You are here
Home > Inspiracje > Ciekawostki > Firmy przyjazne przyszłej mamie poszukiwane!

Firmy przyjazne przyszłej mamie poszukiwane!

W związku z tym, że ze znowelizowanej Ustawy o pomocy społecznej w 2004 roku usunięto zapis mówiący o obsłudze osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i matek z dziećmi poza kolejnością, przyszłe mamy mają znacznie utrudnioną sytuację w upominaniu się o przysługujące im przywileje. Druga edycja kampanii „Odmienny stan – odmienne traktowanie” ma zwrócić uwagę, że kobieta w ciąży potrzebuje naszej szczególnej troski i odpowiedzialności oraz zachęcić różnorodne firmy i placówki do wprowadzania udogodnień dla kobiet w ciąży.

W kolejce po…
W myśl dawnych zapisów Ustawy o pomocy społecznej (znowelizowanej w 2004 roku) istniało szerokie grono osób, które mogło liczyć na podstawowe ułatwienia w codziennym życiu, takie jak obsługa – choćby w bankach, sklepach, czy urzędach – poza kolejnością. W wymienionych placówkach znajdowały się dobrze widoczne informacje wskazujące, że istnieją uprzywilejowane grupy osób i nikogo nie dziwiło, kiedy je przepuszczano. Wraz z wykreśleniem zapisu z ustawy jakiekolwiek reguły w tej sprawie przestały obowiązywać. Żeby ciężarna mogła być przyjęta poza kolejnością zgodę muszą wyrazić wszystkie oczekujące przed nią osoby. Powoduje to często awantury, niemiłe komentarze i dla świętego spokoju przyszłe mamy ukrywają coraz większy brzuszek, zaciskają zęby i … stoją, chociaż jest im po prostu ciężko.

W autobusie ciężarna nie usiądzie
Równie zła sytuacja jest w środkach transportu publicznego, gdzie zazwyczaj miejsce uprzywilejowane jest przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oraz dla matek z dziećmi. Często na nic nie zdaje się tłumaczenie podróżnym, że chociaż ciąża to nie choroba i niepełnosprawność, czasem przyda się taryfa ulgowa. O tym jak niebezpiecznie jest dla ciężarnej stać w czasie jazdy lub co gorsza wypadku przekonuje sier. sztab. Grzegorz Wawrzyszuk z łódzkiej drogówki – „W wypadku tramwaju w Łodzi, który miał miejsce 12 maja br., brały udział dwie ciężarne. Jedna z nich, która znajdowała się za motorniczym przeżyła tylko dlatego, że siedziała na miejscu pierwszeństwa. Gdyby stała, ona i płód nie mieliby szans.”  Nie bez znaczenia jest fakt, że w pojazdach należących do łódzkiego MPK znajdują się piktogramy wskazujące miejsca dla kobiety w ciąży.  

Miejsca „przyjazne” poszukiwane
Kolejki i transport publiczny, to jedynie dwa spośród wielu miejsc i sytuacji, w których kobiety w ciąży dzięki gestom zwykłej uprzejmości, czasem wręcz tak oczywistym, że aż wstyd o nich przypominać, mogą poczuć, że ich prawa i przywileje są respektowane, a one same szanowane. By przypomnieć, jak na co dzień można im pomóc powstały Postulaty Przyszłych Mam. Postulaty zostały opublikowane na stronie internetowej kampanii www.odmiennystan.pl. W postulatach zostały opisane rzeczywiste potrzeby kobiet. Aby je spełnić organizatorzy zapraszają do kampanii firmy, instytucje i środki transportu, które mogą wprowadzić udogodnienia dla kobiet w ciąży. W ramach kampanii przyłączający się partnerzy mogą wprowadzać różne udogodnienia dla kobiet w ciąży: uprzywilejowane miejsce w środkach transportu, kasa pierwszeństwa, dogodne miejsce parkingowe oznaczone piktogramem kampanii, dystrybutor z wodą, miejsce siedzące, w którym kobieta może odpocząć. Firmy, instytucje, środki transportu zainteresowane współpracą w ramach kampanii mogą pisać na adres: odmiennystan@odmiennystan.pl .

W 2009 roku udało się pozyskać pięciu partnerów programu: Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o., Urząd Miasta w Legionowie, Sieć sklepów 5-10-15, firma Metromedia Polska i sieć Centrów Dietetycznych SetPoint. Donata Nowakowska z Kolei Mazowieckich tak tłumaczy przyłączenie się do kampanii: „Dla Spółki „Koleje Mazowieckie – KM” najważniejszy jest klient, czyli podróżny, dlatego dbamy o bezpieczeństwo i komfort przejazdu naszymi pociągami. Szczególną uwagę kierujemy w stronę kobiet w ciąży oraz osób podróżujących z małymi dziećmi. Biorąc udział w akcji „Odmienny stan – odmienne traktowanie” wybrane miejsca w naszych pociągach oznaczyliśmy  piktogramami przedstawiającymi sylwetkę kobiety w ciąży. Z tych miejsc w pierwszej kolejności mogą korzystać kobiety spodziewające się dziecka”.

Do tej pory wsparcia merytorycznego kampanii udzieliło Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Fundacja Mama oraz Fundacja Rodzić po Ludzku. Partnerem programu "Odmienny stan – odmienne traktowanie" jest Wydawnictwo Polskapresse.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top