You are here
Home > Zdrowie > Wakacyjne aktywności a zdrowe plecy

Wakacyjne aktywności a zdrowe plecy

Letnia aura sprzyja, by dać odpocząć plecom po dłuższym siedzeniu za biurkiem i poprawić swoją kondycję fizyczną. Jednak zanim zdecydujemy się na długi wypad rowerowy czy bieganie, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by nie narazić zdrowia swojego kręgosłupa.

Podstawowe zasady

Decydując się na treningi, zwłaszcza po dłuższej przerwie należy pamiętać o dawkowaniu wysiłku. Zbyt raptowne rozpoczęcie aktywności fizycznej może doprowadzić do nadwyrężenia naszego kręgosłupa. Należy pamiętać również o stosownej rozgrzewce. Dzięki temu mamy większą szansę na uniknięcie kontuzji. W przypadku biegania warto zacząć od spacerów, a następnie zwiększać stopniowo tempo. To samo dotyczy również pokonywanych dystansów. Niezbędne jest także odpowiednie obuwie. Trzeba też pamiętać, że korzystniej jest poruszać się po miękkiej nawierzchni. W przypadku jazdy na rowerze stawy są znacznie mniej obciążone. Najkorzystniej na kręgosłup wpływa rekreacyjne pływanie. Jednak pomimo większej, letniej aktywności fizycznej i mniejszych obciążeń, może się okazać, że odczuwamy niepokojące bóle pleców.

Na co zwrócić uwagę, kiedy pojawi się ból pleców?

Trzeba pamiętać, że nie każdy rodzaj bólu od razu powinien budzić niepokój.  Szczególną czujność powinien wzbudzić ból, który rozwija się stopniowo, utrzymuje przez dłuższy czas, co najmniej 3 miesiące – nawet podczas odpoczynku. Warto skorzystać z Kwestionariusza Objawów, który znajduje się na stronie www.kiedybolaplecy.pl. Pozwoli on ocenić prawdopodobieństwo zapalnego podłoża występującego bólu. Dalszym krokiem powinna być wizyta u lekarza, podczas której dobrze jest umieć opisać objawy bólowe. Pomocne informacje, jak przygotować się do wizyty u specjalisty i na co zwrócić uwagę przy rozmowie na temat objawów bólowych, również znajdują się na stronie www.kiedybolaplecy.pl.

„Zwiększając dzienną dawkę aktywności fizycznej narażamy się również na pojawienie się bólu mechanicznego. Jest on sygnałem, że doszło do przeciążenia. Inną kategorię stanowią bóle o podłożu zapalnym, które mogą być zwiastunem przewlekłej, postępującej choroby reumatycznej. Pamiętajmy, że bólu nie wolno ignorować. W przypadku wątpliwości, warto zasięgnąć opinii lekarza. Pozwoli to na wczesną diagnozę, która umożliwia wdrożenie ewentualnego leczenia” – mówi prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, ekspert kampanii „Nie odwracaj się plecami od bólu”.

 

Opracowano na podstawie materiałów prasowych

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top