You are here
Home > Zdrowie > Sposoby na zdrowy kręgosłup – Centrum Rehabilitacji Taurus

Sposoby na zdrowy kręgosłup – Centrum Rehabilitacji Taurus

Siedzący tryb życia, godziny spędzone przed komputerem, słaba kondycja fizyczna, nadwaga – to wszystko sprawia, że nasz kręgosłup może odmówić posłuszeństwa. Skutkuje to pojawieniem się dokuczliwego bólu, który obniża naszą wydajność, a z czasem przerodzić się może w niebezpieczne schorzenie. Dawid Półgrabia, specjalista z Centrum Rehabilitacji Taurus radzi, jak skutecznie walczyć z uciążliwym bólem, uniknąć bolesnych zabiegów operacyjnych i odzyskać pełnię sił.

Możemy pokusić się o stwierdzenie, że kręgosłup stanowi niezbędny  fundament, będący podporą całego ciała. Dzięki niemu utrzymujemy bowiem wyprostowaną postawę, poruszamy się, a nasze połączenia nerwowe zyskują niezwykłą ochronę. Współcześnie jednak żyjąc w ciągłym biegu i natłoku obowiązków zapominamy o jego prawidłowej pielęgnacji i  lekceważymy pojawiające się, groźne symptomy choroby. Przeceniamy granice wytrzymałości tej misternej konstrukcji, a  przemęczony kręgosłup staje się podatny na uszkodzenia i urazy.  Problemy z kręgosłupem dotyczą coraz większej liczby ludzi, niezależnie od ich wieku. W ostatnich latach o schorzeniach kręgosłupa zaczęto mówić nawet w kontekście choroby cywilizacyjnej. Ogromny wpływ wywiera na to niezdrowy tryb życia, który prowadzi większość z nas. Powinniśmy od dziecka uczyć prawidłowych zachowań i uczulać na potrzeby naszego kręgosłupa. Zaowocuje to bowiem dobrą kondycją i sprawnością fizyczną w dorosłym życiu. – tłumaczy Dawid Półgrabia , dyrektor Centrum Rehabilitacji Taurus.

Kręgosłup w dobrej formie

Przyczyny bólów pleców mogą być różne, najczęściej jednak związane są  z dysfunkcją kręgosłupa. Niewielkie dolegliwości z czasem przerodzić się mogą w dokuczliwy ból i poważne choroby, które wiążą się z ryzykiem operacji. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele sposobów, które przyniosą ulgę i pomogą uniknąć nieprzyjemnych zabiegów i długiego czasu rekonwalescencji. Schorzenia kręgosłupa najczęściej dotyczą odcinka szyjnego i lędźwiowego, gdyż właśnie  te części najbardziej narażone są na nadwyrężenia. Naszym pacjentom oferujemy szeroką gamę zabiegów, które dostosowujemy do indywidualnych potrzeb. W leczeniu chorób kręgosłupa najbardziej skuteczne są trzy rodzaje terapii, a mianowicie fizykoterapia, terapia manualna i nowoczesny kinesioteaping, wszystkie dostępne w naszym ośrodku. – wyjaśnia  specjalista z Centrum Rehabilitacji Taurus. Terapia manualna to nic innego jak nastawianie kręgosłupa w celu jego wyprostowania i zmniejszenia bólu. Przy takiej formie zabiegów wskazane jest również przeprowadzenie serii masaży w celu rozluźnienia mięśni przykręgosłupowych. – dodaje Dawid Półgrabia.  Z dziedziny fizykoterapii na uwagę zasługuje w szczególności krioterapia, czyli leczenie zimnem. Skurcz naczyń wywołany gwałtownym ochłodzeniem przyspiesza procesy lecznicze i regeneracyjne,  a w konsekwencji działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Szybką ulgę w bólu przynosi  innowacyjna metoda kinesioteapingu, polegająca na przyklejeniu na chore miejsce plastra, który przejmując funkcje mięśni przykręgosłupowych stabilizuje kręgosłup i zabezpiecza go przed urazami. Plaster nosi się nieprzerwanie przez okres około tygodnia, a wodoodporna powłoka zapewnia komfortowe użytkowanie. –  wyjaśnia Dawid  Półgrabia z Centrum Rehabilitacji Taurus.


Profilaktyka przede wszystkim

Liczne zabiegi mogą skutecznie zmniejszyć ból w chorej części kręgosłupa, jednak pamiętać należy, że najskuteczniejszą metodą walki jest  profilaktyka. Wielu pacjentów po zakończeniu kuracji wraca do swoich dawnych nawyków i zapomina o tym, iż nadal trzeba dbać o kręgosłup. Pozbycie się nieprzyjemnych bólów nie oznacza, że bezkarnie możemy korzystać z dobrodziejstw  naszego kręgosłupa. Bardzo ważną rolę odgrywa przecież odpowiednia profilaktyka. Innowacyjna terapia energotonowa HiToP to nie tylko niezawodny i szybki sposób na pozbycie się bólu, ale również doskonała metoda zabezpieczająca nas przed powstaniem  przykrych dolegliwości. – mówi dyrektor Centrum Rehabilitacji Taurus. Dobrym sposobem zapobiegawczym są również techniki wykorzystywane w kinezyterapii – poprzez wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych i mięśni brzucha stworzymy naturalny gorset utrzymujący nasz kręgosłup w prawidłowej pozycji i zabezpieczymy go przed urazami. Również magnetoterapia wykorzystująca zalety pola magnetycznego to dobry środek przyspieszający regenerację. Najlepsze efekty w leczeniu i skutecznej profilaktyce chorób kręgosłupa uzyskamy poprzez połączone działanie terapii manualnej, elementów fizykoterapii i masażu – podsumowuje Dawid Półgrabia z Centrum Rehabilitacji Taurus.

Nieprawidłowe nawyki, szybki tryb życia i brak czasu na odpoczynek boleśnie odczuwa nasz kręgosłup. Niestety bardzo często za późno zdajemy sobie z tego sprawę. Odpowiednie zabiegi i ćwiczenia pomogą nam uniknąć nieprzyjemnych operacji. Musimy na czas zadbać o nasz kręgosłup i pamiętać, że jest tylko jeden.

Dawid Półgrabia – dyrektor Centrum Rehabilitacji Taurus, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, od 10 lat pracuje jako fizjoterapeuta. Bogate doświadczenie zdobywał m. in. jako rehabilitant kobiecej drużyny siatkarek Gwardii Wrocław oraz polskiej reprezentacji kobiet w piłce siatkowej. Specjalizuje się głównie w rehabilitacji sportowej i neurologicznej. Ukończył szereg szkoleń, a na swoim koncie posiada m. in. certyfikat PNF, McKenzie, Bobath czy Kinesiologyteape. 

Udostępnij lub polub post:

Dodaj komentarz

Top