You are here
Home > Zdrowie > Dalekie podróże kontra ból pleców

Dalekie podróże kontra ból pleców

Kręgosłup nie zawsze dobrze znosi długie podróże. Już na etapie planowania wyjazdu warto zapoznać się z kilkoma przydatnymi wskazówkami, które pomogą uniknąć bólu.

W okresie przygotowania podróży oraz w jej trakcie plecy są poddawane wielu obciążeniom. Ma na to wpływ kilka czynników, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Jednym z nich jest wzmożony wysiłek fizyczny związany z przenoszeniem bagażu czy pospiechem, żeby zdążyć na pociąg czy samolot. Dodatkowo dochodzi kolejny czynnik, jakim jest napięcie psychiczne, mogące powodować w konsekwencji napięcie mięśni. Oznacza to, że już na początku podróży plecy i kręgosłup są narażone na dolegliwości bólowe. Jeżeli połączymy to z długim siedzeniem i brakiem ruchu jest duża szansa na wystąpienie bólu.

Proste sposoby na komfort pleców

Każdą dłuższą podróż powinno się zacząć od prostej rzeczy, o której często zapominamy: prawidłowe, wygodne ustawienie fotela. Od tego w dużej mierze zależy, czy po kilku godzinach jazdy odczujemy dyskomfort. Jednak nie zawsze mamy wpływ na wybór i wygodę miejsca siedzącego. Dlatego równie ważne jest słuchanie sygnałów, jakie wysyła organizm. Ciało sygnalizuje, że znajduje się zbyt długo w jednej pozycji. Warto wtedy zapewnić sobie minimum ruchu, wykonując proste ćwiczenia rozciągające. Jeżeli jest taka możliwość można się także przejść krótki odcinek. Dzięki temu poprawiamy krążenie, a mięśnie i ścięgna lekko się rozluźnią. W przypadku dłuższych podróży warto taką aktywność ponawiać systematycznie, co najmniej raz na godzinę lub  jeżeli tylko poczujemy taką potrzebę.

„Długotrwały brak ruchu w podróży może powodować bóle pleców wynikające z nadmiernego naprężenia ścięgien i mięśni. Dlatego istotne jest odpowiednio częste poruszanie się. Równie istotną kwestią jest odpowiednie nawodnienie organizmu, które ma wpływ na krążenie. Może się jednak zdarzyć, że pojawi się ból, który rozwija się stopniowo. Jeżeli występuje on przez okres 3 miesięcy może świadczyć o przewlekłej, postępującej chorobie reumatycznej. ” – mówi prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, ekspert kampanii „Nie odwracaj się plecami od bólu”.

Niepokojący ból – na co zwrócić uwagę?

Może okazać się, że pomimo dobrej kondycji fizycznej i przestrzegania zasad dotyczących higieny podróży pojawia się ból, który rozwija się stopniowo, utrzymuje przez dłuższy czas, czyli przez co najmniej 3 miesiące. Pomimo wypoczynku i  dbania o właściwą postawę nie ustępuje. W takiej sytuacji warto skorzystać z Kwestionariusza Objawów, który znajduje się na stronie www.kiedybolaplecy.pl. Pozwoli on ocenić prawdopodobieństwo zapalnego podłoża występującego bólu. Kolejnym krokiem powinna być wizyta u lekarza, która pozwoli zdiagnozować objawy bólowe. Pomocne informacje, jak przygotować się do wizyty u specjalisty i na co zwrócić uwagę przy rozmowie na temat objawów bólowych, znajdują się również na stronie www.kiedybolaplecy.pl.

 

Materiały prasowe

 

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top