You are here
Home > Inspiracje > Gdzie w tym roku na wakacje?

Gdzie w tym roku na wakacje?

Na nasze wakacyjne plany wpływa więcej czynników, niż nam się wydaje. Nie tylko nasze preferencje, możliwość wzięcia urlopu i stan naszego konta, ale również sytuacja polityczna panująca w krajach, które chciałybyśmy odwiedzić. Jak w tym roku spędzą swoje wakacje Polacy, dowiemy się z raportu Mondial Assistance.

Jakie plany wakacyjne mają Polacy?

  • 26% Polaków wybiera się za granicę,
  • 74% zamierza zorganizować swój urlop w kraju,
  • 44% badanych nie ma jeszcze planów.

Polaków przed wyjazdem powstrzymują głównie jego zbyt wysokie koszty. Na ten powód powołuje się 35% badanych. 27% respondentów za przyczynę podało inne obowiązki, a 17% – stan zdrowia (własnego lub najbliższej rodziny).

Jakie są najgorętsze kierunki na lato 2017?

Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie to tegoroczny faworyt polskich turystów. Na drugim miejscu ciesząca się wielką popularnością już od kilkunastu lat, piękna Chorwacja. Trzecie miejsce zajęła Grecja, z kolei czwarte Włochy. Inne kraje z TOP10 to Węgry oraz Portugalia. Z powodu sytuacji politycznej Turcja oraz Egipt znalazły się poza tą listą.

Czy program 500+ ma wpływ na plany wakacyjne Polaków?

78% Polaków korzystających z tego programu deklaruje, iż nie miał on wpływu na ich plany urlopowe. Tylko 7% ze świadczeniobiorców zadeklarowało, że ich pociechy pojadą w tym roku na kolonie dzięki temu dofinansowaniu.

Z biurem podróży czy samodzielnie?

Samodzielne zorganizowanie swojego wypoczynku deklaruje w tym roku 56% z nas, reszta zdaje się na biuro podróży. Więcej niż połowa Polaków lubi być panami własnych wakacji, planować sobie urlop według własnych potrzeb oraz mieć wpływ na ich koszt. Pozostały odsetek nie chce martwić się o formalności i organizację.

Przed samodzielnym wyjazdem głównie powstrzymuje nas obawa przed zamieszkami, strajkami, zamachami i aktami terroru. Wyjeżdżając z biurem podróży łatwiej także o ewentualne skorzystanie z opieki medycznej.

Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Większość Polaków (73%) wyjeżdżających w tym roku na wakacje zagranicę planuje wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dla porównania, w 2013 roku odsetek ten wynosił 58%.

– Świadomość potężnych kosztów leczenia w innym kraju jest coraz większa wśród Polaków. (…) Mamy nadzieję, że ten trend będzie widoczny również w kolejnych falach badania. Nie chodzi tu jedynie o dobre perspektywy dla samego rynku i wyników sprzedaży, ale o minimalizowanie liczby przypadków gdzie osoba, która uległa wypadkowi czy zachorowała w innym kraju, staje w obliczu olbrzymich zobowiązań finansowych w stosunku do placówek medycznych. – dodaje Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance, na którego zlecenie zostało zrealizowane badanie dotyczące planów wakacyjnych Polaków.

Opracowano na podstawie materiałów prasowych

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top