You are here
Home > Rozwój > Księgowa – zawód z przyszłością

Księgowa – zawód z przyszłością

W wielu dziedzinach kobiety osiągają znacznie większe sukcesy od mężczyzn. W ślad za sukcesami idą również czasem większe zarobki. Naturalne kobiece cechy, takie jak: systematyczność, zdolność do zajmowania się wieloma problemami naraz, naturalna umiejętność analizy i syntezy pozwalają Paniom osiągać przewagę w wielu rodzajach aktywności zawodowej. Jedną z tych dziedzin jest księgowość – wśród prowadzących biura rachunkowe kobiety zdecydowanie przeważają. Co ciekawe – wyniki badań, przeprowadzonych przez www.podatki.biz – wydawcę miesięcznika Ekspert Księgowy wskazują, że Panie cieszą się dużo większym zaufaniem niż mężczyźni. Według wyników badań, w którym wzięło w 2011 roku udział ponad 5000 respondentów, aż 72% klientów woli oddawać swoje dokumenty rozliczeniowe w ręce kobiet.

Co roku wiele tysięcy osób decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Większość z tych osób powierza prowadzenie rachunkowości wyspecjalizowanym podmiotom. Ta tendencja ma charakter trwały – a, jak wskazały wyniki wspomnianych badań, przedsiębiorcy w dalszym ciągu uważają, że biur rachunkowych jest za mało. Nic dziwnego, że coraz więcej Pań decyduje się na zdobycie uprawnień, pozwalających im na założenie własnego biura. Liberalizacja prawa sprawia, że praktycznie każdy może zastanawiać się nad rozpoczęciem kariery w rachunkowości. Nie wszyscy mają umiejętności w tej dziedzinie – można je jednak przecież zdobyć.

Przygotowanie do zawodu należy rozpocząć od zdobycia podstawowych umiejętności. Kursy dla początkujących, organizowane przez wiele instytucji i firm są dobrą drogą. Można również, nie przerywając dotychczasowej pracy zupełnie niedrogo skorzystać z form e-learningowych. Wydawca Eksperta Księgowego oferuje np. e-kursy Zrozumieć PKPiR i Zrozumieć Pełną Księgowość już za niewiele ponad 200 zł (za cały kurs z certyfikatem ukończenia). Ten etap jest stosunkowo prosty – wymaga jedynie systematyczności i odrobiny wolnego czasu po południu. Jednak po zdobyciu wstępnej wiedzy przychodzi czas na praktykę – i jest to już czas na podjęcie poważnych decyzji.

Zawód usługowego księgowego jest zawodem regulowanym – oznacza to, że aby go wykonywać, należy spełnić wymagania określone prawem. W tym przypadku – określone w ustawie o rachunkowości. Nie ma na początku szczególnych barier. Pierwszym kryterium jest wykształcenie – jeśli ma się wykształcenie co najmniej średnie, droga do zawodu jest otwarta. Oczywiście – wykształcenie średnie nie wystarczy. Przepisy wymagają bowiem, w zależności od rodzaju i kierunku ukończonej szkoły, spełnienia dodatkowych wymagań. Kto wobec tego może prowadzić biuro rachunkowe?

Po pierwsze – trzeba mieć pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych. Po drugie – nie można mieć w życiorysie niezatartych wyroków przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za niektóre czyny związane z obowiązkami dotyczącymi prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg zdobędzie osoba, która spełnia jeden z poniższych warunków:

a) posiada trzyletnią praktykę w księgowości oraz wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość lub innej, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez uczelnię dla specjalności rachunkowość, w szkołach i innych instytucjach uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych

b) posiada trzyletnią praktykę w księgowości i wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne oraz ukończyła studia podyplomowe z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,

albo

c) posiada dwuletnią praktykę w księgowości i wykształcenie co najmniej średnie oraz złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy, zwany dalej "egzaminem".

Jak widać – wymagania są ukształtowane według dwóch różnych metod – albo wykształcenie wyższe kierunkowe i trzyletnia praktyka, albo wykształcenie co najmniej średnie – ale wtedy trzeba przystąpić do egzaminu. Wydaje się, że wymagania są spore – jednak po chwili zastanowienia na pewno dojdzie się do wniosku, że taki sposób ustalenia wymagań pozwala większości kobiet, które ukończyły średnią szkołę myśleć o rozpoczęciu kariery w rachunkowości.  Wystarczy po prostu systematyczność, odwaga i konsekwencja.

Małgorzata Gabrysz – konsultant miesięcznika Ekspert Księgowy www.podatki.biz/ekspertksiegowy.pl

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top