You are here
Home > Inspiracje > Podróże > Radość podróży (cz. 3): z Warszawy do Szczecina

Radość podróży (cz. 3): z Warszawy do Szczecina

Jak w wakacje dotrzeć do najpopularniejszych turystycznych okolic w kraju bez stresu i zmęczenia, a przy okazji cieszyć się atrakcjami pojawiającymi się po drodze? Mio, producent nawigacji GPS prezentuje kolejną publikację z serii „Radość podróży”. Partner publikacji, marka BoboVita, radzi, jak przygotować się do dłuższej wyprawy z dziećmi.

Z Warszawy do Szczecina historycznie i rekreacyjnie

Podróżujący trasą Warszawa – Szczecin, bardzo często decydują się na dwie podstawowe trasy. Pierwsza prowadzi przez Toruń i Bydgoszcz, która charakteryzuje się z wąskimi drogami, niejednokrotnie w trakcie remontów. Druga, najczęściej wybierana, trasa prowadzi przez Poznań i Gorzów Wielkopolski, co wiąże się z przejazdem całą autostradą A2. Podróżni decydujący się na tę opcję, często narzekają na duży ruch oraz obecność ciężarówek, które znacznie obniżają komfort jazdy. Obydwie trasy mają porównywalną długość ok. 550 km.

Radość podróży (cz. 3): z Warszawy do Szczecina

„Zaproponowana przez nas trasa jest dłuższa, wiążąca się z pokonaniem odcinka o długości ok. 750 km”  – mówi Tarik Hassan z firmy Mio Technology – „Główne punkty trasy to: Łowicz,  Kłodawa, Bydgoszcz i Stargard Szczeciński. Pomiędzy nimi znajduje się szereg ciekawych miejsc, gdzie podczas wakacji organizowane są imprezy i spotkania historyczne, w których warto wziąć udział. Przejazd taką trasą będzie dużo ciekawszy i świetnie sprawdzi się jako wycieczka dla całej rodziny.”

Rozrywka dla całej rodziny

Pierwszy przystanek warto zrobić już 25 km za Sochaczewem. Niedaleko Łowicza znajduje się wyjątkowo urokliwe Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Oprócz zwiedzania pałacu mamy możliwość zwiedzenia barokowego ogrodu w Nieborowie oraz romantycznego parku w Arkadii.

Tuż za Sochaczewem, w miejscowości Stryków można natknąć się na nieco mniej historyczne miejsce, a mianowicie… pole golfowe. Przystanek ten z pewnością spotka się z uznaniem osób, które podróżują z rodziną i preferują aktywny wypoczynek.

Na trasie podróży nie może zabraknąć malowniczej miejscowości Łęczyca, która obfituje w szereg zabytków historycznych. Szczególnie wartym polecenia jest zamek – siedziba łęczyckiego muzeum, który został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego. Główną atrakcją zamku jest odbywający się co roku Międzynarodowy Turniej Rycerski.

Pół godziny drogi dalej, dla osób podróżujących z dziećmi powyżej 7 roku życia, polecamy zwiedzanie kopalni soli w Kłodawie. Wycieczka aż 600 metrów pod ziemię będzie niezapomnianym przeżyciem.

Kolejnym miejscem, gdzie warto się zatrzymać i odpocząć jest miejscowość Uniejów. Miasto wody geotermalnej, która posiada właściwości lecznicze będzie doskonałym miejscem dla całej rodziny. Poza walorami zdrowotnymi miejscowość zachęca do dłuższego pobytu również samym otoczeniem. Baseny termalne położone są u podnóża XIV wiecznego zamku oferującego noclegi w zamkowych komnatach.

Z uniejowskich basenów proponujemy udać się w kierunku powiatu pleszewskiego. Tu w miejscowości Gołuchów można zwiedzić zabytek o charakterze obronnym, a mianowicie Zamek Działyńskich. W okolicy warto zobaczyć również zagrodę żubrów i danieli.

Śladami Słowian

Następny odcinek trasy to ok. 70km, do gminy Września, gdzie znajduje się miejscowość Grzybowo. Ta nieduża wieś (ok. 150 mieszkańców) słynie przede wszystkim z grodu wczesnośredniowiecznego, który powstał ok. 915 – 935 r. Należy pamiętać, że Grzybowo to nie tylko grodzisko. To również miejsce, w którym co roku odbywa się  Ogólnopolski Zjazd Wojowników Słowiańskich.

Tym, których zainteresowała historia Słowian, polecamy skorzystanie z turystycznego szlaku piastowskiego. Jest to szereg miejscowości prezentujących słowiańską historię polski. Obowiązkowymi miejscowościami na tej trasie są: Gniezno, Biskupin i Wenecja, gdzie zobaczymy najstarsze zabytki Polski.

