You are here
Home > News > Słów kilka o malowaniu

Słów kilka o malowaniu

Malowanie zaliczane jest do prostych – z pozoru – czynności. Przy okazji remontu często podejmujemy decyzję o samodzielnym odnowieniu ścian, ufając swoim umiejętnościom w tym zakresie. Do malowania mogą być stosowane rozmaite typy farb, dlatego należy zastanowić się nad doborem najbardziej odpowiedniego środka. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, spowodowanych nietrafionym wyborem, warto zapoznać się z ofertą renomowanej marki – takiej, jak na przykład Hufgard Optolith.

Odpowiedni wybór farby

Słów kilka o malowaniuNa rynku farb dostępne są środki o różnym zastosowaniu i jakości. Stąd tego typu produkty powinno się wybierać oddzielnie dla każdego fragmentu przeznaczonego do malowania, skupiając się na ich przeznaczeniu, wilgotności pomieszczeń, intensywności ruchu osób, czynnikach atmosferycznych i tym podobnych. Przed podjęciem decyzji o wyborze środka do malowania, należy brać pod uwagę wiele istotnych kryteriów.Obecnie utrwalił się podział na farby elewacyjne (fasadowe) – do użytku zewnętrznego – oraz te mające zastosowanie we wnętrzach pomieszczeń. Wedle tego podziału, każda farba jest stworzona do pokrywania konkretnej nawierzchni. Farby elewacyjne mogą zawierać lotne związki aromatyczne, zawierające środki biobójcze, niezbędne przy zewnętrznym zastosowaniu. Tego typu produktów nie powinno się zatem stosować we wnętrzach pomieszczeń, ponieważ mogą szkodliwie oddziaływać na zdrowie osób w nich przebywających. Przy wyborze farb do elewacji istotną rolę odgrywa kwestia ocieplenia budynku. W przypadku zastosowania waty mineralnej, o wyborze farb powinny decydować ich właściwości dyfuzyjne. Stąd najlepszym rozwiązaniem będą farby mineralne. Użycie przy ocieplaniu płyt styropianowych wymaga zastosowania farb akrylowych, o słabych właściwościach dyfuzyjnych, ponieważ styropian nie nasiąka wilgocią. Poza takimi cechami jak dyfuzyjność, istotne są inne walory: wydajność i łatwość nakładania farby, jej odporność na warunki atmosferyczne, mycie, tarcie, korozję biologiczną, itp. Do pomieszczeń mieszkalnych przeznaczone są farby pozbawione szkodliwych substancji, zawierających toksyny. Właściwie do każdego miejsca w domu można dobrać odpowiednią farbę. W sypialni zaleca się użycie farb matowych, o właściwościach adhezyjnych (oddychających), w korytarzach odpornych na mycie i tarcie, w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak np. kuchnia czy łazienka, odpornych na wodę. Są to istotne właściwości, których znajomość z pewnością przyda się przy doborze farb. Produkty z grupy Optomal marki Hufgard Optolith, dostosowane są zarówno do wymagań ekologicznych jak i trendów estetycznych. „Dzięki wysokiej jakości stosowanych przy produkcji komponentów, tworzymy farby odpowiadające potrzebom naszych klientów. Są odporne na zmywanie, neutralne zapachowo, bezemisyjne, nie zawierają rozpuszczalników, a także posiadają bogatą gamę kolorystyczną, tworzoną dzięki komputerowemu systemowi barwienia Color Magic” – mówi Piotr Gębski, specjalista ds. marketingu w firmie Hufgard Optolith.

Podłoże ma znaczenie

Nawet najlepiej dobrana farba wymaga prawidłowego przygotowania podłoża – czystego, suchego i, oczywiście, nośnego, bez względu na to, czy malowanie odbywa się na zewnątrz, czy wewnątrz budynku. Ściana nie może być zatłuszczona, zapylona lub zakurzona. Gdy podłoże jest mokre, efekt malowania będzie odwrotny do zamierzonego. Farba w takiej sytuacji najczęściej ulega spływaniu, co w konsekwencji prowadzi do powstania zacieków. Aby zachować prawidłową nośność podłoża, ściana czy sufit nie powinny być powierzchniami łuszczącymi się czy piaskującymi lub cechującymi się słabą wytrzymałością. W przypadku, kiedy przyjdzie uporać się z tego typu powierzchnią, jedynym wyjściem z sytuacji będzie mechaniczne usunięcie wszystkich luźnych warstw i ponowne przygotowanie podłoża. Można zrobić to na dwa sposoby: szczotką lub poprzez nałożenie warstwy gruntu głęboko penetrującego – wnikającego w głąb podłoża nawet do kilku- kilkunastu milimetrów i wiążącego jego luźne cząstki. Brak zagruntowania w przypadku malowania elewacji może prowadzić do kredowania farby, a czasem nawet do jej złuszczania. Poza tym, takie czynniki atmosferyczne, jak wiatr, słońce oraz wysoka temperatura znacznie skracają czas obróbki farby, przyspieszając jej wysychanie. Stąd konieczne jest uprzednie zagruntowanie podłoża przed malowaniem. Istotną rolę odgrywa również chłonność podłoża, czyli nic innego, jak zdolność przyjmowania nadmiaru wilgoci pochodzącej z farby. Po malowaniu na powierzchni pozostaną tylko stałe części wchodzące w skład farby, natomiast nośnik (woda) i spoiwo (żywica) zostaną wchłonięte przez podłoże. Doprowadzi to do szybkiego wycierania i płowienia farby. Należy zatem koniecznie zagruntować podłoże, bez względu na to czy jest świeże, czy znajduje się nim kilkuletnia powłoka malarska. Zagruntowane podłoże daje więcej czasu na malowanie, a farba dłużej pozostaje „otwarta” w początkowym okresie, co w konsekwencji znacznie poprawia nie tylko efekt malowania ale również zwiększa wydajność produktu. Z kolei podłoże chłonące nierównomiernie wywołuje spore różnice w kontekście zarówno faktury, jak  i grubości faktury. Może to prowadzić do powstania efektu zacieków, widocznych szczególnie przy kontrastowym oświetleniu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wybór koloru to kwestia indywidualna. Najlepiej, aby poszczególne barwy współgrały z wystrojem i przeznaczeniem danego pomieszczenia. Przed rozpoczęciem malowania należy sprawdzić wszystkie potrzebne narzędzia. Konieczne są: mały pędzel, przeznaczony do malowania trudnodostępnych zakamarków przy oknach i drzwiach, duży pędzel do malowania dużych powierzchni, zakrzywiony pędzel do malowania miejsc za kaloryferami czy rurami. Nie należy zapominać o folii ochronnej do zabezpieczenia przez zniszczeniem podłóg, mebli i drzwi, a także papierowych taśm samoprzylepnych, do naklejania na framugi okien i drzwi. Malowanie elewacji wiąże się z dodatkowymi wymogami. Aby uniknąć szkodliwego działania wiatru, słońca czy deszczu, zaleca się użycie siatek elewacyjnych, odpowiednio umocowanych przy rusztowaniu. Doskonale spełniają one swoją rolę, kiedy górna część rusztowania jest dodatkowo zabezpieczona plandeką i chroni ścianę przed spływającą po niej wodą.
Jak widać, malowanie wymaga jednak posiadania odpowiedniej wiedzy, dlatego zanim przystąpi się do wykonywania tej czynności, warto poznać jej tajniki.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top