You are here
Home > Zdrowie > Zadbaj o zdrowie jesienią

Zadbaj o zdrowie jesienią

Jesienna aura nie sprzyja optymistycznemu myśleniu, niedostatek słońca, a w konsekwencji również witaminy D, powoduje spadek energii. Natomiast deszcze i chłodne dni sprzyjają przeziębieniom. Najbliższe miesiące nie będą dla nas łatwe. Nadeszła więc pora, by aktywnie zadbać o siebie i swoje zdrowie.

„Zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna to dwie najlepsze rzeczy, które można zrobić dla swojego organizmu. Warto pamiętać, że jesień to nie tylko szare dni i smutki,  ale także idealna pora na rozpoczęcie zdrowego trybu życia”- mówi ekspert z portalu PoProstuZdrowo.pl

Jesienny jadłospis

W jesieni również można się zakochać. Aby się o tym przekonać, wystarczy dostosować swój jadłospis do warzyw i owoców, które oferuje nam matka natura o tej porze roku.

Oto kilka porad przygotowanych przez ekspertów z portalu PoProstuZdrowo.pl:

  1. Jedz dużo czosnku. Posiada liczne właściwości lecznicze, dlatego bywa wykorzystywany do leczenia różnego rodzaju dolegliwości, w tym przeziębień.
  2. Pij orzeźwiające soki z cytrusów. Zawierają dużo witaminy C, która obroni twój organizm przed zarazkami i jesiennym przeziębieniem.
  3. Jedz orzechy. Bogate w potas i magnez pozwolą ci cieszyć się wyśmienitym wzrokiem przez długie lata.
  4. Pokochaj pomarańcze i grapefruity. Zawarta w nich rutyna i beta-karoten spowalniają produkcję wolnych rodników podczas przemian metabolicznych i sprawiają, że twoja skóra wygląda lepiej.
  5. Zrezygnuj z ostrych potraw. Płuca w okresie jesiennym są szczególnie wrażliwe, a ostre potrawy mogą je podrażnić.
  6. Jedz mniej warzyw letnich i przejdź na warzywa jesienne, takie jak dynia, kalafior czy brokuły. Wybieraj warzywa bogate w potas, magnes i żelazo, np. seler, fasola szparagowa, pomidor,  kukurydza.

Nie trać formy

Jesienią dobrze jest znaleźć chwilę na ruch, bowiem wysiłek fizyczny jest niezbędny dla naszego zdrowia. Chociaż pogoda za oknem może nie zachęcać do wyjścia z domu, dobrze jest zrobić jej na przekór i jak najwięcej spacerować. Poza tym szkoda siedzieć w domu, gdy na zewnątrz jest chociaż trochę ładnie, bo takich dni będzie teraz coraz mniej. Warto przed zimą nałapać jak najwięcej słońca, a przy okazji pooddychać pełną piersią.
Na nasze ciało znakomicie wpływa także regularne chodzenie na basen, fitness czy jogging. Ważne jest, by ćwiczenia były wykonywane systematycznie i by sprawiały nam przyjemność. Pomysłów na jesienną aktywność jest naprawdę wiele, a ich wybór zależy tylko od nas. Poza tym wysiłek fizyczny powoduje wzrost stężenia endorfin nazywanych hormonami szczęścia, które skutecznie odstraszą jesienną depresję.

Odpowiednia dieta połączona z aktywnością fizyczną sprawi, że będziemy w lepszej formie, a nasze samopoczucie znacznie się poprawi.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top