You are here
Home > Zdrowie > Wpływ masażu na prawidłowe funkcjonowanie organizmu

Wpływ masażu na prawidłowe funkcjonowanie organizmu

Historia masażu sięga czasów starożytnych, kiedy to stanowił on uzupełnienie ważnych obrzędów religijnych. Z czasem dostrzeżono jego dobroczynne właściwości i stosowano jako naturalną metodę leczniczą.

Obecnie rozróżnia się wiele rodzajów i technik  masażu. W zależności od przeznaczenia stosuje się masaże relaksacyjne, lecznicze, klasyczne, limfatyczne i wiele innych. Coraz większą sławą cieszą  się również masaże mechaniczne, wykonywane na specjalistycznym sprzęcie. Tak czy inaczej, bez względu na rodzaj, pochodzenie czy nazwę, masaże mają na celu pobudzenie i usprawnienie funkcjonowania organizmu. A jak wiadomo, dobry stan zdrowia warunkuje jednocześnie dobre samopoczucie.

Poszczególne techniki stosowane podczas masażu wpływają na konkretne procesy. Wykonując klasyczny masaż wykorzystujący kilka podstawowych technik: głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, wyciskanie, oklepywanie, wstrząsanie i wibrację, pobudzimy cały organizm do działania. Zabieg ten spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększy miejscową przemianę materii. Pobudzeniu ulegną również zakończenia nerwowe skóry i tkanek umiejscowione głębiej. Jednocześnie nastąpi rozluźnienie  mięśni oraz tkanek położonych pod skórą. Ponadto krew żylna i chłonka zostaną przesunięte z obwodu ciała do naczyń głębiej położonych.

Dlaczego tak istotne jest zwiększenie szybkości przepływu krwi i limfy? Głownie dlatego, że zaburzenia na tym tle mogą wywołać różne choroby narządów wewnętrznych. Limfa  odpowiedzialna jest bowiem za odprowadzenie płynów z przestrzeni międzykomórkowych i doprowadzenie ich do układu żylnego. Ma również swoją rolę w walce z zapaleniami. Układ limfatyczny jest podobny do układu żylnego, jednak nie ma takiej siły sprawczej, jaką dla układu krążenia jest serce. Jedynie różnica ciśnień pozwala chłonce (limfie) krążyć. Nic więc dziwnego, że czasami krążenie to zostaje zachwiane, co prowadzi do zaburzeń gospodarki wodnej, mineralnej, zapalenia zatok. Ponadto wywołuje obrzęki i zastoje limfatyczne, choroby zakaźne, kolagenowe i skóry.

Stosowany leczniczo i profilaktycznie drenaż limfatyczny wykorzystuje trzy wyżej wymienione elementy masażu klasycznego: głaskanie, rozcieranie i ugniatanie. Techniki te powinny mieć charakter wypychający, czyli każda z nich – poprzez odpowiednio rozłożoną siłę nacisku – powinna spowodować przepchnięcie limfy we właściwym kierunku (od obwodu w ku ujściom żylnym). Siła z jaką przeprowadzany jest zabieg powinna być umiarkowana, żeby nie doprowadzić do zbytniego rozgrzania tkanek. Drenaż zapobiega niewydolności krążenia obwodowego, zwłaszcza w kończynach dolnych, dlatego pozwala pozbyć się tzw. efektu zimnych stóp. Zalecany jest również kobietom kilka tygodniu po porodzie, gdy organizm jest osłabiony po leżeniu i wysiłku.

Osoby cierpiące na tego typu dolegliwości chętnie korzystają z różnego rodzaju sprzętu, mającego na celu uzyskanie tych samych efektów co masaż manualny. Zaletami takiego masażu jest łatwa dostępność i możliwość korzystania w dowolnym czasie (zakupiony sprzęt można trzymać w domu, biurze, a nawet zabierać na wakacje). Do bardziej statycznych należą fotele masujące (najbardziej polecane marki to: Sanyo, Human Touch, Pro-Wellness), ale skuteczne są również masażery ręczne, maty czy podnóżki. I tak najnowszy model fotela Sanyo (Sanyo 8700) posiada specjalny program masażu powietrznego kończyn dolnych. Stymulacja ud, łydek i stóp może być wykonywana przy dowolnym ułożeniu fotela. Tego typu drenaż limfatyczny jest jednak najbardziej efektywny, gdy podnóżek ustawiony  jest równolegle do podłoża i powyżej poziomu serca.

Korzystając z pomocy akcesoriów mechanicznych należy przestrzegać kilku zasad.
– Jeśli korzystamy z ze sprzętu, typu fotele masujące w celach relaksacyjnych, to nie musimy tego konsultować z lekarzem. Jeśli jednak została zdiagnozowana konkretna choroba czy zwyrodnienie i chcemy użyć sprzętu pod kątem leczniczym, należy to natychmiast skonsultować z lekarzem czy rehabilitantem. Podejmując decyzję samodzielnie możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zdarza się bowiem tak, że ustąpienie bólu na skutek korzystania ze sprzętu w początkowej fazie  może jedynie zamaskować na chwilę problem, który później będzie jeszcze trudniejszy do eliminacji. – mówi dr n med. Bernard Solecki, dyrektor 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Busku Zdroju.

Podobnie jak w przypadku korzystania z masażu mechanicznego, jak również manualnego, należy się upewnić co do jakości usług. Gdy masuje nas osoba, warto zapytać o odbyte szkolenia i pozyskane certyfikaty, a jeśli chodzi o sprzęt, to najlepiej kupować sprawdzone marki, a nie podróbki czy akcesoria z rynku wtórnego.
 

Udostępnij lub polub post:

One thought on “Wpływ masażu na prawidłowe funkcjonowanie organizmu

  1. szanse na zapłodnienie są największe. W przypadku gdy mamy dni niepłodne szyjka macicy produkuje bardzo małe ilości śluzu, a jego konsystencja jest całkowicie inna ?

Dodaj komentarz

Top