You are here
Home > Zdrowie > W troskliwych ramionach da Vinci

W troskliwych ramionach da Vinci

Determinacja w walce o uratowanie ludzkiego życia była impulsem do podejmowania większości nowatorskich operacji chirurgicznych. Dziś lekarze w takich sytuacjach nie muszą liczyć tylko na swą wiedzę i odwagę, mogą również korzystać z zaawansowanych technologii. Połączenie tych elementów podnosi współczynnik powodzenia operacji oraz powoduje, że pacjenci szybciej odzyskują całkowitą sprawność.

W troskliwych ramionach da VinciTrudno w to uwierzyć, ale dopiero przełom XIX i XX wieku przyniósł wielki skok w rozwoju chirurgii. Wówczas doszło do najdonioślejszych odkryć w tej dziedzinie. Wprowadzono skuteczne znieczulenie pacjenta, zdano sobie sprawę z potrzeby dezynfekowania narzędzi chirurgicznych i zachowania czystości sal operacyjnych, a także zaczęto podejmować coraz odważniejsze decyzje podczas operacji. Z czasem zabiegi, niejednokrotnie wiążące się z wielkim ryzykiem śmierci pacjenta, takie, jak m.in. wycięcie guza jajnika czy usunięcie macicy, stały się bezpieczne. Przeprowadzano je jednak metodą otwartą, co oznaczało widoczne, długie blizny, zwiększone ryzyko wdania się infekcji czy zagrożenie nagłym krwotokiem.

Przełom XX i XXI wieku to czas nowej jakości w chirurgii, to czas zabiegów małoinwazyjnych.

Minimalne nacięcia – maksymalna precyzja

Zabiegi małoinwazyjne wykonuje się poprzez niewielkie nacięcia w ciele pacjenta. Przez nie do ciała pacjenta wprowadza się narzędzia chirurgiczne, a także endoskop, dzięki któremu uzyskuje się podgląd video na monitorze. Wykonując precyzyjne ruchy, lekarz jest w stanie osiągnąć tak samo dobry, a niejednokrotnie lepszy efekt, niż w przypadku tradycyjnej operacji. Przy metodzie małoinwazyjnej zużywa się znacznie mniej krwi, a ryzyko zakażenia i powstania przepukliny pooperacyjnej zostaje zminimalizowane.

Po zabiegu pacjent odczuwa mniejsze bóle, szybciej może opuścić szpital, a odzyskanie pełnej sprawności fizycznej nie wiąże się z długą rehabilitacją.

Zalety zabiegów małoinwazyjnych powodują, że pacjentowi łatwiej się na nie zdecydować, jednakże, aby lekarz mógł je stosować, musi dysponować odpowiednim sprzętem.

W troskliwych ramionach da Vinci

Poznaj robota da Vinci

Urządzeniem szczególnie pożądanym przez specjalistów na całym świecie jest robot chirurgiczny da Vinci. Jego wykorzystanie rozszerza znacznie zakres możliwości lekarza. Operacje przy asyście robota dokonywane są za pośrednictwem czterech ramion (trzy z narzędziami, czwarte z endoskopem), wprowadzanych do ciała pacjenta przez nacięcia  o długości zaledwie 1-2 cm. 
Każdy ruch narzędzia chirurgicznego jest dużo bardziej precyzyjny niż przy tradycyjnej metodzie operowania. Obraz uzyskany poprzez wprowadzenie endoskopu zapewnia trójwymiarowy podgląd operowanego miejsca. Umożliwia to m.in. całkowite usunięcie chorych tkanek.

Jak zwracają uwagę sami lekarze, zastosowanie robota da Vinci umożliwia nie tylko perfekcyjne usuwanie wszelkich zmian chorobowych, ale i rozszerza zakres działań. Obszary do tej pory praktycznie nieoperowane, gdyż trudno było do nich dotrzeć, stają się dla chirurgów dostępne. Dzięki robotowi da Vinci lekarz może dostać się niemal w każdy zakamarek ludzkiego ciała i tam, gdzie dotychczas operująca ręka zasłaniała pole operacyjne, tam dziś ramiona robota pozwalają dostrzec wszystko. 

Operacje i zabiegi przeprowadzane za pomocą da Vinci mogą być wnikliwie obserwowane przez lekarzy przebywających nawet kilka tysięcy kilometrów dalej, w różnych punktach świata. Obserwatorzy mają możliwość udzielania wskazówek zespołowi obsługującemu robota i na bieżąco dzielenia się spostrzeżeniami. 

Obecnie na całym świecie pacjentom służy 1492 tego typu urządzeń. Dostęp do nowej technologii mają nie tylko pacjenci z USA i krajów Europy Zachodniej, ale także z Czech (9 robotów), Rosji (8 robotów), Rumunii (8 robotów), Turcji (7 robotów) oraz  Bułgarii (1 robot). Trwają starania, by jeszcze w tym roku pierwszy robot da Vinci pojawił się w Polsce.

W troskliwych ramionach da Vinci

da Vinci w ginekologii

Zastosowanie robota da Vinci zwiększyło efektywność zabiegów z dziedziny chirurgii ogólnej, urologii, kardiochirurgii oraz ginekologii. Robot sprawdza się zwłaszcza przy leczeniu dolegliwości kobiecych, takich jak:

  • nadmierne krwawienia menstruacyjne – zbyt obfite miesiączki mogą być spowodowane różnymi czynnikami, od stresu i zbyt forsownych ćwiczeń, poprzez zmiany hormonalne, aż po wpływ niektórych chorób, takich jak np. cukrzyca czy anoreksja.
  • mięśniaki macicy – niezłośliwe guzki macicy, spowodowane nadmiernym namnażaniem się komórek w określonej części narządu; początkowo mogą być nieodczuwalne dla kobiety.
  • endometrioza – choroba hormonalno-immunologiczna, dotykająca organy rozrodcze kobiety oraz wpływająca na cykl menstruacyjny. Może spowodować skurcze oraz ból w trakcie miesiączki, a także bóle w obrębie miednicy w trakcie całego cyklu. Może stać się przyczyną bezpłodności.
  • wypadanie pochwy – obniżenie narządów rodnych; może być spowodowane wieloma czynnikami (są to powikłania poporodowe oraz szybko następujące po sobie ciąże, nadwaga oraz ciężka praca fizyczna).
  • zmiany nowotworowe w obrębie macicy – złośliwe guzki macicy.
  • miomektomia – chirurgiczne usunięcie mięśniaków macicy. Zabieg stosowany jest m.in. u kobiet młodych, które planują zajść w ciążę.
  • kolpopeksja krzyżowa – leczenie wypadania pochwy i macicy

histerektomia – usunięcie części lub całości macicy stosowane m.in. w przypadku zmian nowotworowych. 

Dzięki zastosowaniu robota chirurgicznego da Vinci istnieje możliwość przeprowadzenia operacji we wczesnych etapach rozwoju choroby, co dotychczas w wielu wypadkach było niemożliwe. Tym samym walka z licznymi chorobami staje się skuteczniejsza i dla pacjentów mniej dolegliwa.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top