You are here
Home > Kultura > Fotografie Julii Margaret Cameron w Warszawie

Fotografie Julii Margaret Cameron w Warszawie

Od piątku 29 października do połowy listopada br. w Warszawie obejrzeć można wystawę "Idylls of the King. Cameron’s Vision of Camelot" legendarnej XIX wiecznej fotografki brytyjskiej Julii Margaret Cameron.

Wystawa przyjechała do Warszawy z Dimbola Museum i prezentowana jest w ramach 4. edycji ogólnopolskich Dni Herbaty organizowanych przez Dilmah. Ekspozycja składa się z 23 plansz zawierających fotografie oraz fragmenty listów i notatek sporządzonych ręką artystki.

Fotografie Julii Margaret Cameron w Warszawie

Julia Margaret Cameron należy do grona najważniejszych, najczęściej przywoływanych, komentowanych i najbardziej wpływowych artystów w historii fotografii. Sławę zyskała jako jedna z pierwszych fotografujących kobiet oraz jako samorodny geniusz – samodzielnie udało jej się stworzyć oryginalny, rozpoznawalny styl, który inspiruje również współczesnych fotografików. Na warszawskiej wystawie można zobaczyć najbardziej charakterystyczne dla artystki dzieła – portrety pełne eterycznej aury, o delikatnym malunku, z wpisaną w nie odrobiną nierealności.

„Margaret wykonywała portrety w swoim ogrodzie albo w studiu z przerobionego kurnika. (…) Fotografując człowieka, starała się wyciągnąć z niego jego najpiękniejsze, najbardziej wyraziste, najbardziej ludzkie oblicze."  – pisała w 2006 roku, komentując pierwszą wystawę prac Cameron w Polsce, recenzentka Fotopolis.pl.

Fotografie Julii Margaret Cameron w Warszawie

„Te zdjęcia najlepiej smakują przy cejlońskiej herbacie – być może dlatego, że fotografka ważną część swojego życia spędziła na Cejlonie, gdzie kształtował się jej charakterystyczny sposób postrzegania ludzi i ich historii. Z tego właśnie względu postanowiliśmy uczcić finał tegorocznych Dni Herbaty pokazem jej pięknych obrazów fotograficznych" – mówi organizator wystawy, Piotr Witomski.

Wystawę można zwiedzać w Warszawie, przy ulicy Kopernika 8/18, od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19, a w soboty 10-15. Wstęp wolny.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top