„Trasy te polecamy szczególnie podróżującym rodzinom – radzi Tarik Hassan – dzieci uwielbiają widowiska pokazujące rycerzy i wojowników, dlatego przed podróżą warto sprawdzić czy podczas naszej wyprawy nie trafimy na wydarzenie, które zaciekawi dzieci i rodziców.”

Miejski wypoczynek

Osobom, które cenią sobie zabytki miejskie, na naszej trasie polecamy Bydgoszcz. Miasto charakteryzuje się ciekawą architekturą i szeregiem atrakcji turystycznych. W samym mieście warto zobaczyć m.in. zabytkowe spichrze, miejskie mury obronne, czy też secesyjne kamieniczki na ul. Augusta Cieszkowskiego. Niedaleko Bydgoszczy, w miejscowości Ostromecko znajduje się niezwykły kompleks pałacowo – parkowy. Kompleks tworzą dwa pałace i pięknie utrzymane ogrody, które dotrzymują kroku warszawskim Łazienkom.

Wojennym szlakiem

Z Bydgoszczy warto pojechać trasą bunkrów wojennych, przez Szczecinek i tajemniczą miejscowość Borne Sulinowo. Miejscowości te, szczególnie polecamy rodzinom ze starszymi dziećmi – poszukiwanie ukrytych bunkrów i śladów przeszłości zapewni rozrywkę zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Miejsca na ostatnim odcinku podróży nie mają już charakteru historycznego. Malownicze krajobrazy Drawieńskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Bukowińskiej, która znajduje się u celu podróży czyli tuż przed Szczecinem,  pozwolą zrelaksować się po długiej trasie.

Przygotowanie do drogi

Specjaliści Mio radzą, by przed udaniem się na urlop poświęcić nieco czasu na opracowanie trasy. Można skorzystać przy tym nie tylko z nawigacji samochodowej (np. nowego Mio Moov S600), ale także wykorzystać bezpłatne serwisy internetowe: maps.google.pl, zumi.pl. W przypadku serwisu Google Maps możliwe jest wgranie zaplanowanej trasy bezpośrednio do urządzenia GPS. Wiele rekomendacji tras można znaleźć na forach internetowych oraz serwisach dla podróżników.

Z dzieckiem w podróży

Zachęcamy rodziców, by nawet z małym dzieckiem, zaplanować wakacyjny wyjazd. Wystarczy dobrze przygotować się do wyjazdu, aby w pełni cieszyć się i korzystać z uroków wakacyjnych podróży – mówi Małgorzata Kołodrub Kierownik ds. Komunikacji z NUTRICIA Polska, do której należy marka BoboVita.

Przede wszystkim, należy tak zaplanować podróż, by wyjechać wczesnym rankiem, tuż po przebudzeniu się dziecka. Wtedy jest ono mniej aktywne i lepiej zniesie długą podróż. Wyjazd w nocy może spowodować, że maluszek będzie miał kłopoty z ponownym zaśnięciem. Najlepiej dostosować podróż do jego zwykłego, dobowego rytmu.

Podczas długiej wyprawy trzeba pamiętać o częstych przystankach, najlepiej, co 2 – 3 godziny. Podczas takiej przerwy należy wyjąć dziecko z fotelika i zadbać o to, żeby zmieniło na chwilę pozycję i odprężyło się. Dla niemowlęcia można na przykład rozłożyć kocyk na trawie przy parkingu albo na polanie w lesie, żeby maluch mógł się trochę poruszać i odetchnąć po męczącej jeździe. Dodatkowo wietrzenie samochodu podczas postoju poprawi komfort jazdy i wpłynie na nastrój wszystkich pasażerów.

Jeżeli na trasie podróży znajduje się postój związany z wyprawą do lasu bądź dużego parku, należy pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego ubioru dla dziecka, a także dla samych rodziców. Najważniejsze dla komfortu maluszka są wygodne buciki i ubranko przystosowane do pogody, pory roku oraz do warunków panujących w lesie.

„Podczas każdej wyprawy, warto mieć przy sobie bagaż podręczny z niezbędnymi akcesoriami higienicznymi dla dziecka takimi jak: pieluszki, chusteczki nawilżające” – przypomina Małgorzata Kołodrub – „Przyda się też zapasowy komplet ubranek, mały kocyk, jedzenie oraz picie” – dodaje.

Jeśli maluch oprócz mleka zajada już inne potrawy, należy zabrać przeznaczone dla niego posiłki w słoiczkach, które są szczelnie zamknięte i bardzo wygodne do przewożenia. Deserek czy mus owocowy są gotowe do podania podczas postoju – a przerwa w podróży dobrze zrobi też rodzicom. Obiadek czy zupkę można podgrzać w najbliższej stacji lub restauracji – wystarczy poprosić obsługę o pomoc – podgrzać danie w kuchence mikrofalowej lub po prostu w miseczce z wrzątkiem. Więcej informacji dla rodziców małych podróżników można znaleźć w specjalnym Poradniku.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top