You are here
Home > Zdrowie > Czy dbasz o swoje plecy?

Czy dbasz o swoje plecy?

Jesteśmy świadomi, że regularny ruch to podstawa zdrowia i efektywnej pracy zawodowej. Praca siedząca, stres, przemęczenie i i spędzanie większości dnia w nienaturalnej zgiętej pozycji sprawiają, że ponad połowa z nas cierpi na bóle z kręgosłupem. To chyba najlepszy moment, aby zadbać o swój kręgosłup.

Długotrwała pozycja siedząca, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, częste zaburzenia snu i ogólne przemęczenie, nie sprzyjają zdrowemu kręgosłupowi. Rezultatem są częste bóle pleców, szczególnie odcinka lędźwiowego oraz szyjnego.

97% schorzeń kręgosłupa ma przyczynę mechaniczną. 3 z 4 osób skarży się na bóle pleców, przynajmniej raz w życiu. Szczególnie dotyczy to dolnej partii pleców, miednicy i kończyn dolnych. Wiele godzin spędzamy w pozycji wymuszonej, zazwyczaj siedząc. Właśnie wtedy nacisk wywierany na kręgosłup zwiększa się i jest aż 40 – 85% większy niż w pozycji stojącej. Tak duże obciążenia i brak aktywności fizycznej sprzyjają bolesnym schorzeniom kręgosłupa – wyjaśnia Andrzej Rudawski, kierownik zespołu fizjoterapeutów w Columna Medica.

Przede wszystkim ruch, ale z głową

Coraz częściej postanawiamy działać.
Każda aktywność fizyczna jest zbawienna dla naszego zdrowia. Dobrze, że po godzinach spędzonych przy biurku przed monitorem komputera, często nie zwracając w ogóle uwagi na ergonomię miejsca pracy, wybieramy ruch. Forma aktywności musi być dostosowana do stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Marsze w żywym tempie uznawane są za bezpiecznie ale np. pływanie stylem klasycznym nie jest zalecane dla osób z dyskopatią. Ćwicząc na siłowni, pamiętaj, by ciężar prowadzić jak najbliżej ciała, zachowując proste plecy, lekko ugięte kolana. Unikaj długich jednostronnych obciążeń kręgosłupa np. podczas zajęć fitness – radzi ekspert Columna Medica.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top