmetycznych, dlatego mogą być również polecane przez wykwalifikowany personel gabinetów medycyny estetycznej.

Gdzie po dermokosmetyki?

Dermokosmetyki powinniśmy kupować jedynie w aptekach lub w renomowanych salonach kosmetycznych, w których osoby posiadające wiedzę na temat ich działania i stosowania pomogą nam dobrać preparat odpowiadający potrzebom naszej skóry.

Trafiony dermokosmetyk może poprawić nasz stan skóry i pomóc w niwelowaniu objawów wielu chorób dermatologicznych. Pamiętajmy jednak, że nie należy utożsamiać go z lekiem. Może on jedynie podtrzymywać efekt leczniczy lub zapobiegać nawrotom choroby. Przed kupnem preparatu, warto zatem poradzić się dermatologa, kosmetologa lub farmaceuty. Pacjenci często pytają w aptece, jak poradzić sobie z różnymi schorzeniami skórnymi. Staramy się wtedy zarekomendować najlepsze dla pacjenta dermokosmetyki, ale zawsze przestrzegamy przed możliwymi działaniami niepożądanymi. Preparaty należy dobierać indywidualnie do każdej osoby, gdyż nie ma jednego uniwersalnego antidotum na problemy dermatologiczne. Pacjenci zawsze jednak mogą liczyć na fachową poradę i opinię farmaceuty. Dodatkowo, często proponujemy wypróbowanie darmowych próbek, które pomagają podjąć słuszną decyzję przed kupnem konkretnego dermokosmetyku – mówi Katarzyna Grzesiewicz, farmaceutka z sieci Euro Apteka.

Okazuje się, że zapotrzebowanie na dermokosmetyki jest bardzo duże. Preparaty pielęgnacyjno – lecznicze wydają się optymalnym rozwiązaniem na potrzeby dermatologiczne współczesnego człowieka. Wystarczy tylko umiejętnie dobrać właściwy preparat i stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Ważne jest także zdobywanie profesjonalnej wiedzy na temat interesującego nas schorzenia oraz nasze własne obserwacje i ocena rezultatów. To kilka podstawowych kroków, które należy uczynić, by móc cieszyć się zdrową i młodą skórą!

Udostępnij lub polub post:

One thought on “Kosmetyki apteczne – dlaczego warto je stosować?

  1. Ja stosuje kosmetyki apteczne wlasnie dlatego ze jak piszecie są wzbogacone o działanie lecznicze na skórę. Mam kilka ulubionych marek, zwykle siegam po polskie np. Floslek

Dodaj komentarz

Top