You are here
Home > Inspiracje > Dom i ogród > Home office – lenistwo czy większy komfort?

Home office – lenistwo czy większy komfort?

Praca we własnych czterech kątach ma swoje wady i zalety.  Z jednej strony obowiązki domowe mogą mocno rozpraszać nas w efektywnym działaniu, z drugiej jednak, tylko nasze mieszkanie daje nam tak wysoki komfort pracy. Jakie jeszcze zalety ma dobrze zaprojektowane biuro domowe?

Z badań przeprowadzonych przez WorldatWork wynika, że aż 87% osób wybiera swoje mieszkanie, jako lokalizację sprzyjającą pracy zdalnej. W domu czujemy się szczęśliwsi, pracujemy lepiej i efektywniej. Dowodzi tego również najnowszy raport Instytutu Gallupa, State of the American Workplace. Według niego osoby, które na co dzień pracują poza biurem, są bardziej zaangażowane w projekty i entuzjastyczniej podchodzą do swoich obowiązków, w porównaniu do osób, które pozostają w firmie. Wszystko wskazuje na to, że z tradycyjnej przestrzeni biurowej coraz chętniej wracamy na kanapę. No właśnie, na kanapę czy może do nowocześnie zaaranżowanego home office?

Wszędzie dobrze, ale w domowym biurze najlepiej   

Mieszkanie to najczęstsza lokalizacja, którą wybieramy do pracy zdalnej. Nic w tym dziwnego. Najlepiej skupiamy się w miejscach, w których czujemy się swobodnie. Chociaż taki styl pracy wielu kojarzy się z siedzeniem na kanapie w piżamie, z laptopem i filiżanką kawy, to coraz częściej pracownicy zdalni, w tym freelancerzy, decydują się na inwestycję w profesjonalnie zaaranżowane domowe biuro. Dlaczego? To, w jaki sposób przygotujemy przestrzeń domową do pracy wpływa
na nasze zdrowie, komfort i proces realizacji projektów.

Faktem jest, że coraz częściej mamy możliwość pracować poza biurem. To istotny krok na przód, na który decyduje się wiele organizacji, między innymi ze względu na dążenie do zaspokojenia potrzeb Millenialsów. Według raportu Millennial Careers do 2020 roku ta generacja będzie stanowić 35% zatrudnionych na całym świecie. Pokolenie Y to ludzie zdecydowanie bardziej elastyczni, samodzielni i nastawieni na zmiany, którzy częściej niż starsze roczniki decydują się wykonywać swoją pracę w domu. W związku z tym również większą wagę przywiązują do tego, jak wygląda ich domowe biuro mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Marketingu i Handlu, Członek Zarządu Mikomax Smart Office. – Z doświadczenia wiemy, jak ważne jest przemyślane miejsce do pracy, w którym będziemy spędzać wiele godzin w ciągu dnia. Bez względu na to, czy jest to firmowe biuro, czy przestrzeń mieszkalna, dobrze jest zadbać o wybór odpowiedniego miejsca, zachowanie zasad ergonomii i dopasowanie do pozostałej części domu. Warto się też zastanowić, kto będzie z niego korzystał: jedna osoba czy może cała rodzina, a także, jakie zadania będziemy przy nim wykonywać.

Odpowiednia lokalizacja i oświetlenie – połowa sukcesu

Idealnym rozwiązaniem jest wygospodarowanie miejsca na biuro w osobnym pokoju. Wtedy mamy możliwość zaaranżowania pomieszczenia w całości na potrzeby naszej pracy. Przestrzeń pozwala na umieszczenie szaf i regałów, w których będziemy trzymać wszystkie dokumenty, a możliwość doboru wykończeń pozwala nadać indywidualny charakter. Centralnym punktem pomieszczenia, a zarazem miejscem, w którym będziemy spędzać najwięcej czasu jest biurko. Warto zadbać o to, by ustawić je w najbardziej oświetlonym punkcie pomieszczenia. Niestety nagminnie zdarza nam się o tym zapominać i przez długie godziny pracować w zaciemnionym pokoju. Skutkiem tego, nieświadomie wytężamy wzrok, kierujemy szyję w stronę monitora i garbimy się. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pojawiający się ból głowy, dekoncentracja i zmęczenie to skutek niedoświetlonego pokoju.

