You are here
Home > Mama i dziecko > Sen noworodka

Sen noworodka

Młodzi rodzice często martwią się o sen swojego dziecka. Czy śpi za dużo czy za mało? Czy jest we właściwej pozycji? Gdzie powinno spać dziecko? Jak układać dziecko do snu? – odpowiedzi są proste.

Ile śpi noworodek?

Przeciętny, donoszony noworodek śpi około 16-18 godzin na dobę,  ale rzadko więcej niż kilka godzin podczas jednej drzemki. W trakcie  snu dziecko może wykonywać niespokojne ruchy, uśmiechać się, marszczyć brwi i wykonywać inne grymasy twarzy, wykonywać odruch ssania lub oddychać nieregularnie.

Dzień czy noc?

Noworodek nie odróżnia dnia od nocy. Odbiera wrażenia zmysłowe, nie potrafi jednak jeszcze uporządkować wszystkich  informacji i nadać im sensu. Możesz  mu w tym pomóc, jeśli zadbasz o to, by inaczej wyglądał sen w dzień, a inaczej w nocy – np. w ciągu dnia możesz usypiać maluszka  w wózku, a w nocy – tylko w jego łóżeczku.

Dlaczego dziecko się budzi w nocy?

Przyczyną jest najczęściej głód. Noworodek nie  zapada w głęboki sen i budzi się, kiedy czuje głód – co 3–4 godziny. Wiele  dzieci robi sobie pobudkę częściej – nawet co 15–30 minut. Mleko mamy jest szybciej przyswajane niż mleko modyfikowane, więc dzieci karmione naturalnie budzą się częściej – co dwie, trzy godziny. Dzieci "butelkowe" – co trzy, cztery godziny.

Jak sprawić, by dziecko spało dłużej?

Próby skracania snu w dzień, żeby maluch lepiej spał w nocy, nie mają większego sensu.  Noworodek nie może zbyt długo czuwać,  poza tym bardzo zmęczonemu dziecku trudniej jest zasnąć. Jeśli dzień był bogaty w wydarzenia, zadbaj o odprężenie malucha wieczorem – wykąp go, wymasuj, ukołysz. Regularny rytm snu i czuwania wykształci się dopiero około 3. miesiąca życia.

Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

Warto zadbać o to, by w pokoju dziecka było 18-20 st C. Dotknij karku niemowlęcia – jeśli jest spocony, to znaczy, że jest mu za gorąco. Jeśli kark jest chłodny oznacza to, że dziecku jest zimno. Zwykłe domowe dźwięki nie zakłócą snu noworodka, nie trzeba zatem chodzić na palcach ani szeptać. Jednak gwałtowny hałas może go obudzić, podobnie jak drażniący zapach (np. gotowanie,  dym papierosowy).

W jakiej pozycji powinno spać dziecko?

Ciało zwinięte w kłębek, podkurczone, skrzyżowane nogi i ręce, a kolana pod brodą. Taką pozycję przez ostatnie tygodnie ciąży przyjmuje szykujące się do narodzin dziecko. Po przyjściu na świat wszystko się zmienia.  Płaski materac w łóżeczku zamiast ciepłego,  przytulnego, ciasnego łona mamy. Jak pomóc mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Jak go ułożyć, by było mu wygodnie i bezpiecznie?

COCOONABABY® – sen jak w łomie mamy

Z myślą o zapewnieniu dziecku spokojnego, bezpiecznego i nie zakłóconego niczym snu, takiego jak w łonie mamy powstał COCOONABABY® dostępny w sklepie www.babymama.pl

Produkt ten jest często używany na podziałach położniczych dla noworodków. Można go też z powodzeniem stosować w domu. COCOONABABY® został  zaprojektowany w taki sposób, aby przypominał łożysko matki. Dziecko delikatnie kołysane w wyraźnie określonej przestrzeni oraz ułożone w pozycji pół-płodowej czuje się bezpiecznie i stopniowo przyzwyczaja się do nowego życia, poza organizmem matki.

Ten ergonomiczne ukształtowany kokon pasuje do wszystkich standardowych łóżeczek dziecięcych. W wraz z wzrostem dziecka wałek przesuwa się w kierunku nóżek, co daje możliwość stosowania produktu do ok. 4 miesiąca życia dziecka. COCOONABABY® można stosować zarówno w dzień, jak i w nocy, dbając w ten sposób o spokój podczas pierwszych miesięcy życia maluszka.


Zalet stosowania tego produktu jest naprawdę wiele. Przede wszystkim poprawia jakość i długość  snu dziecka oraz daje mu poczucie bezpieczeństwa. Zmniejsza  ryzyko wystąpienia skośnogłowia, jak również zgagi żołądkowej. Pozwala też maluszkowi na swobodne patrzenie się w każdą stronę i poznawanie otaczającego go świata. COCOONABABY® umożliwia dziecku patrzenie się w każdą stronę, a nie tylko na sufit lub przed siebie, dzięki czemu poprawiają się  interakcje między dzieckiem,  a osobami otaczającymi je.

Cena: 449,00; do kupienia w sklepie www.babymama.pl

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top