You are here
Home > Zdrowie > Trenujesz? Uważaj na upały!

Trenujesz? Uważaj na upały!

Z biegania, interwałów czy innych treningów mocno podnoszących tętno lepiej zrezygnować w upał. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wcale ćwiczyć na świeżym powietrzu. Jak trenować gdy słupek rtęci na termometrze przekracza 30 stopni i jak do takiego wysiłku się przygotować?

Trenując latem warto się trochę lepiej niż zazwyczaj nawodnić. Nie powinniśmy jeść przed samym treningiem, ewentualnie możemy sięgnąć po owoce, np. banany lub sezonowe maliny czy borówki. Po posiłku najlepiej odczekać 45/60 minut. Jeżeli ćwiczymy na świeżym powietrzu, to warto też zabezpieczyć naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Obowiązkowe jest nakrycie głowy, które uchroni nas przed udarem słonecznym.

„Jeżeli temperatura w cieniu przekracza 30 stopni, to warto trenować rano – do godziny 10. Na pewno nie powinno to być bieganie na otwartych przestrzeniach. Wtedy lepiej wykonać treningi siłowe w cieniu drzew. Kiedy słońce już jest niżej na horyzoncie, między 16 a 17, możemy spokojnie wychodzić i trenować do późnych godzin wieczornych” – wyjaśnia Krzysztof Wawer, instruktor Jatomi Fitness Złote Tarasy.

Na pewno w upał powinniśmy ze swoich ćwiczeń wykluczyć takie, które mocno podnoszą nasze tętno jak np. sprinty, burpee, trening interwałowy. A jak długi może być wówczas nasz trening? To zależy od naszej kondycji i możliwości naszego organizmu. Przyjmuje się, że trening osób początkujących nie powinien przekraczać 45 minut.

 

Materiały prasowe

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top