You are here
Home > Zdrowie > Zimowe infekcje układu moczowo-płciowego

Zimowe infekcje układu moczowo-płciowego

Zimowy krajobraz jest niezwykle malowniczy, to jednak czas sprzyjający infekcjom – obejmującym swoim działaniem większą część organizmu, jak i tym, które dotykają pojedynczych układów.

Zapalenia układu moczowego (ZUM) doznało przynajmniej raz w życiu aż 40-50% kobiet. Bliskość ujścia zewnętrznego cewki moczowej i odbytu sprzyja migracji bakterii z jelita grubego do pęcherza moczowego. Najczęściej występuje zakażenie bakteryjne spowodowane bakterią Escherichia coli odpowiedzialne za 75-90% przypadków niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego u młodych kobiet, a w ponad połowie u kobiet starszych. Pałeczki coli przedostają się do kanału pochwowego i cewki moczowej, gdzie wnikają i kolonizują układ moczowy.

W okresie zimowym także układ płciowy może być narażony na infekcje, kiedy w wielowarstwowych ubraniach niesprzyjających swobodnej cyrkulacji powietrza bakterie namnażają się ze zdwojoną siłą. Objawy w postaci upławów, świądu dróg rodnych, bakteryjnego zakażenia pochwy (bacterial vaginosis, BV), drożdżycy (yeast vaginitis, YV) oraz infekcji pierwotniakowych może dotyczyć blisko 33% kobiet.

Jak zapobiegać infekcjom układu moczowo-płciowego

Kobiece zdrowie intymne to bardzo delikatna sfera, która musi być objęta szczególną troską. Zdaniem ginekologa-położnika dr Jacka Tomaszewskiego z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Lublinie –

Bardzo ważną rolę w walce z zakażeniami dróg moczowo-płciowych powinna odgrywać profilaktyka. Okazuje się jednak, że Polki utożsamiają ją głównie z działaniem doraźnym, podejmowanym zbyt późno, w momencie, gdy występują niepokojące objawy w miejscach intymnych – świąd, pieczenie, ból.

Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w pochwie dorosłej, zdrowej kobiety bytuje ok. 100 gatunków mikroorganizmów (bakterie tlenowe, beztlenowe oraz drożdże). Jeśli dojdzie do podwyższenia pH pochwy i zniszczenia kwaśnej bariery, następuje gwałtowne namnażanie szczepów bakterii beztlenowych, w dużej mierze odpowiedzialnych za wywołanie zapalenia dróg rodnych. Postępy w profilaktyce schorzeń ginekologicznych oraz holistyczne podejście do funkcjonowania organizmu kobiety, a zwłaszcza powiązań między układem pokarmowym, moczowo-płciowym i odpornościowym, doprowadziły do opracowania formuły doustnych probiotyków ginekologicznych wygodnych w stosowaniu i poprawiających komfort kuracji. Jednym z nich jest rekomendowany jest przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne LaciBios femina. To wyjątkowy, pierwszy na polskim rynku doustny probiotyk ginekologiczny dbający o zdrowie intymne nowoczesnej kobiety. Zawiera kompozycję 2 starannie dobranych, o naukowo udokumentowanym działaniu szczepów bakterii probiotycznych o prozdrowotnym działaniu na florę bakteryjną układu moczowo-płciowego. Skutecznie i nowocześnie wzmacnia, odbudowuje i chroni naturalną mikroflorę dróg płciowych kobiety.  Nieodzowny przy: antybiotykoterapii, w trakcie stosowania antykoncepcji, w okresie ciąży i karmienia piersią a także podczas wyjazdów i korzystania z basenu.  LaciBios femina – skuteczność, komfort i wygoda zamknięte w małej kapsułce.
 
Dbanie o zdrowie jest ważne o każdej porze roku, ponieważ niezależnie od pogody organizm człowieka wymaga właściwej, dostosowanej do aktualnych potrzeb pielęgnacji. Każdego dnia, z uwagą należy wsłuchiwać się w sygnały płynące z ciała i jak najpełniej dbać o formę.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top