You are here
Home > Zdrowie > Pijesz dużo wody? Czytaj etykiety!

Pijesz dużo wody? Czytaj etykiety!

Etykieta na opakowaniu wody jest bardzo ważnym źródłem informacji. Dzięki niej możemy dokonywać świadomych wyborów przy zakupie. Nawyk czytania etykiet jest ważnym krokiem do świadomego odżywiania.

Czytając etykietę sprawdzamy z jakiego źródła pochodzi. Nazwa, która sugeruje jakąś miejscowość, nie musi oznacza źródła z tej miejscowości. Patrzymy również na skład tej wody. Mamy wody nisko, średnio i  mocnozmineralizowane, warto je dostosować do swojego zdrowia.

Jaka woda dla kogo?

„Jeżeli nie mamy problemów zdrowotnych, sięgajmy po wody źródlane. Jeżeli mamy szereg różnych chorób, także najbezpieczniej będzie wybrać wodę źródlaną, lecz np. przy zdiagnozowanej osteoporozie warto sięgać po wody, które mają więcej wapnia. Jeżeli mamy już kamicę nerkową, to takiej wody unikajmy. Tak samo, gdy cierpimy na nadciśnienie” – mówi newsrm.tv dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Niemowlętom i dzieciom do 3. roku życia, zgodnie z zaleceniami grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, powinniśmy podawać wodę źródlaną lub wody mineralne, ale niskozmineralizowane, niskosodowe i niskosiarczanowe (poniżej 20 mg/l). Po 3. roku życia dzieci mogą już pić wodę średniozmineralizowaną.

Czy woda się psuje?

„Jeżeli kupujemy wodę w sklepie, zwróćmy uwagę na datę przydatności do spożycia, ale jeżeli już ją otworzymy, to zwracajmy uwagę kiedy. W zasadzie po 12 godzinach w chłodzie woda powinna być już wypita. Warto też pamiętać o tym, że jeżeli dotykamy ustami do butelki, infekujemy tę wodę. Powinna ona wtedy być wypita w ciągu najbliższych kilku godzin”.

 

Materiały prasowe

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top