You are here
Home > Zdrowie > Aktywne Polki narażone na choroby miejsc intymnych

Aktywne Polki narażone na choroby miejsc intymnych

Tylko ok. 9% Polaków wie, że uczęszczanie na basen i do klubów fitness należy do głównych przyczyn chorób układu moczowo-płciowego. Natomiast ankietowani ciągle uważają, że najczęstszym czynnikiem wywołującym te infekcje jest niewłaściwa higiena (57,2%) – wynika z raportu przeprowadzonego na zlecenie organizatorów Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Dwubakteryjnej Ochrony Kobiet „Ecovag. Opieka w wielkim mieście”*.

Aktywne Polki narażone na choroby miejsc intymnychOrganizatorzy Programu chcą edukować Polaków na temat stereotypów dotyczących przyczyn chorób miejsc intymnych. Eksperci wciąż stykają się z błędną opinią pacjentów, że za infekcje układu moczowo-płciowego odpowiada tylko niedostateczna higiena.

Zaledwie co drugi ankietowany wie, że częsta zmiana partnerów seksualnych to istotny czynnik wpływający na powstawanie infekcji miejsc intymnych. O braku znajomości przyczyn świadczą też kolejne wskazania.

Tylko niecałe 20% respondentów wymieniło ubrania zbyt ciasne i z niewłaściwych materiałów. Antybiotykoterapia, która powoduje obniżenie odporności flory bakteryjnej pochwy została uznana za istotny czynnik jedynie przez 16,4% Polaków.

Aktywne Polki narażone na choroby miejsc intymnych

Przyczyny chorób układu moczowo-płciowego są w nierozerwalny sposób związane z uwarunkowaniami cywilizacyjnymi, z aktywnym życiem w dużych miastach. Polki prowadzące dynamiczny, miejski tryb życia nie są do końca świadome, że przyczynia się on do wzrostu ryzyka infekcji miejsc intymnych.

Dlatego tak ważne jest mówienie o bakteryjnym zapaleniu pochwy jako chorobie cywilizacyjnej, której można zapobiegać dzięki stosowaniu na przykład systemu dwubakteryjnej ochrony. – mówi dr Tomasz Zaręba, Narodowy Instytut Leków, ekspert programu „Ecovag. Opieka w wielkim mieście”.

*Badanie przeprowadził PBS DGA w dniach 15-17.10.2010 na reprezentatywnej, losowej próbie n=1079 Polaków w wieku 18 lat i więcej. Wyniki nie sumują się do 100, gdyż ankietowani mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top