You are here
Home > Zdrowie > Polacy coraz więcej wydają na leczenie

Polacy coraz więcej wydają na leczenie

Według danych GUS-u w 2011 r. statystyczny Polak wydał o 40 proc. więcej na leczenie niż w 2005 r. Ten duży wzrost związany jest nie tylko z inflacją, ale przede wszystkim z faktem, że Polacy coraz częściej decydują się na ponoszenie kosztów związanych z szybszym uzyskaniem opieki zdrowotnej lub uzyskaniem opieki lepszej jakości.

Na leczenie będziemy wydawać coraz więcej. Wzrost świadomości zdrowotnej społeczeństwa, wpływa na częstsze korzystanie z opieki medycznej. Tendencja ta jest już zauważalna – w ciągu ostatnich dwóch lat o 3 punkty procentowe (do 40 procent) wrósł odsetek osób korzystających zarówno z prywatnej, jak i publicznej służby zdrowia. Co więcej, polskie społeczeństwo starzeje się, a to również przekłada się na zwiększone potrzeby zdrowotne.

Koszty leczenia

Ponad 50 proc. gospodarstw domowych ponosi dodatkowe wydatki na prywatną opiekę zdrowotną.1  Wśród nich znajdują się m.in. koszty leków, konsultacji lekarskich i badań. Co ciekawe, coraz więcej osób płaci w szpitalu publicznym za szybszą opiekę o wyższym standardzie. Analizując wydatki gospodarstw domowych na poszczególne aspekty opieki zdrowotnej w 2011 r. widzimy, że w trakcie jednego kwartału największą część budżetu pochłonęły konsultacje i badania (550 zł), następnie leki (375 zł), „łapówki” (311 zł), opłaty w szpitalu publicznym (285 zł) i „prezenty” (142 zł).

– Wyniki te są dowodem na to, że zmienia się podejście Polaków i ich oczekiwania wobec służby zdrowia. W naszych przychodniach na co dzień obserwujemy, że pacjenci coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na kompetencje lekarzy, ale również na kompleksowe leczenie, poczucie komfortu, dyskrecji, sposób komunikacji. Służba zdrowia, bez względu na to czy prywatna, czy publiczna powinna stawiać na wysoką jakość usług, bo dzisiejsi 20, 30, 40-latkowie, są coraz bardziej do takiego standardu przyzwyczajeni – mówi dr n. med. Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska, Kierownik ds. Profilaktyki i Medycyny Pracy,  Medicover.

Zarządzanie wydatkami na leczenie

Polacy przyzwyczaili się już do ubezpieczania samochodów czy mieszkań od kradzieży. O zdrowiu nie myślimy w dłuższej perspektywie i nie przewidujemy, ile może kosztować leczenie poważnej choroby. Co więcej, dostęp do opieki zdrowotnej jest postrzegany jako usługa gwarantowana. Jednak i w tym obszarze możemy zauważyć zmiany. Jak pokazuje Diagnoza Społeczna – tylko 6,3 proc. ankietowanych ma wykupione ubezpieczenie lub abonament. Jednocześnie aż 42,8 proc. nie korzysta z takiego rozwiązania i jeżeli leczy się prywatnie, to płaci oddzielnie za każdą usługę.

– Jednorazowe opłaty za usługi medyczne wpływają na wysokość kosztów leczenia. Jeżeli jest to jedna wizyta kontrolna, to taki wydatek nie jest tak bardzo odczuwalny, jak przy leczeniu właśnie zdiagnozowanego, nowego schorzenia, które wymaga kilku lub kilkunastu wizyt. Pakiety opieki medycznej pozwalają na ograniczenie wydatków związanych z leczeniem. Każdy ma oczywiście inne potrzeby zdrowotne, dlatego zakresy pakietów są zróżnicowane – od podstawowej opieki, po bardziej specjalistyczną – wyjaśnia Marzena Kołoszczyk, Dyrektor ds. Marketingu w Medicover.

Średnio pacjenci Medicover odwiedzają lekarza 9 razy w roku. Jeżeli porównamy koszt pakietu medycznego z każdorazowym płaceniem za wizyty i inne usługi – widzimy oszczędność, która może nie robić na nas dużego wrażenia. Jednak w przypadku nagłego zachorowania, gdy liczba wizyt wzrośnie, do tego dojdą badania, to różnica w kosztach będzie już bardzo odczuwalna dla domowego budżetu.

Inwestycja w zdrowie się opłaca

Na zwiększający się odsetek Polaków posiadających ubezpieczenie lub abonament medyczny mają wpływ również pracodawcy, którzy coraz częściej decydują się na finansowanie świadczeń zdrowotnych. Ich decyzja, z kolei, podyktowana jest zapewne faktem, że tego typu korzyści pozapłacowe, są najbardziej pożądane i docenianie przez pracowników.

– Polscy pracodawcy, postrzegają prywatną opiekę medyczną, przez pryzmat benefitu socjalnego. Jak pokazują doświadczenia międzynarodowe, inwestycja w zdrowie jest inwestycją w kapitał ludzki. Kompleksowe podejście do zdrowia w firmie, czyli – poza samą opieką medyczną – analiza stanu zdrowia pracowników, działania profilaktyczne przekładają się na wzrost efektywności pracowników i na sukces firmy – mówi dr n.med. Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska Kierownik ds. Profilaktyki i Medycyny Pracy, Medicover.

Należymy do krajów o najwyższej absencji chorobowej w Europie. Według organizacji Pracodawcy RP od 2002 r. do 2010 r. o 30 proc. wzrosła liczba dni które pracownicy spędzają na zwolnieniach. W ubiegłym roku, według danych ZUS, pracownicy byli nieobecni w pracy ok. 190 tys. dni. Zasiłki chorobowe kosztowały 11,7 mld zł, z czego 7,2 mld zł zostały sfinansowane przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a 4,5 mld zł –  przez pracodawców.

Do kosztów absencji powinniśmy dodać jeszcze koszty prezenteizmu, czyli nieefektywnej obecności w pracy. W każdym biurze znajdziemy osobę, która zmaga się np. z katarem, kaszlem, bólem głowy, czy pleców. Taki pracownik nie tylko nie wykonuje swoich zadań efektywnie, ale – w przypadku np. infekcji oddechowej – zaraża innych.

– Według danych europejskich z każdego zainwestowanego 1 euro w profilaktykę, uzyskamy zwrot na poziomie 2 euro. Dane amerykańskie pokazują, że z zainwestowanego 1 dolara, można otrzymać 5 dolarów – wyjaśnia Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska. – W Polsce takie badania nie były jak do tej pory prowadzone. Nasz rynek jest na razie na etapie budowania świadomości w zakresie prowadzenia działań profilaktycznych. W Medicover opracowaliśmy odpowiednie narzędzia do wdrażania tego typu kompleksowych programów, ale na razie skupiamy się przede wszystkim na edukacji pracodawców – dodaje Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska.

Jak podkreślają eksperci, aby program profilaktyczny przynosił oczekiwane efekty, potrzebne jest zaangażowanie na poziomie zarządzania firmy oraz dostosowanie działań do realnych potrzeb zdrowotnych pracowników.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top