Naturalne światło ma bardzo dobry wpływ na nasze samopoczucie. Światowe organizacje w swoich biurach coraz częściej stawiają na dostęp do dziennego oświetlenia. Dlatego też w naszym domu powinniśmy pamiętać o tym, żeby w miarę możliwości wytypować pomieszczenie lub miejsce
w pokoju, do którego będzie dochodziło naturalne światło. Według „Journal of Clinical Sleep Medicine” osoby, które mają do niego dostęp, śpią lepiej, są bardziej aktywni fizycznie i cieszą się lepszą jakością życia. Ma to również przełożenie na efektywność w pracy i dobry nastrój. Do tego warto, aby nasze biurko znajdowało się w miejscu najmniej uczęszczanym, tak, żebyśmy mogli w dowolnej chwili do niego usiąść i w skupieniu pracować
– mówi Zuzanna Mikołajczyk, Mikomax Smart Office.

Wstań po zdrowie

Jeżeli mamy odpowiednio dobraną lokalizację z dostępem do naturalnego światła, możemy skupić się na kolejnym, bardzo ważnym aspekcie, czyli ergonomii. Badania wskazują, że w pozycji siedzącej spędzamy nawet 434 minuty w ciągu dnia. A długotrwałe siedzenie powoduje ból pleców, stany zwyrodnieniowe, ale również zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy czy problemów z układem krążenia. Jak tego uniknąć? Musimy przede wszystkim zadbać o dobór odpowiedniego biurka, z możliwością dowolnej regulacji wysokości blatu. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przestrzeni home office, gdzie z jednego miejsca do pracy korzysta cała rodzina.

Domowe biuro w czterech kątach

A co jeśli do zagospodarowania mamy część pokoju dziennego lub sypialni? Tutaj z pomocą przychodzą meble działowe. Dzięki nim oddzielimy przestrzeń mieszkalną od tej, w której pracujemy. Wystarczy regał na książki lub sofa ustawiona tak, aby stworzyć przestrzeń nieuczęszczaną przez resztę domowników. Warto również zadbać o odpowiednią tonację w tej części mieszkania.
Te z pozoru nieistotne rzeczy, jak na przykład kolor otoczenia, mogą mieć na nas znaczący wpływ. Jest to szczególnie ważne, gdy nasz salon jest jednocześnie siedzibą firmy. To częsty przypadek, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę startup-ów. Dlatego dostępne rozwiązania coraz częściej umożliwiają aranżację nawet małej przestrzeni w taki sposób, aby spełniała swoją funkcję, a przy okazji zachowała indywidualny charakter.

Jest to szczególnie ważne, gdy nasz salon jest jednocześnie siedzibą firmy. To częsty przypadek, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę startup-ów. Dlatego dostępne rozwiązania coraz częściej umożliwiają aranżację nawet małej przestrzeni w taki sposób, aby spełniała swoją funkcję, a przy okazji zachowała indywidualny charakter.

Nowoczesne meble biurowe, dzięki szerokiemu wyborowi tworzywa, rodzaju tapicerki czy koloru, dają wiele możliwości do stworzenia indywidualnego projektu biura. Jeżeli lubimy styl skandynawski i ciepłe, beżowe kolory, możemy postawić na rozwiązanie z korkowym wykończeniem. Z kolei jeśli chcemy, aby miejsce pracy dawało nam poczucie przebywania blisko natury, możemy postawić na barwy zieleni i drewno. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia, ponieważ wariacji jest bardzo wiele. Dzięki temu możemy zaaranżować przestrzeń biurową, która będzie w pełni funkcjonalna – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Mikomax Smart Office.

Opracowano na podstawie materiałów prasowych

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top