You are here
Home > Zdrowie > Nowa jakość w ginekologii

Nowa jakość w ginekologii

Już 19 i 20 listopada polscy chirurdzy będą mogli spotkać się ze światowej sławy specjalistami w dziedzinie ginekologii i zapoznać się z ich technikami operacyjnymi. MEDIM zaprasza na kolejne kursy prowadzone w ramach Akademii Zabiegów Małoinwazyjnych EndoEkspert – warsztaty laparoskopowe histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej oraz na kurs resekcji bipolarnej.

Gośćmi specjalnymi warsztatów, które odbędą się w Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, będą wybitny ekspert w dziedzinie histeroskopii  profesor Stefano Bettocchi z Uniwersytetu w Bari oraz specjalista w dziedzinie resekcji bipolarnej doktor Rudi Campo z Instytutu Płodności i Embriologii z Leuven w Belgii. 

„Naszą misją jest między innymi wspomaganie procesu podnoszenia kwalifikacji chirurgów w zakresie najnowocześniejszych technik małoinwazyjnych. Obecna edycja Akademii EndoEkspert poza tym, że umożliwia polskim lekarzom poznanie innowacyjnych technik operacyjnych, daje także szansę na wymianę doświadczeń i bezpośredni kontakt z najwybitniejszymi  specjalistami ze świata” –  wyjaśnia Anna Janczewska-Radwan, prezes firmy MEDIM organizującej warsztaty.

W pierwszym dniu warsztatów, 19 listopada, odbędzie się kurs histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej. Uczestnicy wysłuchają wykładów prof. Stefano Bettocchiego na temat zabiegów histeroskopowych. Zgromadzeni chirurdzy będą mogli także obserwować transmisję zabiegów wykonywanych przez prof. Bettocchiego przy użyciu cienkich histeroskopów sztywnych firmy KARL STORZ.


Złoty standard histeroskopii

Do dziś histeroskopia diagnostyczna i operacyjna traktowane są jako dwie odrębne procedury wykonywane z różnych wskazań, wymagające osobnego zestawu instrumentów oraz innego przygotowania ze strony operatora. Z założenia oba rodzaje histeroskopii przeprowadzane są w warunkach sali operacyjnej, a pacjentki wymagają odpowiedniej premedykacji i znieczulenia ogólnego lub miejscowego. Od kliku lat w Polsce coraz szersze uznanie zyskuje łączenie obydwu histeroskopii w jedną procedurę i wykonywanie jej w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności znieczulania pacjentki. Na świecie podejście takie, rozpowszechnione przez profesora Steffano Bettocchie’go (Bari/Włochy), określane jako Office hysteroscopy i stosowane od kilkunastu lat, traktowane jest jako doskonałe narzędzie w diagnozowaniu i leczeniu wybranych patologii kanału szyjki i jamy macicy. „W wielu krajach histeroskopia ambulatoryjna stała się już złotym standardem w diagnostyce i coraz powszechniej stosuje się ją w leczeniu patologii kanału szyjki i jamy macicy” – mówi prof. Włodzimierz Baranowski z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, wykładowca wiodący warsztatów.

Histeroskopia ambulatoryjna jest doskonałym przykładem ewolucji technik operacyjnych w kierunku mniejszej inwazyjności, większej czułości diagnostycznej, powszechności i dostępności dla pacjentek. Rozwój takiego podejścia możliwy był dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości 2 i 2,9 mm optyk endoskopowych firmy KARL STORZ opartych na systemie szklanych soczewek wałeczkowych typu HOPKINS, które pozwoliły na wyprodukowanie nowej generacji miniaturowych histeroskopów diagnostyczno – operacyjnych. Niewielki rozmiar histeroskopu, jak również jego szczególna konstrukcja złożona z dwóch płaszczy o anatomicznym, owalnym profilu umożliwiają atraumatyczne wprowadzenie urządzenia przez wąski kanał szyjki macicy bez potrzeby poszerzania oraz wykorzystywania wziernika i kulociągu. Dodatkowy kanał pozwala na zastosowanie instrumentów roboczych w celu pobrania biopsji celowanej, usunięcia patologii wewnątrz macicznych, czy ciał obcych. Innowacyjne parametry techniczne histeroskopu diagnostyczno-operacyjnego (Histeroskopy Bettocchi) firmy KARL STORZ pozwalają w wielu przypadkach na ograniczenie histeroskopii diagnostycznej i leczniczej do jednej procedury, a przez to znaczne podniesienie efektywności pracy, zmniejszenie kosztów leczenia, skrócenie czasu hospitalizacji oraz znaczące podniesienie bezpieczeństwa i komfortu pacjentek.

W ramach kursu resekcji bipolarnej, który odbędzie się 20 listopada, uczestnicy zapoznają się z wykładami doktora Campo: Resekcja mięśniaka: bipolarna vs. monopolarna, Histeroskopia w przypadkach bezpłodności chirurgia makro vs. mikro, Gruczolistość macicy: wyzwanie dla histeroskopii. Kurs obejmie także praktyczne zabiegi „live” przeprowadzane pod kierownictwem gościa specjalnego, transmitowane z bloku operacyjnego na salę wykładową.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top