You are here
Home > Zdrowie > Tegoroczny Światowy Dzień Nerek pod hasłem „Chroń nerki – ocal swoje serce!”

Tegoroczny Światowy Dzień Nerek pod hasłem „Chroń nerki – ocal swoje serce!”

W tym roku Światowy Dzień Nerek obchodzimy 10 marca 2011 r. pod hasłem „Chroń nerki – ocal swoje serce!”. Choroby układu krążenia, takie jak zawał serca i udar mózgu stanowią bardzo poważne zagrożenie dla osób chorujących na nerki, mogą uniemożliwić także najlepszą metodę leczenia, jaką jest przeszczep.

Światowy Dzień Nerek ma na celu podniesienie wśród ludzi świadomości jak wielkim zagrożeniem dla życia może być przewlekła choroba nerek. Jest to także dzień, w którym zwracamy szczególną uwagę na problemy osób już cierpiących na choroby nerek. Na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpi ponad 500 milionów ludzi na świecie i 4 miliony w Polsce. O czym nieczęsto się mówi, osoby te są narażone także na poważne powikłania kardiologiczne i właśnie z tego powodu tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Chroń nerki – ocal swoje serce!”. Każdego roku miliony ludzi umiera przedwcześnie na skutek zawału serca i udaru mózgu, chorób mających ścisły związek z przewlekłą chorobą nerek.

Życie z przewlekłą chorobą nerek

Osoby chore na przewlekłą chorobę nerek muszą uważnie dbać  o odpowiedni poziom stężenia zarówno fosforanów jak i wapnia w organizmie. Dializa, czyli sztuczne oczyszczanie z nadmiaru wody, toksyn i elektrolitów, jest podstawowym sposobem na utrzymanie przy życiu osoby chorej na niewydolność nerek. Najlepszą metodą leczenia jest jednak przeszczep nerki, ponieważ pozwala osobom chorym powrócić do normalnego życia bez konieczności poddawania się wielogodzinnym dializom. Przeszczepianie nerek to powszechnie uznawana, skuteczna oraz bezpieczna metoda leczenia i dlatego każdy pacjent z nieodwracalną niewydolnością nerek powinien być rozważany jako potencjalny biorca przeszczepu.

„Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że powikłania kardiologiczne mogą w przyszłości uniemożliwić skuteczny przeszczep nerki. U osób dializowanych nadwyżki wapnia mogą prowadzić do powstania zwapnień pozaszkieletowych, czyli łączyć się w twarde złogi w organizmie, które osadzają się w sercu, naczyniach krwionośnych i innych tkankach miękkich” – powiedziała Iwona Mazur, Prezes

Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych. „Zwapnienia w obrębie naczyń i serca  w konsekwencji mogą stanowić przeciwwskazanie do zabiegu przeszczepienia nerki ze względu na stan naczyń i układu krążenia”.

„Zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej i związane z nimi zaburzenia układu kostnego oraz zwapnienia pozaszkieletowe stanowią jedną z ważniejszych przyczyn zwiększonej chorobowości i śmiertelności u osób cierpiących na przewlekłą chorobą nerek. Z tego względu oczekujemy właściwego standardu leczenia, który umożliwi doczekanie zabiegu przeszczepienia – czyli właściwej metody leczenia – w jak najlepszej kondycji zdrowotnej, bez powikłań ze strony układu sercowo – naczyniowego” – mówi Iwona Mazur.

Zwapnienia pozaszkieletowe mogą postępować szczególnie szybko u osób dializowanych, które mają zbyt wysoki poziom fosforanów. W Polsce jest to około 13 500 takich pacjentów. Dla tej części chorych, którzy w przyszłości będą wymagać przeszczepienia nerki, może to oznaczać, że operacja nie będzie możliwa z powodu postępujących powikłań kardiologicznych.

Światowy Dzień Nerek

Światowy Dzień Nerek jest wspólną inicjatywą Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego (ISN) i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek (IFKF). Światowy Dzień Nerek ma na celu podniesienie wśród ludzi świadomości jak wielkim zagrożeniem dla życia może być przewlekła choroba nerek. Jego obchody odbywają się corocznie w drugi czwartek marca, i są istotną i widoczną okazją do tego, aby zwiększać świadomość i informować władze odpowiedzialne za służbę zdrowia, ludzi najbardziej zagrożonych przewlekłą chorobą nerek oraz ogół ludzi o tym, że choroby nerek są powszechne, groźne, lecz można je leczyć.

Przewlekła choroba nerek

Przewlekła Choroba Nerek to uszkodzenie tego narządu trwające ponad trzy miesiące.  W początkowych stadiach rozwija się powoli i skrycie, nie dając objawów klinicznych. Duży odsetek pacjentów dowiaduje się o chorobie bardzo późno i nawet do 30 – 50% z nich trafia po raz pierwszy do specjalisty nefrologa tuż przed, a nawet w chwili rozpoczęcia leczenia dializami.

Ta częsta i bardzo niebezpieczna choroba ma pięć etapów. W pierwszym i drugim toczy się aktywny proces chorobowy. PChN wykryta w tych stadiach daje się często całkowicie wyleczyć. Choroba wykryta w trzecim lub czwartym stadium jest nieuleczalna. Leczenie polega wtedy na zapobieganiu progresji i zwalnianiu tempa choroby (działanie takie określa się mianem nefroprotekcji). Piąty, ostatni etap to całkowite uszkodzenie nerek, w którym jedyną szansą przeżycia dla chorego jest dializa lub przeszczep nerki.

Już we wczesnych stadiach PCHN zwiększa około pięciokrotnie ryzyko miażdżycy i chorób serca. W końcu powadzi do zatrucia organizmu przez toksyny mocznicowe, które uszkadzają prawie wszystkie narządy.
Nie leczona PCHN prowadzi do niewydolności nerek i konieczności poddawania się dializom. Liczba chorych leczonych w ten sposób i za pomocą przeszczepów rośnie w zawrotnym tempie.

Szacuje się, że co 10 osoba jest zagrożona Przewlekłą Chorobą Nerek, co oznacza, że w naszym kraju choroba ta może dotyczyć blisko 4 milionów ludzi.
Najbardziej zagrożoną grupą są osoby w podeszłym wieku. Szacuje się, że 1 z 3 osób po 65. roku życia może chorować na PChN. Grupę podwyższonego ryzyka stanowią także rodziny chorych, cukrzycy oraz osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze. W przypadku tych osób badania profilaktyczne powinno wykonywać się raz na pół roku. Niebezpieczna jest również nadwaga, palenie tytoniu, infekcje bakteryjne i wirusowe oraz nadużywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

By zapobiec problemom zdrowotnym, należy badać się przynajmniej raz w roku!

Najbardziej popularne badania służące wykrywaniu chorób nerek to badanie moczu oraz stężenia kreatyniny w surowicy, na podstawie którego wylicza się wielkość filtracji kłębuszkowej. Badania są bezpłatne, kieruje na nie lekarz rodzinny w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Im większa będzie świadomość społeczna, tym mniej osób trzeba będzie dializować.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top