You are here
Home > Inspiracje > 7 błędów internautów. Czy umiesz zachowywać się w sieci?

7 błędów internautów. Czy umiesz zachowywać się w sieci?

Czy wiesz co to jest etykieta? No dobra, to było łatwe, ale czy wiesz czym jest NETykieta? To zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie, o które wśród wielu internautów coraz trudniej.

Zazwyczaj jesteśmy na stałe zalogowane na swoich Facebookowych i Instagramowych profilach, aby co jakiś czas móc szybko sprawdzić, co nowego się na nich pojawiło. Część z nas nawet nie ma zwyczaju wyłączania przepływu danych mobilnych, przez co pozostają on-line przez 24 godziny na dobę. Skoro już spędzamy tak dużo czasu w Internecie, starajmy się uczynić je przyjaznym, ciekawym i wolnym od zbędnego hejtu miejscem. Zacznijmy zatem od siebie – od własnych postów i komentarzy. Oczywiście nasz wkład będzie kroplą w oceanie, ale ale! Przecież kropla drąży skałę.

Przeczytaj zatem nasz krótki poradnik buszowania po sieci, stworzony na podstawie 7 zasad etykiety firmy G DATA.

1. Wypowiadaj się tylko wtedy, kiedy masz do przekazania coś konstruktywnego. Nie odnoś się jedynie do nagłówków – nie ma nic gorszego, niż złośliwy komentarz, który u jego autora pokazuje jedynie brak umiejętności czytania ze zrozumieniem.

2. Przekazuj wartościowe treści. Jadłaś dziś apetycznie wyglądający deser i postanowiłaś podzielić się jego zdjęciem ze swoim followersami na Instagramie lub znajomymi na Facebooku? Super, ale nie zapomnij opatrzyć go komentarzem „nowo otwarta kawiarnia na Ogrodowej jest świetna, gorąco polecam!” – w ten sposób wnosisz do swojego posta określoną wartość. Tak samo możesz rekomendować dobre książki czy płyty.

3. Nie wdawaj się w zbędne dyskusje. Szkoda Twoich nerwów i czasu. Hejterzy i trolle ponad wszystko nienawidzą… pozytywnego nastawienia! Jeśli ktoś negatywnie odniósł się do Twojej wypowiedzi, odpisz: „szanuję Twoje zdanie, miłego dnia!”.

4. Nie używaj wulgaryzmów – kultura przede wszystkim. Każde Twoje przekleństwo będzie działało na niekorzyść Twojego wizerunku. Wiemy, że są takie sytuacje, których ciężko nie skomentować ostrym słowem, ale może lepiej wypowiedzieć je pod nosem, niż przelewać na klawiaturę.

5. Nie spamuj, bo tak jak śmiecenie w miejscu publicznym.

6. Stosuj się do regulaminów – bo po to ktoś  je stworzył. Gdybyś to Ty założyła grupę tematyczną lub forum, z pewnością denerwowałaby Cię arogancja ludzi, którzy nie chcą uszanować ustalonych zasad. Niestosowanie się do zaleceń założyciela wprowadza tylko niepotrzebny zamęt i uniemożliwia realizowanie głównego celu grupy – np. znalezienie ciekawych szkoleń w Krakowie czy dobrego fryzjera w Warszawie.

7. Stosuj interpunkcję i polskie znaki. Po pierwsze interpunkcja, polskie znaki i znajomość zasad gramatycznych to kolejne elementy dobrego wizerunku każdego internauty. A po drugie:

  1. Jedzcie dzieci.
  2. Jedzcie, dzieci.

Interpunkcja ratuje życie 😉

Infografika - NETykieta

Opracowano na podstawie materiałów prasowych

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top