You are here
Home > Zdrowie > Antykoncepcja przy chorobach tarczycy

Antykoncepcja przy chorobach tarczycy

Coraz więcej kobiet ma problemy z tarczycą. Ten jakże ważny organ wpływa na działanie całego organizmu. Tarczyca odpowiedzialna jest za przemianę materii, za ciepłotę ciała, za wydolność intelektualną, a także pośrednio za płodność. Jak choroba tarczycy wpływa na cykl kobiety? Jaką można stosować antykoncepcję przy problemach z tarczycą?

Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie tarczycy?

Antykoncepcja przy chorobach tarczycyTarczyca to gruczoł umiejscowiony w przedniej, dolnej części szyi. Związane są z nią hormony:tyroksyna (T4) oraz trijodotyronina (T3), a także kalcytonina (Ct).  W powszechnym mniemaniu nagłe chudnięcie bez wyraźnej przyczyny, czy równie nagłe tycie – świadczą o chorobie tarczycy. To już są jednak bardzo widoczne objawy, a tymczasem, te pierwsze sygnały świadczące o gorszej kondycji tarczycy, są subtelne i dlatego też – są bardzo często lekceważone, nawet przez lekarzy. Najczęściej do leczenia dochodzi dopiero wtedy, gdy można mówić już o ostrym stanie choroby. Przy chorobie Hasimoto, która jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy, początkowe objawy mogą być łączone z aktualnie przeżywanym stresem, sytuacją zawodową czy innymi okolicznościami, ponieważ najczęściej wtedy występuje zmęczenie, obniżenie nastroju, stany depresyjne. Z kolei wypadanie włosów może być zarówno objawem złego działania tarczycy – jak i niedoboru mikroelementów. Drętwienie nocne ramion i dłoni – też może być objawem choroby Hasimoto, a co za tym stoi – złego działania tarczycy. 

Ogólnie rzecz biorąc nieleczona niedoczynność tarczycy jest związana z brakiem energii, bezpodstawnym tyciem, depresyjnymi nastrojami, słabą przemianą materii, zaparciami, a nadczynność – z nadmierną potliwością, zwiększoną  drażliwością, szybką irytacją, zwyżką energii, uczuciem ciągłego niepokoju, nagłym chudnięciem, kołataniem serca.

Tarczyca a cykl kobiety

Antykoncepcja przy chorobach tarczycyTarczyca poprzez produkowane przez siebie hormony jest związana z całym układem hormonalnym, dlatego też często ma wpływ na kobiecy cykl. „Przy niedoczynności obserwuje się raczej krótsze cykle, zwiększone ryzyko poronienia, przy nadczynności zaś – dłuższe cykle, a także cykle bezowulacyjne.” – wyjaśnia Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspert ds. płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp. – „Ponieważ choroby tarczycy należą do chorób autoimmunologicznych, wzrasta także ryzyko wystąpienia innych chorób autoimmunologicznych jak zespół policystycznych jajników, cukrzyca typu II, czy celiaklia. Jeżeli do tego kobieta ma podwyższony poziom prolaktyny – zajście w ciąże jest niezwykle trudne i starania o dziecko mogą trwać latami.”

Antykoncepcja przy chorej tarczycy

Wiele kobiet lecząc tarczycę przyjmuje każdego dnia odpowiednią dla siebie dawkę leków doustnych. Przy chorobie Hasimoto, zażywanie leków trwa całe życie, a ustalenie odpowiedniej dla danej kobiety dawki – może trwać miesiącami, zanim odczuje ona należytą poprawę zdrowia.

„Wiele kobiet z racji już zażywanych medykamentów unika stosowania antykoncepcji hormonalnej. Większość lekarzy twierdzi, że z medycznego punktu widzenia chora tarczyca nie jest przeciwskazaniem do stosowania pigułki hormonalnej, jednakże przez te 6 lat działalności Lady-Comp w Polsce bardzo często odbieramy telefony od Pań, które nie są przekonane do kolejnej tabletki.” – tłumaczy Aleksandra Demiańczyk, – „Skutki uboczne często występujące przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych jak np. obniżenie nastroju, czy spadek libido, mogłyby zafałszować efekty leczenia tarczycy, a przecież w tym okresie obserwacja siebie i własnego samopoczucia jest niezwykle ważna, i dla kobiety, i dla lekarza prowadzącego. Dlatego też Lady-Comp czy Pearly przy skuteczności 99,36%, czyli takiej samej jak pigułka, stanowi doskonałą alternatywę, bo nie ingerują w organizm kobiety, a są niezbędne w samoobserwacji.”
Stosowanie komputera cyklu umożliwia wychwycenie anomalii i nieprawidłowego cyklu. Często cykle kobiety mającej problemy z tarczycą charakteryzują się bardzo niskimi temperaturami w fazie przed owulacją, co skłania kobietę do zainteresowania się tarczycą i zrobienia badań w tym kierunku. Wydruki cyklu uzyskane dzięku stosowaniu komputera cyklu mogą być również przydatne przy obserwowaniu postępów leczenia.

Jeżeli podejrzewasz u siebie chorą tarczycę…

Należy poddać się odpowiednim badaniom. „Często zdarza się, że lekarz pierwszego kontaktu kieruje nas na badania poziomu TSH. Bywa, że mimo chorej tarczycy, wyniki te są w normie. Dlatego tak ważna jest obserwacja swojego organizmu i świadomość własnego zdrowia czy samopoczucia. Jeżeli mimo poprawnych wyników TSH, występują niepokojące objawy warto wykonać bardziej szczegółowe badania mierząc poziom FT3 i FT4, oraz usg tarczycy.” – twierdzi ekspertka. Dopiero tak kompleksowe badania pozwolą ocenić stan tarczycy, a co za tym idzie – zdrowie.

Beata Mąkolska
konsultacja merytoryczna: Aleksandra Demiańczyk, biolog

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top