You are here
Home > Zdrowie > Brak koncentracji, rozproszenie, uczucie zmęczenia – co pomoże?

Brak koncentracji, rozproszenie, uczucie zmęczenia – co pomoże?

Częste zapominanie o ważnych zadaniach wynika zazwyczaj z niezdrowego stylu życia i nieodpowiedniego przygotowania do codziennej aktywności umysłowej. Szybkie tempo życia powoduje, że nasz umysł może dostać zadyszki – zwłaszcza jesienią, kiedy w pamięci mamy jeszcze błogie wakacyjne lenistwo. Jak wrócić do gry i poprawić swoją efektywność w naturalny sposób?

Choć słyszysz to z każdej strony i może wydawać Ci się to banałem, ale naprawdę podstawą jest zdrowe odżywianie. Ma wpływ nie tylko na naszą sprawność fizyczną, ale i na pracę mózgu. Oto 4 najważniejsze zasady według Konrada Gacy, specjalisty żywieniowego:

1. Jedz regularnie

Wielu z nas zdarza się lekceważyć tę zasadę, a jest to jeden z najważniejszych punktów codziennego dbania o zdrowie – regularność.

„Dzięki temu pobudzamy metabolizm, dostarczamy naszemu organizmowi wartości odżywczych o stałych porach, a uczucie głodu nie rozprasza nas i nie odciąga od ważnych zadań. Najlepiej postawić na 4-5 małych posiłków dziennie, spożywanych średnio co 3-4 godziny. Dzięki temu zapobiegniemy spadkom glukozy we krwi” – mówi Konrad Gaca.

2. Nawadniaj się

Zdarza Ci się przez cały dzień nie wypić nawet szklanki wody? Błąd!

„Woda jest kluczowa dla funkcjonowania całego organizmu, korzystnie wpływa na koncentrację i procesy uczenia się, poprawia metabolizm. Uczucie pragnienia już świadczy o odwodnieniu, dlatego to takie ważne, by do niego nie dopuścić. Zawsze miej przy sobie butelkę wody mineralnej niegazowanej!”.

3. Pamiętaj o witaminach i minerałach

Szczególnie witaminy z grupy B korzystnie wpływają na pamięć i koncentrację. Znajdziesz je m.in. w rybach, drobiu, jajach, warzywach zielonych i kiełkach.

„Gdy chcemy poprawić pamięć, doskonale sprawdzą się produkty bogate w witaminę B6, z których powstaje serotonina – związek wspomagający pracę układu nerwowego, nazywany często hormonem szczęścia” – mówi Konrad Gaca.

Witaminę B6 znajdziesz m.in. w kaszy gryczanej, czerwonej papryce, szpinaku, kapuście, produktach zbożowych, awokado i w orzechach. Należy również pamiętać o minerałach: magnezie, żelazie i cynku. Magnez bierze udział w procesie przewodzenia impulsów nerwowych w tkance mózgowej. Znajdziesz go w orzechach i gorzkiej czekoladzie. Żelazo zapewnia odpowiednie dotlenienie mózgu, jego niedobór może być przyczyną trudności w nauce i koncentracji. Doskonałym źródłem żelaza są m.in. soja, ciecierzyca i kakao. Cynk natomiast odpowiada za prawidłowy stopień koncentracji i procesy zapamiętywania – znajdziesz go m.in. w brokułach i pomidorach.

4. Jedz nienasycone kwasy tłuszczowe

Znajdziesz je w orzechach i rybach morskich, np. w łososiu.

„Kwasy omega-3 są niezwykle ważne dla zdrowia i wydajności organizmu. Zapobiegają schorzeniom układu nerwowego, poprawiają krążenie i wspomagają pracę mózgu. Znajdziesz je także w oleju lnianym lub oliwie z oliwek, które warto dodawać do domowych sałatek”.

Aktywność i wypoczynek – doskonała równowaga

Aktywność fizyczna dotleni mózg, pozwoli oderwać się od obowiązków i skupić na rozruszaniu ciała. Jest niezbędna i kluczowa dla każdego organizmu! Znajdź czas 2-4 razy w tygodniu na trening dostosowany do Twoich możliwości. Żeby osiągnąć najlepszy możliwy efekt ćwiczeń, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą. Ruch to podstawa – zwłaszcza, gdy na co dzień wykonujesz pracę biurową.

Bardzo ważna jest także odpowiednia ilość snu i czas na odpoczynek. W zależności od wieku powinniśmy spać średnio od 6 do 10 godzin dziennie. Brak snu wyniszcza umysł, utrudnia koncentrację i powoduje problemy z pamięcią Dlatego to takie ważne, żeby dać sobie czas na odpoczynek i regenerację mózgu. Bez odpoczynku nie ma efektywności.

 

Materiały prasowe

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top