You are here
Home > Inspiracje > Ciekawostki > Nawigacja samochodowa okiem kobiet i mężczyzn

Nawigacja samochodowa okiem kobiet i mężczyzn

Czy panie jeżdżą inaczej niż panowie? Zdecydowanie tak. Kobiety popełniają mniej błędów na drodze, a jednocześnie są bardziej zachowawcze i uprzejme. W porównaniu z mężczyznami brak im nieco wiary w siebie. Stąd nie dziwi, że każde rozwiązanie zwiększające poczucie bezpieczeństwa, pewności i komfortu jest przez nie mile widziane. Dotyczy to m.in. nawigacji.
Czy płeć kierowcy ma znaczenie w przypadku wymagań wobec nawigacji?

Z badania przeprowadzonego przez firmę NaviExpert, producenta nawigacji, wynika, że potrzeby pań i panów wyraźnie się różnią. Podobnie jak ich zwyczaje. Wśród ankietowanych kobiet niemal połowa (46 proc.) wskazała, że używa nawigacji tylko kilka razy w miesiącu. 2-3 razy w tygodniu korzysta z niej natomiast około 1/3 badanych kobiet i mężczyzn (odpowiednio 31 i 35 proc.). Panowie są przy tym bardziej podzieleni. Jeden na czterech codziennie podróżuje z elektronicznym przewodnikiem, a nieco mniej (22 proc.) sięga po sprzęt GPS 2-3 razy w miesiącu. Okazyjnie (np. podczas urlopu) nawigacją samochodową posługuje się 15 proc. pań i 18 proc. panów.

Co jest ważne w nawigacji samochodowej?

Na pytanie postawione w badaniu firmy NaviExpert: „Co liczy się dla Ciebie jako użytkownika nawigacji samochodowej”, w zależności od płci kierowcy wskazywali odmienne cechy. Dla pań kluczowe są aktualne mapy oraz czytelne wskazówki „jak jechać” i „gdzie skręcić”. Bardzo ważne jest również prowadzenie dokładnie pod wskazany adres, bez konieczności martwienia się kwestiami rzetelności wskazań, a tym samym rozpraszania się podczas podróży i tracenia czasu na znalezienie właściwej lokalizacji. A to wbrew pozorom wciąż nie jest takie oczywiste, gdyż część dostawców map nie zapewnia dokładnych punktowych adresów.
Panie cenią również funkcję omijania korków, choć nie jest ona tak istotna jak najświeższe, dokładne mapy. Najwyraźniej czas dotarcia do celu nie jest dla nich aż tak ważny. Lepiej podróżować dobrze znaną i przewidywalną trasą, niż kluczyć drogami niższych kategorii i wykonywać mnóstwo manewrów, podczas których łatwiej o wypadek lub niebezpieczną sytuację.
Wbrew stereotypom, panie przywiązują zaś niewielką wagę do designu urządzenia oraz wyglądu map. Także jakość dróg, którymi wyznaczane są trasy, była najrzadziej wskazywana. Znamienne, że jedną z rzadziej wybieranych funkcji jest ostrzeganie o przekraczaniu dozwolonej prędkości. I trudno się dziwić, skoro z policyjnych statystyk wynika, że wśród kierowców ukaranych za przekroczenie prędkości kobiety są w zdecydowanej mniejszości.
Dla mężczyzn aktualność map jest również bardzo ważna. W przeciwieństwie do kobiet, jako jedną z najważniejszych cech wskazywali możliwość unikania korków. Wśród pożądanych cech wymieniali również: prowadzenie dokładnie pod wskazany adres i prawidłowe dane o utrudnieniach na drogach.  Panowie cenią także ostrzeganie o kontrolach prędkości – być może dlatego, że częściej przekraczają dozwoloną prędkość, co znajduje odzwierciedlenie w policyjnych statystykach w zakresie liczby ukaranych kierowców.

Ankietę (elektroniczną i środowiskową) przeprowadzono wśród 326 osób, wśród których 152 stanowiły kobiety

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top