You are here
Home > Zdrowie > Chirurgiczna precyzja na miarę da Vinci – Nowoczesny robot medyczny odwiedzi Polskę

Chirurgiczna precyzja na miarę da Vinci – Nowoczesny robot medyczny odwiedzi Polskę

Wzrasta liczba operacji wykonywanych przy asyście robota medycznego da Vinci – wynika z danych amerykańskiej firmy Intuitive Surgical, wynalazcy i twórcy tej technologii. Małoinwazyjne zabiegi robotowe  przeprowadzane przez niewielkie nacięcia  –  umożliwiają poprawę wyników klinicznych pacjentów oraz szybszy powrót do normalnej aktywności.  W czerwcu br. da Vinci odwiedzi Kraków i Łódź, prezentując nowe możliwości leczenia w chirurgii jelita grubego oraz terapii chorób macicy.

Da Vinci to dzieło współczesnej inżynierii medycznej, a zarazem przedłużenie rąk chirurga.  Stworzony przez amerykańską firmę Intuitive Surgical – nazwany został da Vinci na cześć legendarnego mistrza w odwzorowaniu szczegółów ludzkiej anatomii.


Technologia dla Pentagonu

Potencjalne zastosowania robota jako pierwszy dostrzegł Pentagon. Dzięki niespotykanej precyzji ruchów oraz  możliwościom pracy zdalnej, robot sterowany przez chirurgia miał zastąpić wysokiej klasy chirurgów w bazach wojskowych rozproszonych na całym świecie. Wraz z zakończeniem zimnej wojny amerykańska firma Intuitive Surgical  zadecydowała o zaadaptowaniu nowej technologii do celów pokojowych.
Obecnie na całym świecie pacjentom służy już   1492 tego typu robotów. Dostęp do nowej technologii mają nie tylko pacjenci z USA i krajów Europy Zachodniej, ale także z Czech (9 robotów), Rosji (8 robotów), Rumunii (8 robotów), Turcji (7 robotów) oraz  Bułgarii (1 robot).

da Vinci w Polsce

W dniach 2-4 czerwca br. system da Vinci zaprezentuje w Krakowie prof. Sławomir Marecik, wybitny specjalista z zakresu robotyki, który na co dzień pracuje m.in. na Uniwersytecie Illinois w Chicago. W dniach 24-26 czerwca robot pojawi się w Łodzi na sympozjum poświęconym ginekologii, prowadzonym przez prof. Andrzeja Malinowskiego.

„Biorąc pod uwagę wzrost świadomości medycznej społeczeństwa oraz planowane prezentacje szkoleniowe dla lekarzy, rok 2010 można z pewnością określić jako rok da Vinci w Polsce.

Po raz kolejny – od momentu pierwszej wizyty robota w Polsce w 2004 roku – wybitni polscy lekarze będą mogli zapoznać się z możliwościami małoinwazyjnej chirurgii robotowej” – powiedziała Anna Janczewska-Radwan, Prezes firmy Medim, odpowiedzialnej za rozwój i dostarczanie nowoczesnych technologii medycznych, w tym również  czerwcową wizytę da Vinci w Polsce.

Pełna gama zabiegów

Zastosowanie robota da Vinci zrewolucjonizowało współczesne zabiegi z dziedziny chirurgii ogólnej, urologii, ginekologii oraz kardiochirurgii. Robot od lat z powodzeniem stosowany jest m.in. w diagnostyce i terapii chorób prostaty (gruczołu krokowego) oraz w zabiegach histerektomii (usunięcia macicy). Poprawa wyników klinicznych pacjentów wiąże się także z zastosowaniem robotyki w dziedzinie kardiochirurgii, w tym m.in. w zakresie zabiegów naprawy zastawki mitralnej czy operacjach by-pass’ów.

Robot przyjazny dla pacjenta

Dzięki precyzji i skuteczności  robota różnego typu zabiegi, które dotychczas wymagały nacinania większej powierzchni ciała, mogą zostać przeprowadzone przez kilka minimalnej wielkości (1-2 cm) otworów.

 „Zaletą systemu da Vinci jest nie tylko mniejsza inwazyjność, ale także mniejszy ból pooperacyjny, mniejsze ryzyko powikłań i infekcji, szybsza rekonwalescencja i powrót pacjentów do normalnej aktywności, lepsze wyniki kliniczne, i co równie ważne –  eliminacja dyskomfortu psychicznego związanego z tradycyjnym zabiegiem. Pacjenci po zabiegu metodą da Vinci często są w stanie opuścić szpital nawet po upływie 24 godzin, czyli znacznie szybciej aniżeli ci, którzy przeszli tradycyjne zabiegi otwarte, a nawet laparoskopię” – powiedział Piotr Młynarczyk, Członek Zarządu firmy Medim.
 

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top