You are here
Home > Zdrowie > Skuteczność doustnych probiotyków ginekologicznych w walce z infekcjami na przykładzie waginozy bakteryjnej

Skuteczność doustnych probiotyków ginekologicznych w walce z infekcjami na przykładzie waginozy bakteryjnej

Dolegliwości na tle infekcji pochwy i sromu oraz dróg wyprowadzających mocz są najczęstszym powodem zgłaszania się kobiet do lekarza po poradę i leczenie. Wiele z nich zmaga się permanentnie z tym problemem.  Do niedawna dominował pogląd, że zakażenia pochwy i układu moczowego są uciążliwą, ale raczej błahą przypadłością i nie pociągają za sobą poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Dziś wiadomo, że każda infekcja może trwale nadwyrężyć zdrowie intymne kobiety, konsekwencje mogą być poważne – od pogorszenia jakości życia, czasowej niedyspozycji, poprzez powikłania infekcyjne po operacjach ginekologicznych, a nawet stany zagrożenia życia w przypadku sepsy u pacjentek hospitalizowanych na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Infekcje wpływają także na możliwości reprodukcyjne kobiet.

 U kobiet starających się o dziecko, a zgłaszających objawy infekcji w obrębie dróg rodnych, całkowity odsetek fertylizacji zakończonych sukcesem w postaci zaistnienia ciąży jest zmniejszony. Mediatory stanu zapalnego obecne w wydzielinie pochwowej kobiet z waginozą bakteryjną czy drożdżakowym zapaleniem pochwy i sromu nie tylko hamują aktywność migracyjną  plemników, ale zmniejszają ich zdolność do połączenia się z komórką jajową uwolnioną w trakcie owulacji –  informuje dr. n. med Jacek Tomaszewski z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Lublinie

Skuteczność doustnych probiotyków ginekologicznych w walce z infekcjami na przykładzie waginozy bakteryjnej

Pacjentki z objawowym zapaleniem sromu i pochwy, niezależnie od czynnika etiopatogenetycznego, zgłaszają szereg uciążliwych dolegliwości klinicznych, głównie o charakterze dyskomfortu, podrażnienia, świądu, pieczenia, bolesności, upławów. Ze względu na budowę anatomiczną, zakażenie dolnego odcinka dróg moczowych występuje czternastokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Etiopatogeneza ma zazwyczaj charakter wieloczynnikowy, często związany z aktywnością seksualną. Blisko 75% infekcji zostało udokumentowanych w ciągu 24 godzin od odbycia stosunku płciowego. W 90% przypadków objawowego i bezobjawowego zakażenia dróg moczowych odpowiadają za nie bakterie: E.coli, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas, Enterokoki oraz Proteus. Pozostałe 10 % to zakażenia wywoływane przez streptokoki z grupy B i Staphylococcus saprofiticus.
Zakażenia pochwy i sromu, w zależności od czynnika etiologicznego, dzieli się na  trzy główne typy: zaburzenie biocenozy o charakterze waginozy bakteryjnej, grzybicze zapalenie pochwy, spowodowane głównie przez drożdżaki rodzaju Candida oraz rzęsistkowicę wywoływaną przez wiciowca Trichomonas vaginalis.

Waginoza bakteryjna

Szczególnie dotkliwą i często występującą  kobiecą infekcją  jest waginoza bakteryjna, czyli bakteryjne zakażenie pochwy spowodowane gwałtownym namnożeniem się bakterii beztlenowych, takich jak Gardnerella vaginalis, Gardneralla mobiluncus i Mycoplasma hominis. Waginoza jest najczęściej spotykanym rodzajem infekcji pochwy i sromu u kobiet w wieku reprodukcyjnym (wykrywana u 60% kobiet z zapaleniem pochwy). Najbardziej narażone na infekcję są młode, dorosłe kobiety, zwłaszcza aktywne seksualnie. Przyczyny infekcji nie są, jak dotąd w pełni poznane. Jej występowanie wiąże się z zaburzeniem w obrębie mikroflory bakteryjnej pochwy. Bardzo często pozostaje ona niezdiagnozowana, bowiem wiele kobiet zakłada, że pojawiające się u nich objawy są wynikiem zakażenia grzybiczego, które starają się leczyć stosując preparaty dostępne bez recepty. Najczęstszymi objawami towarzyszącymi waginozie bakteryjnej są mleczne, białe upławy, charakterystyczny nieprzyjemny „rybi” zapach wydzieliny pochwowej, ból, świąd lub podrażnienie.

Pomocne probiotyki ginekologiczne

Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z infekcjami, pomagającymi powrócić do optymalnego stanu fizjologicznego pochwy jest regularne spożywanie doustnych preparatów probiotycznych. Jednym z nich jest LaciBios femina, zawierający wyjątkową kompozycję 2 starannie dobranych szczepów bakterii kwasu mlekowego – Lactobacillus rhamnosus GR-1 i Lactobacillus reuteri RC-14. Posiadają one zdolność kolonizacji nabłonka pochwy i układu pokarmowego, przez co pomagają przywrócić i utrzymać prawidłową florę bakteryjną układu moczowo-płciowego kobiety. Jest bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Zdaniem dr. n. med Jacka Tomaszewskiego z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Lublinie: – Probiotyki ginekologiczne  przynoszą wymierne korzyści dla zdrowia intymnego kobiety. Optymalizują funkcję komórek układu immunologicznego, odpowiadają za utrzymanie prawidłowego odczynu wydzieliny pochwowej, produkcję nadtlenku wodoru oraz bakteriocyn. Nawet długotrwała profilaktyka bakteriami probiotycznymi nie niesie za sobą działań ubocznych, ryzyka przedawkowania czy powikłań zdrowotnych związanych z leczeniem 

Doustne probiotyki ginekologiczne są ciekawą formą aktywnej profilaktyki zakażeń pochwy, sromu, cewki i pęcherza moczowego. Te suplementy diety zawierają drobnoustroje, które  mają wywierać korzystny wpływ na organizm gospodarza poprzez poprawę i/lub przywrócenie zaburzonej równowagi mikrobiologicznej.

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top